Na fotografiji je planiška skakalnica. Foto: ZŠIS-POK
Na fotografiji je planiška skakalnica. Foto: ZŠIS-POK

Med 22. in 25. marcem bo Planica gostila finale svetovnega pokala v smučarskih skokih.Skakalni šport se je v Planici začel razvijati zgodaj. Od skromne 20-metrske skakalnice, ki so jo tam postavili že leta 1930, je ob pomoči izjemnega domačega inženirskega znanja kmalu prerasla v dolino svetovnih rekordov. Od predlani se ponaša tudi z najsodobnejšim skakalno-tekaškim centrom. Tekme v Planici soza mnoge nacionalni praznik, v dolino Pod Poncami roma staro in mlado. Tekmovanje najboljših smučarjev skakalcev bodo lahko s posebnega platoja letos spremljali tudi invalidi, Planica pa bo postala #PlanicaPraznikVseh. Več v pogovoru spredsednikom Zveze za šport invalidov Slovenije Paraolimpijski komiteDamijanom Lazarjem.

22., 23. in 25. marca si bo 10 invalidov s spremljevalci, torej skupaj 30 invalidov in prav toliko spremljevalcev, lahko ogledalo dogajanje v Planici. Na kakšen način jim bodo organizatorji to omogočili, za kakšne prilagoditve gre?
Naša nova ekipa marketinga BREND7 se je odločila, da bo na začetku našega skupnega sodelovanja naredila humano gesto in organizirala bolj prijazen ogled planiških skokov. Povezali so se s planiško organizacijsko ekipo in dogovorili so se, da bodo naredili ploščad, na kateri bodo invalidi s svojimi spremljevalci lahko v izteku skakalnice spremljali planiške skoke. Organizatorji skokov so pripravili montažno ploščad, na kateri bodo lahko invalidi ob vznožju skakalnice spremljali skoke. Prav tako so z posebnimi dovolilnicami omogočili dostop vozilom, katera bodo smela v bližino ploščadi. Sponzorji bodo poskrbeli za toplo in prijetno počutje invalidov. Projekt so velikodušno podprli Zavarovalnica Triglav, generalni pokrovitelj Zveze za šport invalidov Slovenije - Paraolimpijskega komiteja, Pošta Slovenije in njena odvisna družba EPPS, AMZS, OK Planica in BDF.

Razmišljate, da bi v prihodnje omogočili ogled skokov še večjemu številu invalidov?

Naša želja je, da ogledi skokov postanejo eden od športnih praznikov, saj je Planica Praznik Vseh, tudi invalidov. Ker bomo te oglede letos organizirali prvič in smo želeli imeti stvari pod nadzorom, smo se odločili za omejeno število invalidov. Res pa je, da za najbolj gibalno ranljivo populacijo sneg in večje kamenje predstavljajo nepremagljivi oviri. Zato jim je brez pomoči spremljevalcev in organizacije to nedosegljivo.

Izbrancesteizbrali z nagradno igro. Kdo vse je lahko sodeloval v njej?

V nagradni igri so sodelovali invalidi, ki imajo 100 odstotno gibalno oviranost spodnjih okončin. Naj še dodam,da gre za prvi poizkus, torej ta projekt še nima tradicije, tako da smo skupaj nagovorili ravno pravo število izbrancev.
Kaj pa senzorni invalidi, ki se ravno tako težko prebijejo skozi neizmerno gnečo, bi pa radi doživeli skoke od blizu?

Tokrat smo se odločili za najbolj logistično ogroženo skupino, to so ljudje na električnih in klasičnih vozičkih, ki nujno potrebujejo pomoč in jim je z njihove perspektive onemogočen pogled na doskočišče.
To ni običajna praksa, kar bo letos na voljo v Planici. Dostopnost do športnih objektov v Sloveniji namreč še zdaleč ni optimalna. Kako dostopni so sicer tako veliki in pomembni športni dogodki za invalide?

Športi, ki se dogajajo v naravi niso najbolj optimalno pripravljeni za obisk invalidov. Predvsem govorim o nemotenem pogledu na športno prizorišče in prilagojeni uporabi sanatorijev. Novejši kot je športni objekt, bolj prijazen in uporaben je tudi za gledalce in športnike invalide. Žal pa se novih športnih objektov gradi bore malo in s tem, da športnega objekta, ki bi bil prilagojen in namensko zgrajen za šport invalidov v Sloveniji, žal še nimamo. Pa čeprav se Slovenci imamo za športni narod, smo na tem področju še daleč od razvitih držav.
Bo letošnja Planica za invalide morda pomemben mejnik in korak naprej? Se bo kaj spremenilo tudi na drugih športnih dogodkih, glede dostopnosti?

Prepričan sem, da bomo v prihodnje še sodelovali z različnimi organizatorji velikih športnih dogodkov, ker želimo kot športna organizacija tudi svojim športnikom omogočiti skozi socializacijo nova športa doživetja. Seveda pa potrebujemo razumevanje organizacijskega odbora, ki organizira športni dogodek. Tokrat smo imeli razumevanje znotraj organizacijskega komiteja Planica, za kar se jim iz srca zahvaljujem v imenu invalidov, ki bodo prvič doživeli vseslovenski praznik.

Vesna Pfeiffer