Nikola Jović. Foto: Reuters

Srbi so igrali razigrano, iz igre so metali 55-odstotno (Litva 42-), tekmece pa nadigrali v vseh elementih igre. S trdo obrambo so silili igralce v belem v številne napake (ukradene žoge 9:3), kar so s pridom izkoristili. Za razred boljši so bili pod obročem, saj so iz rakete dosegli dvakrat toliko točk kot Litva (48:24).

Za začetek serija litovskih trojk
Litva je sicer začela udarno, saj je v prvih štirih minutah zadela prav toliko trojk (dvakrat zapored je zadel Tadas Sedekerskis), sredi četrtine je tako povedla z 18:12. Nadaljevanje je bilo trše v obrambi, pri Srbiji se je razživel Bogdan Bogdanović (osem točk v prvi četrtini), s čimer je razliko skoraj popolnoma izničil, po prvih desetih minutah je bilo 25:24 za igralce v belem dresu. Ti so v tem delu za tri točke metali odlično (5/7).

Jonas Valančiunas je v prvi četrtini dosegel 7 točk, v nadaljevanju pa ni prišel do izraza. Foto: Reuters

Bogdanović do polčasa dal 18 točk
V drugi četrtini je Srbija odigrala silovito v obrambi, saj je Litvi dovolila le štiri zadete mete iz igre. Povzročila je številne izgubljene litovske žoge in pridno polnila koš iz protinapadov (do polčasa je bilo to razmerje 13:4 v korist Srbije), posebno učinkovita pa je bila v raketi (34:16). Bogdanović je še naprej rešetal nasprotno mrežico in do polčasa dosegel že 18 točk. Litva je tako kot v uvodni četrtini poskusila s sedmimi trojkami, a tokrat ni zadela niti ene, ob polčasu je Srbija tako povedla z 49:38.

Jović v seriji zadel tri trojke
Začetek drugega polčasa je vsaj za nekaj trenutkov obetal malce bolj napeto tekmo, saj se je Litvi po seriji 9:3 uspelo približati na 52:47. A to je bil račun brez krčmarja, Srbija je namreč udarila nazaj z delnim izidom 17:4 (v tej seriji je Stefan Jović zadel tri trojke) in tekma je bila odločena.

"To je moštvena zmaga, dosegli pa smo jo proti ekipi, ki tudi igra zelo moštveno košarko. Zaradi takšnega nasprotnika smo bili še bolj motivirani, s svojo energijo in obrambo pa smo jim preprečili njihovo igro. Na takšen način moramo igrati in za to si prizadevamo na vsaki tekmi. A osnova za to je obramba," je povedal trener Srbije Svetislav Pešić.

Američani že do polčasa zatrli upe Italijanov

Američani so se po nepričakovanem porazu proti Litvi znesli nad Italijo. Deset točk naskoka po prvi četrtini so nadgradili na +24 do polčasa. Delo so dokončali v tretji četrtini, po kateri so vodili kar 83:44. Zadnjo četrtino je Italija dobila z 19:17.

Izstopala sta Mikal Bridges s 24 in Tyrese Haliburton z 18 točkami. Američani bodo v polfinalu igrali z boljšim iz dvoboja Nemčija – Latvija.

"To je bila naša najboljša obramba doslej na tekmovanju. In to je način, da dobimo še dve tekmi. Na poraz se vedno skušamo odzvati s kolektivno predstavo, tekmovalnost pa gre z roko v roki z igro s takšno energijo in močjo," je bil s predstavo svoje ekipe zadovoljen ameriški trener Steve Kerr.