Maša Derganc. Foto: SNG Drama Ljubljana
Maša Derganc. Foto: SNG Drama Ljubljana

Programska platforma Dramina knjižnica bo v sezoni 2021/22 ponudila akustične posnetke izbrane slovenske kratke proze 19. stoletja. Kot prvega avtorja predstavljajo začetnika slovenske prozne ustvarjalnosti, pisatelja in publicista Josipa Jurčiča. Pri SNG Drama so zapisali: "Ne samo zaradi tega, ker je letošnje leto razglašeno za Jurčičevo leto, ampak tudi zaradi redkega fenomena Jurčičeve pisateljske osebnosti. Zvočna kompozicija, ki združuje predgovor Josipa Stritarja in Jurčičevi noveli Pipa tobaka in Telečja pečenka, bo v Dramini knjižnici premierno objavljena v torek, 7. decembra, ob 11.00. Naslednji posnetek Dramine knjižnice bo konec februarja 2022 predstavil tri zgodbe iz zbirke novel Med gorami Ivana Tavčarja."

Dramina knjižnica je iz platforme, ki so jo v lanski sezoni, ko so jo ustvarili med najhujšim obdobjem pandemije ter namenili njene posnetke vsem tistim, ki so bili zaradi ranljivosti dodatno izolirani in osamljeni v času ustavitve javnega življenja, poimenovali Dramina knjižnica za ranljive skupine, zaradi priljubljenosti prerasla v akustično knjižnico SNG Drama Ljubljana, namenjeno najširši javnosti.

Josip Jurčič: Pipa tobaka in Telečja pečenka

Maja Sever. Foto: SNG Drama Ljubljana
Maja Sever. Foto: SNG Drama Ljubljana

"Zato smo se odločili, da ne bomo iskali pozabljenih ali neznanih Jurčičevih del. Nasprotno, izbrali smo sloviti in priljubljeni Jurčičevi povesti: Pipo tobaka (1870) in Telečjo pečenko (1872). Želeli smo predstaviti največje dosežke Jurčičevega opusa. In želeli smo s pomočjo vrhunskih interpretov oživiti Jurčičev jezik. Obe povesti sta znani, vendar redko doživeti skozi glasno branje. Dramski igralci Maša Derganc, Maja Sever in Janez Škof so se prepustili očarljivemu ritmu zapletenih večstavčnih period, diskretnemu šarmu blage pripovedovalske ironije in pretresljivi prepričljivosti jedrnato, a natančno izrisanih usod v svetu Jurčičevega jezika. Poleg zgodbe skozi interpretacije treh mojstrov govorjene besede spoznamo tudi bogastvo izraznosti in umetelnost pripovednega sloga iz časa začetkov in izpod peresa Josipa Jurčiča," je proces nastajanja prvega posnetka v sezoni 2021/22 za Dramino knjižnico opisala njena vodja in urednica Tatjana Stanič, ki je poskrbela tudi za izbor besedil in oblikovanje govorne podobe. Snemalec Pipe tobaka je bil Sebastian Chandler Črnigoj, snemalec Telečje pečenke Jurij Alič, montažer Srečko Bajda, organizacijo projekta je vodila gledališka pedagoginja Drame Špela Šinigoj.

Povezava do Dramine knjižnice, kjer bo objavljena zvočna kompozicija posnetkov Pipe tobaka in Telečje pečenke s predgovorom Josipa Stritarja.

Josip Stritar o Josipu Jurčiču

Janez Škof. Foto: SNG Drama Ljubljana
Janez Škof. Foto: SNG Drama Ljubljana

Josip Jurčič je kljub oranju ledine na področju proznega ustvarjanja na Slovenskem v osupljivo kratkem času svojega življenja razvil široko paleto proznih zvrsti, od črtice in povesti preko romana in feljtona do poskusov drame, in to na ravni, ki tudi sodobnemu bralcu nudi umetniški užitek in ki je postavila visoke kriterije za vse nadaljnje prozno ustvarjanje v slovenskem jeziku. Ti kriteriji pa ne bi bili tako zavezujoči, če ne bi Jurčičeva proza nadvse živo odmevala v najširšem krogu tedanjih in sedanjih bralcev in žela priljubljenosti, ki tudi 140 let po njegovi smrti ne presahne. Josip Stritar je v Literarnih pogovorih o Josipu Jurčiču in njegovi vlogi v slovenskem literarnem prostoru zapisal: "Vsakega pisatelja pri nas, kakor menda tudi drugod, ta čisla in hvali, ta ga graja, ali celo sovraži in zaničuje, drugi se ne zmenijo zanj: o Jurčičevih povestih in romanih vsaj jaz nikoli nisem ne bral, ne čul grajajoče besede; večkrat pa sem videl, da se zanimajo zanj, da ga priznavajo in hvalijo tudi taki, kateri sicer zaničljivo prezirajo vse drugo slovstvo slovensko. Smel bi torej reči, da izmed vseh slovenskih pisateljev, kolikor jih živi, nima nobeden toliko čestiteljev kakor Jurčič, pri gospodi in med kmeti."

Posnetki pesniških zbirk štirih predstavnikov slovenske moderne

V Dramini knjižnici je še vedno mogoče prisluhniti posnetkom pesniških zbirk štirih predstavnikov slovenske moderne: Josipa Murna – Aleksandrova, Dragotina Ketteja, Ivana Cankarja in Otona Župančiča v interpretaciji dvanajstih igralk in igralcev ansambla SNG Drama Ljubljana.