Erdogan je januarja izraelsko ofenzivo na Gazo, ki jo je sprožil Netanjahu, primerjal z dejanji Hitlerja. Foto: Reuters
Erdogan je januarja izraelsko ofenzivo na Gazo, ki jo je sprožil Netanjahu, primerjal z dejanji Hitlerja. Foto: Reuters

"Turčija bo dosledno in odločno izvajala nove ukrepe, dokler izraelska vlada ne bo omogočila nemotenega in zadostnega pretoka humanitarne pomoči v Gazo," je sporočilo turško ministrstvo za trgovino. Ankara je že aprila uvedla trgovinske omejitve za Izrael zaradi, po njenem mnenju, zavračanja Izraela, da Turčiji dovoli sodelovanje v operacijah zračne dobave pomoči za Gazo in njeni ofenzivi na enklavo.

Ukrep bo odpravljen, ko izraelska vlada omogoči neprekinjen in zadosten tok pomoči v enklavo, so pojasnili v Ankari.

Izrael je že takrat Turčijo obtožil kršenja trgovinskih sporazumov, kar je v četrtek ponovil izraelski zunanji minister Izrael Kac, ki je ob tem turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana obtožil delovanja v nasprotju z interesi Turkov.

"Tako se obnaša diktator, ki ne upošteva interesov turškega ljudstva in poslovnežev ter ignorira mednarodne trgovinske sporazume," je Kac zapisal na omrežju X, kjer je hkrati napovedal, da bo njegova država poiskala ustrezne alternative Turčiji. Zunanjemu ministrstvu je tako naročil, naj si prizadeva za ustvarjanje alternativ s poudarkom na lokalni proizvodnji in uvozu iz drugih držav.

Izraelski minister za gospodarstvo Nir Barkat pa je pozneje sporočil, da je proti Turčiji vložil pritožbo pri OECD-ju. Ob tem je Erdogana označil za "antisemitskega diktatorja", ki s prekinitvijo trgovanja krši mednarodno pomorsko pravo in ruši globalne dobavne verige.
"Izrael pričakuje, da bo OECD ukrepal proti Turčiji zaradi Erdoganove odločitve, ki škoduje celotnemu evropskemu gospodarstvu," je še dodal.

Erdogan je medtem zagovarjal prekinitev trgovanja z Izraelom in poudaril, da Turčija v luči vojne v Gazi ne more biti več potrpežljiva. "Sprejeli smo nekaj ukrepov, s katerimi želimo Izrael prisiliti, da privoli v prekinitev ognja v Gazi in poveča količino humanitarne pomoči," je dejal.

Erdogan vidi Netanjahuja kot glavnega krivca za vojno

Turški izvoz v Izrael je po podatkih turškega statističnega urada Turkstat lani znašal 5,43 milijarde dolarjev, kar je manj kot leta 2022, ko je znašal 7,03 milijarde dolarjev. Skupen obseg blagovne menjave je lani po navedbah Reutersa znašal 6,8 milijarde dolarjev.

Turški voditelj Erdogan sicer od začetka izraelske ofenzive v Gazi poziva k prekinitvi ognja, posebej ostro pa kritizira izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, ki ga vidi kot glavnega krivca za vojno, v kateri je bilo ubitih več kot 34.500 Palestincev.

Turčija je bila leta 1949 prva večinsko muslimanska država, ki je priznala Izrael, a v zadnjih desetletjih so se odnosi med državama znatno poslabšali. Leta 2010 je Ankara prekinila diplomatske odnose z Izraelom, potem ko je bilo ubitih deset propalestinskih turških aktivistov v napadu pripadnikov posebnih enot izraelske vojske na turško ladjo, ki je skušala prebiti izraelsko pomorsko blokado Gaze.

Turčija prekinja trgovanje z Izraelom