Četrtkovo zasedanje preiskovalne komisije o domnevno nezakonitem financiranju političnih strank. Foto: DZ/Barbara Žejavac
Četrtkovo zasedanje preiskovalne komisije o domnevno nezakonitem financiranju političnih strank. Foto: DZ/Barbara Žejavac

Komisija je na zaslišanju preverjala morebitno politično posredovanje pri prodaji Panvite družbi Regal Trgovina v lasti družine Polanič in povezave posla z najemom podjetja Klavdije Snežič. Iztok Polanič je med drugim tudi direktor podjetja IH Nepremičnine, ki se po njegovih besedah ukvarja z oddajanjem lastnih nepremičnin v najem in razvojem nepremičnin. Polanič je pred komisijo pojasnil, da je podjetje IH Nepremičnine ob delitvi premoženja skupine Pomgrad, ki jo prav tako obvladuje družina Polanič, za davčno svetovanje najelo podjetje Klavdije Snežič, saj so razmišljali o tem, da bi zaradi davčnih obremenitev v Sloveniji sedež podjetja preselili v drugo državo. "Osebno me je zanimalo, kakšne so davčne prednosti okolja v Bosni in Hercegovini in dotična oseba se tako predstavlja," je dejal.

Sorodna novica Preiskovalna komisija DZ-ja: Sum plačevanja fiktivnih storitev medijem blizu SDS-a

S Klavdijo Snežič je podjetje poslovalo prek njenega zdaj že nekdanjega moža Roka Snežiča. "Nje nisem nikoli spoznal, spoznal sem samo njenega moža," je dejal Polanič. Predstavitev je po njegovih besedah opravil Rok Snežič.

Pisne dokumentacije o tem poslu nimajo, saj so se dogovorili, da jo bodo naročili, če bo Polanič ugotovil, da je selitev sedeža v drugo državo smiselna. Na podlagi svetovanja je ugotovil, da so davčne ugodnosti mogoče, a se na koncu po Polaničevih besedah za selitev sedeža niso odločili.

Predsednico preiskovalne komisije DZ-ja Tamaro Vonta (Svoboda) je zanimalo, ali je bil najem Klavdije Snežič za svetovanje kakor koli povezan s prodajo delnic Panvite v letu 2021 družbi Regal Trgovina. Ta je namreč kupila delnice Panvite od Farm Ihan, ki so bile takrat v lasti Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), to pa je, tako Vonta, takrat obvladoval SDS. "Na to ne morem odgovoriti," je odgovoril Polanič.

Ob koncu zaslišanja pa je Vonta znova vprašala: "Skratka, to, da so se ravno takrat prodajale delnice Panvite, ni povezano s celo to zgodbo v nobenem primeru?" Polanič pa je na to odgovoril: "Ne."

Družba Regal Trgovina, ki je v lasti družine Polanič, je oktobra 2021 za 28-odstotni delež skupine Panvita plačala dober milijon evrov. Po poročanju portala Necenzurirano naj bi imeli v DUTB-ju takrat cenitev, ki je vrednost svežnja delnic Panvite ocenila na več kot dva milijona evrov.

To je znatno manj, kot je letos za Panvito plačal hrvaški Meritus, ki je zanjo odštel 50 milijonov evrov. Manjši del tega denarja, približno 10 milijonov evrov, naj bi dobili člani družine Polanič, ki so bili do zdaj večinski lastniki Panvite. Preostali denar bodo Hrvati zagotovili z vplačilom kapitala, še poroča Necenzurirano.