30.10.2024
Nova britanska veleposlanica v Sloveniji Victoria Harrison je poverilna pisma predala sredi avgusta, v teh nekaj tednih pa, kot pravi, vzljubila svoj novi dom: "Ljubljana je majhno mesto, kjer človek zlahka hodi naokoli."
30.10.2024
Dr. Aleš Bučar Ručman, redni profesor s področja sociologije na Fakulteti za varnostne vede Univerze v Mariboru, se ukvarja s sociologijo odklonskosti, osredotoča se tudi na položaj družbeno marginaliziranih skupin, med njimi tudi invalidov v družbi.
25.10.2024
Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič pravi, da je reševanje problematike pomoči staršem otrok s posebnimi potrebami zanjo izjemnega pomena, zato je pripravljena tudi sama spisati zakon in ga vložiti.
7.10.2024
Napadi izraelske vlade in nezakonita blokada Gaze so palestinskim otrokom, zlasti tistim z invalidnostjo, v zadnjem letu povzročili globoke travme in trpljenje, je v 85-stranskem poročilu zapisala mednarodna organizacija Human Rights Watch.
4.10.2024
Ministrstvo za solidarno prihodnost je na začetku leta staršem otrok s posebnimi potrebami obljubilo pomoč na domu. Po osmih mesecih je projekt v začetni fazi, ključna vprašanja pa so še vedno brez odgovorov.
30.9.2024
Slovenijo je obiskal eden najuglednejših in hkrati tudi finančno najuspešnejših znanstvenikov na svetu, Nobelov nagrajenec Gregory Winter. Molekularni biolog je svoje biotehnološko podjetje prodal za kar 700 milijonov britanskih funtov. Kako mu je uspelo?
23.9.2024
Ljubiteljica potovanj, narave, plesa in čaja, spletna vplivnica, predvsem pa borka za pravice in vključenost ljudi z različnimi oviranostmi. Je gluhoslepa, a je to ne ustavi in že vrsto let predava o invalidnosti in dostopnosti.
21.9.2024
Skrbno urejena in polna energije me je Vida Drame Orožim sprejela v svoj dom. »Dnevno sobo sem spremenila v pisarno,« mi je dejala in pripomnila: "Ne smemo tarnati, tudi visoka starost ima lahko kvalitetno delovanje možganovine."
16.9.2024
"Verjamem, da posamezniki z izgubo vida lahko hodijo v običajne šole, se lahko zaposlijo, so aktivni v družbi. Seveda pa to terja tudi veliko napora in volje. Tiflopedagog sam ne more narediti veliko," je prepričana Eva Škrlec Velkavrh.
31.8.2024
"Letos je bilo toliko nemogočih situacij ... Na državnem prvenstvu sem padel s stola, na evropskem se mi je vse podrlo. Potem sem moral po sili razmer menjati puško ..." Pot Frančka Gorazda Tirška do zlate medalje na paraolimpijskih igrah je bila trnova.
26.7.2024
"Vrhunski športniki so generatorji gibalne aktivnosti Slovencev. Če bodo mediji poročali o uspehih paraolimpijcev, se bodo tudi mladi invalidi in njihovi starši, ki so pri športu invalidov pomembni odločevalci, bolj aktivirali."
22.7.2024
Mateja De Reya je od leta 2010 direktorica Zveze Sožitje, ki skrbi za osebe z motnjami v duševnem razvoju in njihove družine.
5.7.2024
"Lahko rečem, da zmorem, vsak dan znova. Odločila sem se, da se osredotočam na dobro, kljub težavam in bolečinam, s katerimi živim. To je moja aktivna in stalna izbira, ki ni vedno lahka. Moje zdravstvene težave so le del mojega mozaika osebnosti."
21.6.2024
"Sve je elektricitet." To je iz mojega filma Dedek gre na jug. V filmu Boris pravi: "Že stokrat sem si želel, da bi se vse končalo, in še ko se mi želja uresniči, ne gre brez bolečine, je treba crkavati." In eno leto pozneje sem začel crkavati.
11.6.2024
V knjižnici Minke Skaberne se odpira razstava Nevidni svet, ki z najnovejšo tehnologijo slepim in slabovidnim omogoča doživetje 11 fotografskih umetnin. Obiskovalci lahko izkusijo tudi različne okvare vida s simulacijskimi očali.
11.6.2024
O svojem življenju z multiplo sklerozo je za oddajo Tednik spregovorila pesnica in pisateljica Barbara Pešut. Ko je pred 30 leti izvedela za diagnozo, je ni želela sprejeti in še zdaj je ni povsem sprejela. Med drugim je priznala tudi, da se boji smrti.
6.6.2024
Sedemletni Alexis Panić se je rodil z redko boleznijo, imenovano norrie, ki med drugim povzroča slepoto. Kljub temu da že od rojstva ne vidi, počne skoraj vse stvari, ki jih počnejo njegovi videči vrstniki.
28.5.2024
Cecelia "Cece" Bell je ameriška avtorica in ilustratorka, najbolj znana po svojem risoromanu Supergluhica, ki je prejšnje leto v slovenskem prevodu izšel pri založbi Morfem.
27.5.2024
Darja Majce ozavešča, ruši tabuje, išče odgovore in deli svoje izkušnje o avtoimunski bolezni – multipli sklerozi. Je ustvarjalka bloga Izgubljena v vesolju, nedavno pa je začela pisati tudi svojo prvo knjigo.
17.5.2024
Digitalna dostopnost bo do leta 2025 za mnoge zasebne subjekte tudi zakonska obveza. Večina spletnih strani, mobilnih aplikacij in ostalih digitalnih vsebin pa še vedno ni dostopna za vse skupine prebivalstva.
Neveljaven email naslov