Anej Doplihar, parakolesar. Foto: Zveza ŠIS-SPK
Anej Doplihar, parakolesar. Foto: Zveza ŠIS-SPK

Parašportniki, ki sodelujejo v kampanji, sporočajo, da jim nič ne manjka. Šport ne pozna telesnih oviranosti, le pomanjkanje volje in motivacije.

Darko Đurić: Nikoli se nisem počutil, da mi kaj manjka

Navdih za kampanjo, ki v ospredje postavlja slovenske parašportnike in njihove dosežke, je bil nekdanji paraolimpijski zvezdnik Darko Đurić, ki je pred časom v intervjuju za enega od slovenskih časnikov dejal: "Nikoli se nisem počutil, da mi kaj manjka". Parašportniki nam iz dneva v dan dokazujejo, da šport ne pozna oviranosti. V bazenu, na tekaški progi ali na košarkarskem igrišču štejejo volja, želja in trud, ki si ga vložil v treninge. Kampanja »Nič mi ne manjka« zato ozavešča javnost, da šport ne izbira telesa, ampak le posameznike, ki imajo jasno postavljene cilje, hkrati pa so pripravljeni trdo delati za svoje uspehe.

Himna parašportnikov Ta tempo

V spotu kampanje "Nič mi ne manjka" je uporabljena himna parašportnikov Ta tempo, ki jo je pred dobrim letom ustvaril Rok Terkaj – Trkaj, režijo spota pa je prevzel Miha Kačič, podpisan tudi pod uradni videospot himne.

Odbojkarica sede Senta Jeler. Foto: Zveza ŠIS-SPK
Odbojkarica sede Senta Jeler. Foto: Zveza ŠIS-SPK

"Nič mi ne manjka, razen vaše glasne podpore"

Kampanja je hkrati tudi uvertura v napeto pričakovanje paraolimpijskih iger, ki se bodo poleti odvile v Tokiu. Slovenija premore pet paraolimpijskih kvot. Potniki za Tokio pa bodo letos lovili že 50. kolajno za Slovenijo na paraolimpijskih igrah. Slovenski parašportniki si v boju za zmagovalne odre želijo predvsem glasne podpore navijačev.

Športne navade je potrebno vzgojiti že v mladosti

Vzgajanje zdravih športnih navad je pomembno že pri otrocih in mladostnikih, zato Zveza ŠIS-SPK že 5. leto ustvarja in razvija program Postani športnik, ki je namenjen spreminjanju pogleda na šport, ozaveščanju javnosti in razbijanju predsodkov o vključevanju mladih invalidov v športne programe.

"Prednosti športnega udejstvovanja so dobro znane, med ljudmi z oviranostmi pa ima šport še večji vpliv na boljše počutje, saj omogoča boljšo kakovost življenja in dviguje samozavest. S programom Postani športnik želimo ustvariti boljše pogoje za mlade športnike invalide, ki že danes dokazujejo, kako daleč segajo njihove zmožnosti. S tem, ko jim zagotavljamo ustrezen način vključevanja v športne aktivnosti in jih obenem motiviramo za redno telesno aktivnost vzgajamo srečne posameznike in bodoče dobitnike paralimpijskih medalj," je povedal Damijan Lazar, predsednik Zveze ŠIS-SPK.