Na fotografiji je moški v rdečih hlačah in bež suknjiču, v rokah drži pametni telefon rdeče barve. Foto: Pixabay
Na fotografiji je moški v rdečih hlačah in bež suknjiču, v rokah drži pametni telefon rdeče barve. Foto: Pixabay

V Posoškem razvojnem centru tudi letos pripravljajo že tradicionalne delavnice za slabovidne, na katerih jih naučijo uporabe pametnih telefonov. Brezplačne delavnice vodi Edi Strosar, ki ima dolgoletne izkušnje z izvajanjem tovrstnih tečajev in delavnic, zaposlen je namreč na Medobčinskem društvu slepih in slabovidnih Nova Gorica. Pravi pa, da so delavnice, ki so prvi tak primer usposabljanja slabovidnih v Sloveniji, namenjene vsem, ki imajo težave z vidom in niso včlanjeni v društvo slepih in slabovidnih.

Delavnice potekajo enkrat mesečno v Tolminu v prostorih Posoškega razvojnega centra, naslednja bo 18. marca. Kako potekajo?

Program in dinamiko izvajanja delavnic pa prilagodimo potrebam udeležencev. Običajno so skupine manjše, 5 do 6 ljudi, ker je z manjšo skupino najlažje delati. Na teh delavnicah telefon najprej prilagodimo vsakemu posamezniku, glede na to, kaj potrebuje, določimo velikost, kontrast, in potem gremo skozi normalno izobraževanje uporabe pametnega telefona, ki je enako izobraževanju za videče. V tem ni razlik. Morda le to, da slabovidni na začetku potrebujejo nekaj več časa.

Govoriva o delavnicah za slabovidne. Kaj pa slepi?

Za slepe pripravljamo usposabljanja ena na ena.

Kako pomemben pripomoček je pametni telefon za slepo ali slabovidno osebo?

Zelo je pomemben. Lahko rečemo, da je enako pomemben kot za videče osebe, saj ko jim nastavimo telefon glede na njihovo okvaro vida, ga uporabljajo povsem normalno. V primeru pa, da je oseba slepa, potrebujemo na začetku nekoliko več časa, da ga osvoji. Potem pa telefona ne uporablja zgolj za klice ali pošiljanje sporočil, temveč tudi za brskanje po spletu, za komuniciranje po elektronski pošti, za uporabo Facebooka, v bistvu za vse. Na telefonu imajo uporabniki nameščenega govorca, navigacija po telefonu je sicer bistveno drugačna, ko je vklopljen VoiceOver. Ampak, ko se slepi in slabovidni uporabniki vsega tega naučijo, telefon uporabljajo za vse. Naučiti se pač morajo, kako delujejo aplikacije, ki jim omogočajo normalno uporabo telefona.

Imajo pametni telefoni funkcije, ki jih potrebujejo slepi, že vgrajene?

Android sistem ima funkcionalnost TalkBack, gre za Googlov bralnik zaslona, ki omogoča glasovni odziv, tako da lahko uporabljajo napravo, ne da bi bilo treba videti zaslon. iPhone pa ima VoiceOver. To so funkcije, ki jih ima telefon že vgrajene. Potrebno jih je zgolj vklopiti in uporabnik telefona dobi zvočno podporo. Pomikanje po telefonu se sicer spremeni, ker ni potreben samo en dotik, kot v primeru, ko telefon uporablja videča oseba, ampak se pomikajo s prstom po telefonu, zvočna podpora pa pove, katero ikono je oseba izbrala. In potem mora uporabnik dvakrat tapniti po ikoni, da se odpre. Način dela je resda spremenjen, ampak tudi popolnoma slepe osebe lahko v celoti uporabljajo pametni telefon.

Kako slepi sprejemajo pametne telefone?

Običajno je največja ovira prehod s funkcionalnega na telefon na dotik, saj je način uporabe povsem drugačen. Nekateri ta prehod prej opravijo, drugi kasneje, vse je odvisno od tega, koliko so bili že v preteklosti vešči informacijske tehnologije. Lahko vam povem, da mlajši slepi veliko bolj spretno uporabljajo pametni telefon kot videči starejši.

Je pametni telefon subvencioniran?

V okviru Zakona o izenačevanju možnosti invalidov dobijo vrednotnico v višini 270 evro, ta del zneska upravičencem pokrije država, potem pa je od njih odvisno, kakšen telefon si kupijo. Lahko tudi dražjega. Sicer so upravičeni tudi do ostalih tehničnih pripomočkov s področja informacijske tehnologije, denimo do programskih vmesnikov, ki jih potrebujejo za govorno sintezo in podobno. Del zneska pač pokrije država.

Pomemben pripomoček so tudi posebne aplikacije. Be My Eyes predstavite tudi na vaših delavnicah. Kako deluje ta aplikacija?

Be My Eyes je aplikacija, na katero se lahko priklopijo videči in slepi. Aplikacija deluje preko telefona in v primeru, da se slepa oseba izgubi, ali pa jo v trgovini zanima, kdaj preteče rok trajanja nekega izdelka, preko aplikacije vzpostavi zvezo, gre za videoklic, z videčo osebo, ki ima pravtako na svojem telefonu naloženo to aplikacijo. Ta prostovoljec nato preko video kamere pove, kar slepo osebo zanima. Zelo zanimiva aplikacija je to in tudi pri nas se zelo veliko uporablja. Uporabnik lahko izbere tudi jezik. Če izbere slovenski jezik, prejme klice samo iz Slovenije. Uporabna pa je seveda tudi v tujini, če izbereš angleški jezik.

Be My Eyes je danska aplikacija, ki prenaša videoklice med slepimi in prostovoljci, ki "posodijo oči", ko je to potrebno. Dansko nepridobitno zagonsko podjetje Be My Eyes je z enostavno potrošno tehnologijo zgradilo most med bazo prostovoljcev in slepimi. Vezni most so pametni mobilni telefoni z videoklici, ki jih aplikacija usmerja med primernimi sogovorniki obeh skupin. Leta 2015 ustvarjen koncept je bil leta 2017 uvrščen na 10. mesto na lestvici '100 najbolj disruptivnih', ki jo sestavljajo predstavniki podjetij, kot so Google, Uber, Oracle, Microsoft in drugi.

Vesna Pfeiffer