Na fotografiji so starši slepih otrok med protestom pred Državnim zborom. Foto: Televizija Slovenija
Na fotografiji so starši slepih otrok med protestom pred Državnim zborom. Foto: Televizija Slovenija

Država bo kot vse kaže končno popravila krivice, ki so jih utrpeli slepi in slabovidni otroci ter njihovi starši. Kar dvanajst let jim je neupravičeno jemala enega od socialnih prejemkov, zato so decembra na to opozorili s protestom pred parlamentom. Včeraj se je na to temo sestala parlamentarna komisija za človekove pravice in sprejela sklep, da jim je treba v štirih mesecih povrniti ves denar. Državnemu odvetništvu pa je soglasno s sklepom predlagala tudi, da se za zdaj prekinejo vsi postopki, vključno z izvršbami.

Slepi in slabovidni otroci so bili kar 12 let prikrajšani za enega od dodatkov, šlo je za okoli 200 evrov mesečno, ker naj bi se po tolmačenju Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) dodatka med seboj izključevala. Prelomna je bila sodba Višjega delovnega in socialnega sodišča v Ljubljani iz leta 2012, ki kaže na to, da je ministrstvo zakonodajo nepravilno tolmačilo in starše očitno opeharilo za več deset tisoč evrov. Starši so po tej sodbi pričakovali, da jim bo država stopila nasproti in popravila krivico, a to se ni zgodilo. Mnogi so zato ubrali sodno pot, a neuspešno. Še več: ker je sodišče razsojalo v prid državi, se je za marsikoga sodna pot končala z več tisoč evri dolga za sodne stroške ter izvršbami, saj tega denarja nimajo. Stiska je postajala za mnoge vse hujša, zato so se decembra odločili za protest pred državnim zborom. Že kakšen dan kasneje jih je sprejela ministrica za delo, končno pa je včeraj prišlo do prvega konkretnega premika v njihovo korist.

Varuh človekovih pravic: krivice so nedvomne

Starši so se v času iskanja pravice obrnili tudi na Urad varuha človekovih pravic, kjer so vselej poudarjali, da bi moralo ministrstvo z njimi skleniti poravnavo in vrniti neizplačane dodatke za nazaj ter na ta način odpraviti krivice. »Te krivice so nedvomne in nedvomno so storjene na strani ministrstva, zato menim, da tu ne bi smelo biti ovir za takšno rešitev,« je že pred dvema letoma za oddajo Koda pojasnil namestnik varuhinje Tone Dolčič. Ob tem je še posebej izpostavil problem tistih staršev, ki so jih centri za socialno delo že po telefonu odslovili in jim sporočili, da niso upravičeni do obeh dodatkov. Ti starši niso vložili formalnega zahtevka za pridobitev dodatka, kar je dodatno otežilo uveljavljali pravice za nazaj. Da do takšnih anomalij prihaja predvsem zato, ker številne vsebinsko podobne socialne dodatke ureja preveč različnih zakonov, je pojasnil dr. Grega Strban s Pravne Fakultete v Ljubljani: »V mešanem sistemu lahko prihaja do nejasnosti, zato bi bilo nujno potrebno čim prej oblikovati posebno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo in te zadeve razčistiti.«

Dolgujejo jim okoli 350 tisoč evrov

Ocene kažejo, da država dolguje staršem približno 350.000 evrov, ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Ksenija Klampfer pa je zagotovila, da dejavnosti za popravo krivic s posebnim zakonom že potekajo. V imenu ministrstva pa se je staršem in otrokom opravičila za storjene napake. Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je spomnila, da je varuh že v svojem poročilu za leto 2015 podal priporočilo ministrstvu za delo, naj v odprtih postopkih sklene poravnavo ali pa popravi povzročene krivice z dopolnitvijo pravne ureditve. Ministrica Klampferjeva pa je za Odmeve povedala, da bodo zaposleni na ministrstvu, ki so sprejemali napačne odločitve, čutili posledice: »Za uslužbence, za katere sem ocenila, da nosijo del odgovornosti, sem že ukrepala. Direktor direktorata za družino ne zaseda več tega položaja.«

Vesna Pfeiffer