Partizanski pevski zbor lani na slavnostnem koncertu ob 70-letnici svojega delovanja. Foto: osebni arhiv Foto:
Partizanski pevski zbor lani na slavnostnem koncertu ob 70-letnici svojega delovanja. Foto: osebni arhiv Foto:
Partizanski pevski zbor je doslej prejel številne najvišje strokovne in državne nagrade oziroma odlikovanja, izdal pa je tudi nekaj deset plošč in zgoščenk s svojstvenim repertoarjem, zadnjo zgoščenko lani ob svojem jubileju. Foto: osebni arhiv
Partizanski pevski zbor je doslej prejel številne najvišje strokovne in državne nagrade oziroma odlikovanja, izdal pa je tudi nekaj deset plošč in zgoščenk s svojstvenim repertoarjem, zadnjo zgoščenko lani ob svojem jubileju. Foto: osebni arhiv

Prvi bo 70. obletnico zmage nad fašizmom in nacizmom obeležil s prav posebnim koncertom, na katerem lahko pričakujemo mnogo čustev, energije in borbenosti, predvsem pa odločen nastop Partizanskega pevskega zbora, ki ga odlikuje štiriglasno petje izkušenih zborovskih pevcev. Prisluhnili bomo najlepšim partizanskim in ljudskim pesmim, ki so Slovence bodrile v najtežjih časih, kot so Stoji tam v gori partizan, Na oknu, V boj, Jutri gremo v napad, Hej brigade, Le vkup, uboga gmajna, Pesem XIV. divizije in druge.

Partizanski pevski zbor - moški vokalni ansambel prepeva doma in na tujem že vse od davnega leta 1944, ko je bil 21. aprila ustanovljen na Planini pod vrhom Mirne gore na južnem pobočju Kočevskega Roga pri Črnomlju, na enem od prvih slovenskih osvobojenih ozemelj. Nastal je iz okrevajočih ranjencev, partizanov, kot edinstven zbor v takratni okupirani Evropi, pri čemer so ga najprej imenovali Invalidski pevski zbor ali po domače kar Pojoča četa. Po vojni se je preimenoval v Partizanski invalidski pevski zbor, kasneje pa v Partizanski pevski zbor, kot se imenuje še danes. V zboru je bilo v 70. letih več kot 80 pevcev, zdaj pa je v njem 47 pevcev, poleg njih pa sta člana še harmonikar Brane Sladič in dirigent profesor Franci Gornik.

V sedmih desetletjih neprekinjenega prepevanja se je zbor kalil pod vodstvom vrste odličnih zborovodij, od prvega zborovodje, ustanovitelja in slovenskega skladatelja Karla Pahorja, ki je zbor zapustil že leta 1945, do njegovih naslednikov za dirigentskim pultom - Pavla Šivica, Radovana in Mitje Gobca, Mira Kokola, Milivoja Šurbka, Cirila Cvetka, Petra Škrjanca in Franca Gornika, ki je zbor prevzel leta 1992 in ga vodi še danes. Poleg partizanskih, borbenih in revolucionarnih pesmi ter novitet slovenskih skladateljev Partizanski pevski zbor poje tudi stalni repertoar moških zborov a cappella, pa tudi pesmi ob spremljavi harmonike, godbe na pihala, orglic, orkestrov …

Partizanski pevski zbor se redno udeležuje tudi tekmovanj, pri čemer je doslej prejel številne najvišje strokovne in državne nagrade ter odlikovanja, med drugim tudi Prešernovo nagrado (1969), nagrado AVNOJ-a (1978), nagrado Mesta Ljubljane (1999) in druge. Zbor je že presegel 3.000 nastopov, pri čemer ima v zadnjih letih od 30 do 40 nastopov na leto. Izdal je tudi nekaj deset plošč s svojstvenim repertoarjem, zadnjo zgoščenko z naslovom Najlepše pesmi pa so izdali lani ob 70-letnici ustvarjanja.

»Partizanski pevski zbor je dobro poskrbel za svoj nadaljnji razvoj, kar dokazuje s pogosto in kakovostno koncertno dejavnostjo ter s stalnimi avdicijami za nove člane, poleg tega je zbor pomlajen in v odlični pevski formi,« utemeljuje izbor za sobotni večer Rudi Pančur, urednik Uredništva za glasbo na Prvem. Prireditev bosta vsebinsko oblikovala in povezovala Simona Moličnik in Milan Krapež. Koncert na Prvem, ki ga bosta prenašala tudi Radio Koper in Radio Maribor, si lahko obiskovalci brezplačno ogledajo tudi živo v studiu 14 Radia Slovenija ali prek video prenosa na spletni strani Prvega www.radioprvi.si.