Naslovnica zvočne knjige RAC. Obraz Radka Poliča, obarvan v modrem odtenku, poudarjene so beločnice njegovih oči. Ob obrazu naslov knjige in imena soustvarjalcev. Foto: SOJ RTV SLO
Naslovnica zvočne knjige RAC. Obraz Radka Poliča, obarvan v modrem odtenku, poudarjene so beločnice njegovih oči. Ob obrazu naslov knjige in imena soustvarjalcev. Foto: SOJ RTV SLO

Vrhunski gledališki in filmski igralec Radko Polič – Rac je svoje življenje razgrnil dramaturginji, urednici in publicistki Petri Pogorevc, ta pa jih je strnila v biografski roman RAC. Pri ZKP RTV Slovenija smo v sodelovanju z Radiem Slovenija in Beletrino zdaj izdali še zvočno knjigo, ki jo je s svojim raskavim glasom 'začinil' glavni protagonist. Spomine je obujal spomladi in poleti 2021 v studiih Radia Slovenija z režiserko Špelo Kravogel in tehnikom Galom Nagodetom, ki sta ga včasih zamenjala Matjaž Miklič ali Urban Gruden. O snemanju 18-urne zgodbe o sebi in o veselih in tragičnih stvareh, ki so ga v življenju doletele od otroštva do vrhuncev igralske kariere, je Rac povedal naslednje: »Uporabil sem vsa možna sredstva, ki so se naložila v meni kot človeku in igralcu. Poskušal sem maksimalno uporabiti vse svoje igralske sposobnosti«.

Biografski roman RAC

Roman je napisan v prvi osebi ednine, bogatita ga pristen humor in sočen jezik, oba tako značilna za tega velikega igralca. Rac brez zadržkov govori o sebi in o stvareh, ki so ga v življenju doletele, pa naj gre za anekdote iz gledališkega sveta ali za tragične dogodke, ki so ga ranili in zaznamovali. Pripoved mu sledi v otroštvo, pojasni njegovo vseživljenjsko povezanost s starši in bratoma ter obudi spomine na tri zakone, predstavi pa tudi njegovo pojmovanje lepega in težkega igralskega poklica. In kot beremo v knjigi: »Igra ni to, kar počneš, ampak to, kar si.«

O Petri Pogorevc

Petra Pogorevc (1972) je diplomirala iz primerjalne književnosti in literarne teorije ter angleškega jezika na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Med letoma 1993 in 2007 je delovala kot novinarka, kritičarka, publicistka in prevajalka, leta 2007 pa se je zaposlila v Mestnem gledališču ljubljanskem kot dramaturginja in urednica zbirke Knjižnica MGL. Leta 2017 se je vpisala na doktorski študij na Oddelku za dramaturgijo in scenske umetnosti na AGRFT v Ljubljani.

Črno-bela fotografija RAdka Poliča med branjem zvočne knjige v radijskem studiu. Foto: SOJ RTV SLO/Nada Žgank
Črno-bela fotografija RAdka Poliča med branjem zvočne knjige v radijskem studiu. Foto: SOJ RTV SLO/Nada Žgank

Poudarki iz recenzij

»Racevi spomini so zanimivo, razgibano, poučno branje, ki za portretirancem odstirajo bogato zgodovinsko kuliso, pred katero postavljajo skrbno izpisan portret posameznika, neuklonljivega in drznega, izstopajočega in zato včasih ob ustvarjalnem zanosu tudi napornega.« (Matej Bogataj)

»Tu kratki stavki zaživijo, na odru je namreč igralec, ki ne igra za publiko, ampak tudi vlogo pacienta odigra v svoji maniri neprekosljivega interpreta. Kjer je igra več od življenja.« (Bernard Nežmah, Mladina)

»Rezultat je knjiga, ki te zapelje po nizu neobičajnih, včasih nadrealističnih dogodkov, v njej je vse, eros, bolečina, veliko ljubezni, vonj smrti, veliko smrti, gledališča, vonj Dubrovnika, okruški spominov, zapiski iz teme, zapiski iz sanj, da se čudiš in vmes pozabiš dihati. Kakšno življenje!« (Vesna Milek, Nedelo)

»Njegovo življenjsko pot - po intenzivnih pogovorih z njim - odstira tako skozi njegove anekdotične spomine kot prek zgodovinske kulise časa in družbe, na drzni poti od otroštva prek povezanosti z družino do pojmovanja igralskega poklica pa ne umanjka sočnega izrazja in humorja.« (Maja Šučur, Dnevnik)

»Avtorica - zapisovalka Racove zgodbe - je dobila v roke zlato jamo: anekdote, zgodbe, zgodovino bivše države in zgodovino nove z aspekta človeka, ki ga je ves čas vodila umetnost. Njeno prvoosebno pisanje postane napet roman, ki tudi slogovno ne razočara ... Smeh, ki se med branjem sproža sam od sebe, je kot teater: od komedije do žalostnih klovnov v tragedijo in nazaj.« (Matej Kranjc)

»Knjiga, ki je nastajala v dolgih pogovorih in z dopisovanjem dramaturginje, urednice in publicistke Petre Pogorevc s priljubljenim igralcem, se bere, kot da bi jo napisal Radko Polič sam. S prvoosebnim pripovedovalcem se bralec vkrca na vlakec smrti in prav tako, kot do konca vožnje ne moreš stopiti z njega, tudi ne moreš odložiti te grenko-sladke, komično-tragične, razmišljujoče -pišmeuhovske, surovo-ganljive, brutalno odkrite in vseskozi kot marela napete pripovedi, dokler ne prebereš zadnje strani. / ... / Največji čar knjige pa je gotovo v tem, da te ob branju preveva občutek druženja s pripovedovalcem. Prav slišiš njegov raskavi glas, njegov hehet, vznesenost, stiske, premolke, posrečene kletvice.« (Katarina Mahnič, Ars)

»Mislila sem, da sem, potem ko sem prebrala biografiji Borisa Cavazze in Milene Zupančič ter avtobiografske zapise Dušana Jovanovića, o ključnih akterjih naše gledališke scene že vse vedela in da me bo Racova zgodba dolgočasila, a sem se seveda zmotila. Kako je ta človek živel in igral! Koliko drame, preobratov, strasti, zmag, porazov!« (Valentina Plahuta Simčič, AirBeletrina)

»Mogočna, iskrena zgodba o našem poklicu.« (Vesna Jevnikar)

Zvočno knjigo najdete na tej povezavi:
RAC - ZVOČNE KNJIGE - Založba RTV Slovenija - Založba kakovostnih programov