
To so ob dnevu neodvisnega življenja, ki ga obeležujemo od leta 2014, zapisali v društvu za teorijo in kulturo hendikepa YHD. Na ta dan bodo na družbenih omrežjih Facebook in Instagram razbijali mite o hendikepu, so sporočili. Objave v sklopu kampanje na družbenih omrežjih bodo v društvu označili z okrajšavo angleškega imena praznika #ILDay2025, so napovedali.
Zaskrbljujoči trendi zmanjševanja pravic
Evropska mreža za neodvisno življenje (ENIL), bo organizirala več dogodkov, s katerimi želijo premisliti možnosti neodvisnega življenja v prihodnosti. Cilj je opozoriti na zaskrbljujoče trende nazadovanja temeljnih pravic na tem področju. "Na Švedskem, ki je prva država, ki je sprejela zakon, ki omogoča širok dostop do osebne asistence, je kar 71 % vlog zavrnjenih. V Belgiji nacionalna vlada uvaja agresivno varčevalno politiko. V istem duhu se je bruseljska regija odločila ukiniti proračun za osebno asistenco. Evropska unija namerava sprejeti zakonodajo, ki bo omejila pravico do pravne sposobnosti, in to kljub številnim opozorilom organov Združenih narodov (ZN) za človekove pravice," svarijo v ENIL. Tako bodo danes priredili projekcijo dokumentarnega filma o položaju osebne asistence za hendikepirane na Švedskem, ki ga je režirala Caroline Ardbo. "Ta močan dokumentarni film, ki sem ga z velikim veseljem predstavila v švedskem parlamentu, ponuja globoko ganljiv prikaz življenja z invalidnostjo in osvetljuje ključno vlogo osebnih asistentov. Razkril je vsakodnevne boje in zmage, ki so pogosto spregledani. Resnično odpiranje oči in sočutna zgodba, ki ostane z vami," je dejala Malin Danielsson, članica švedskega parlamenta iz vrst Liberalne stranke.
Protestni shodi v Bruslju in na Portugalskem
V Belgiji in drugih državah po Evropi potekajo tudi druge dejavnosti za spodbujanje pravice do neodvisnega življenja. Bruseljski aktivisti za pravice invalidov organizirajo protestni shod, portugalsko gibanje za neodvisno življenje organizira proteste v osmih mestih po vsej državi. Skupina za neodvisno življenje v San Marinu organizira konferenco na visoki ravni, ki ji bo sledilo srečanje z voditelji držav.

"Še vedno nas obravnavajo kot drugorazredne državljane, ki živijo ločeno življenje"
Evropska mreža za neodvisno življenje poziva Evropsko unijo in vse države članice, naj prenehajo s politikami, ki spodkopavajo pravice invalidnih državljanov, in uresničijo priporočila Odbora za pravice invalidov, da morajo osebne proračune in programe osebne asistence v celoti financirati. "Vse akterje pozivamo, naj prenehajo obravnavati izdatke za te storitve kot izgubo in upoštevajo koristi, ki jih ima družba in gospodarstvo zaradi večje aktivnosti invalidov. Prejemniki osebnih proračunov pogosto zaposlujejo osebne asistente in tako prispevajo k ustvarjanju delovnih mest," sporočajo iz mreže ENIL in EU pozivajo, naj izkoristi svoje pristojnosti za preusmeritev financiranja iz oskrbe v institucijah, ki kršijo pravice in so netrajnostno drage, v pozitivne in stroškovno učinkovite alternative.

"Zahtevamo reformo skladov EU in konkurenčnega prava," so še zapisali. "Evropska unija in države članice so ratificirale Konvencijo Združenih narodov o pravicah invalidov pred več kot 14 leti. Pravice, ki so nam bile obljubljene, se še vedno niso uresničile. Še vedno nas obravnavajo kot drugorazredne državljane, ki živijo ločeno življenje. Zato zdaj ponovno zahtevamo svoje pravice. Potrpežljivosti smo imeli več kot dovolj," je zaključila Nadia Hadad, sopredsednica odbora ENIL.