Švicarji so se Slovencem dobro uprli, a v loteriji sedemmetrovk proti varovancem Uroša Zormana niso imeli niti najmanjših možnosti. Foto: EPA
Sorodna novica Slovenci v nehvaležnem položaju: v Winterthurju šteje le zmaga
Aleks Kavčič je zadel odločilno sedemmetrovko, ki je Slovenijo popeljala na svetovno prvenstvo. Foto: EPA

Na prvi tekmi v koprski Bonifiki je Švica zmagala s 26:27. Če je Slovenija želela januarja igrati na SP-ju, je morala na nedeljski povratni tekmi zmagati.

Če bi tekmo po 60 minutah trdega boja v Švici dobila z zgolj golom razlike, bi o potniku na prvenstvo odločali poskusi s sedmih metrov – in to se je tudi zgodilo!

Slovenci ves prvi polčas v vodstvu
Slovenci so hitro razvili želeno igro v Winterthurju. Kot da bi Švicarje ujeli malce nepripravljene, hitro so izkoristili luknje v domači obrambi in povedli z 1:4. Za najvišjo prednost je sicer poskrbel Dean Bombač s sedmih metrov, ki je v 13. minuti zadel za +4 (4:8). Švicarji se kljub vsemu niso predali, resda nikoli niso povedli, so se pa v zaključku polčasa varovancem Uroša Zormana približali na vsega gol razlike, ko je bil s sedmih metrov natančen Samuel Zehnder (11:12), a so se Slovenci še pravočasno pobrali in na odmor odšli s prednostjo dveh zadetkov (12:14).

V prvem delu je bil najučinkovitejši Bombač, ki je lepo razporejal soigralce v napadu in jih zalagal s podajami, zadel je tudi štiri gole, po trikrat sta bila uspešna Blaž Blagotinšek in Staš Jovičič Slatinek. Najkoristnejši slovenski igralec pa je bil vsekakor vratar Urban Lesjak, ki je ubranil sedem švicarskih poskusov.

Igra je bila agresivna, na trenutke zelo groba, čeprav sta obe ekipi v obrambi storili veliko napak. Foto: EPA

Švicarji prvič povedli v 49. minuti

Sedemmetrovke popeljale Slovenijo na SP

Prednost dveh zadetkov je v nadaljevanju hitro izpuhtela, v 40. minuti so imeli Švicarji nato napad za prvo vodstvo na tekmi, a je žogo prestregel Blaž Janc in zadel iz protinapada (21:22). Obe ekipi sta strnili vrste v obrambi, igra je bila agresivna, na trenutke zelo groba, Bombač je s sedmih metrov pridno polnil švicarsko mrežo, na drugi strani sta domači voz naprej vlekla Zehnder in Mehdi Ben Romdhane. V 48. minuti je sledilo novo izenačenje, z desnega krila je zadel Cedrie Tynowski, za prvo vodstvo Švice na tekmi (27:26) je iz protinapada zadel Lucas Meister. Manjšo krizo slovenske reprezentance sta vendarle končala Aleks Kavčič in Janc, ki sta nase prevzela breme v napadu, Jovičič Slatinek je z levega krila Slovenija znova povedel v vodstvo (29:30).

Tako blizu, pa tako daleč: švicarski selektor Andy Schmid je bil ob neuvrstitvi na SP, razumljivo, slabe volje. Zdesetkani Slovenci so v ključnih trenutkih zadevali, mirno kri pa so ohranili takrat, ko je bilo to najpomembneje: ob izvajanju odločilnih sedemmetrovk. Foto: EPA

Ben Romdahne izsilil sedemmetrovke
Sledila je napeta končnica, v kateri so Slovenci vnovič vzpostavili prednost dveh zadetkov, v 57. minuti je Bombač s sedmih metrov dosegel še deseti zadetek za 31:33. Dve minuti pred koncem se je tekma ob slovenskem napadu lomila, Zorman je zahteval minuto odmora, po kateri je Jovičič Slatinek z levega krila povišal na 32:34. V zadnji minuti so Švicarji napadali za sedemmetrovke, Ben Romdahne je zadel mimo Blaža Blagotinška in izsilil izvajanje sedemmetrovk.

Oba Zehnderja sta zgrešila, odločil pa Kavčič
Loterijo je začel slovenski kapetan Jure Dolenec in zadel pod prečko. Samuel Zehnder je nato s sedmih metrov zadel levo vratarjevo vratnico. Tilen Strmljan je z lobom krasno zadel za 2:0, nato pa je okvir gola zadel še Manuel Zehnder, ki je žogo poslal v prečko. Domen Novak je žogo suvereno poslal v mrežo, za Švico je vendarle zadel tudi Felix Ällen. Kavčič je imel nato v rokah žogo za uvrstitev na svetovno prvenstvo, ki je končala v mreži.

Zorman: Z željo in bojem premagali tekmeca
"Imel sem to srečo, da so oni zgrešili dve sedemmetrovki, tako da sem bil brez bremena. Vrgel sem, upal na najboljše in izšlo se je," je po tekmi dejal strelec odločilnega zadetka Kavčič. Selektor Zorman je dodal: "To, kar nam je na prvi tekmi manjkalo, torej ta želja in boj, se je danes pokazalo in videlo. Mislim, da smo s tem danes premagali tekmeca." Janc, ki je v ključnih trenutkih vlekel voz Slovenije, je še povedal: "Za nami je izjemna tekma. Prvič v moji reprezentančni zgodovini so odločali streli s sedmih metrov. Čestitke fantom, zaslužili smo si to zmago. Borili smo se do zadnjega atoma moči. V tokratni akciji smo imeli ogromno težav, a z ekipnim duhom vse pozitivno izpeljali."