Režiser Žiga Virc. Foto: Studio Virc
Režiser Žiga Virc. Foto: Studio Virc
false
Producent Boštjan Virc. Foto: Studio Virc
false
Je Josip Broz - Tito s prodajo jugoslovanskega vesoljskega programa dejansko omogočil Jugoslovanom relativno visok življenjski standard? Foto: Studio Virc
false
Eden izmed protagonistov filma Houston, imamo problem! - Slavoj Žižek. Foto: Studio Virc
false
Le kaj se je v resnici dogajalo v nekdaj največjem podzemnem kompleksu v Evropi, v Objektu 505? Foto: Studio Virc

celovečernega igrano-dokumentarnega filma Houston, imamo problem! (ang. Houston, We Have a Problem!) režiserja Žige Virca. Januarja 2012 je napovednik filma slovensko in tujo javnost razburkal s hipotezo o obstoju jugoslovanskega vesoljskega programa, kar je tudi osnovna zgodba filma. Film je bil med 6626 prijavljenimi filmi z vsega sveta izbran v uradni program filmskega festivala Tribeca 2016, v okviru katerega bo imel svetovno premiero v strogem centru New Yorka. Filmski festival Tribeca je eden najpomembnejših ameriških festivalov neodvisnega avtorskega filma, ki ga je leta 2002 ustanovil znani igralec Robert De Niro s partnerji. V kinematografe Slovenije in drugih držav bivše Jugoslavije film prihaja v začetku maja. Film je koprodukcija Slovenije, Hrvaške, Nemčije, Češke in Katarja.

Hladna vojna, vesoljska tekma in ameriški pristanek na Luni so bile prelomnice, ki so zaznamovale polpreteklo zgodovino. Te dogodke pa obkroža tančica skrivnosti, ki še danes burijo domišljijo. Film Houston, imamo problem! režiserja Žige Virca je nov, svež prispevek k razmišljanju in razpravam o teorijah zarot. Ta intrigantski igrano-dokumentarni film raziskuje mit o domnevnem ameriškem nakupu tajnega jugoslovanskega vesoljskega programa v zgodnjih šestdesetih letih, vrednem več milijard dolarjev. Svež ameriški denar pa je bil ključni faktor relativno visokega življenjskega standarda v Jugoslaviji v obdobju do Titove smrti.

Igrano-dokumentarni film Houston, imamo problem! je presenetljiva zmes realnosti in fikcije, ki prikazuje polpreteklo zgodovino skozi perspektivo teorije zarot. V filmu se prepletajo osebno pričevanje Ivana, inženirja v jugoslovanskem vesoljskem programu, in sveži, do zdaj javnosti neznani arhivski posnetki. To gledalce vabi h kritični presoji o tem, čemu v filmu verjeti in čemu ne. Na tej zabrisani meji med realnostjo in fikcijo filozof Slavoj Žižek v filmu zastavlja ključno vprašanje: »Kaj je pravzaprav res?«
Po 2. svetovni vojni je jugoslovanska obveščevalna služba predsedniku Titu odkrila domnevno izgubljene načrte Hermana Potočnika Noordunga za vesoljsko tehnologijo. Tito, ujet med vzhodom in zahodom, se odloči izkoristiti priložnost in izda ukaz za začetek razvoja ambicioznega jugoslovanskega vesoljskega programa. Marca 1961 je program prodan Združenim državam Amerike. Dva meseca kasneje predsednik John F. Kennedy napove, da bodo Američani poslali človeka na Luno. Mnogi verjamejo, da se je to res zgodilo in da sta ta dva dogodka povezana.
Ivan se vrne v domovino 50 let po tem, ko ga je vojaška varnostna služba poslala v ZDA, kjer je delal za NASO. Zdaj prvič v življenju sreča svojo hčerko, ki je ni nikoli videl. V filmu skupaj s Francem, upokojenim generalom JLA, ki je bil zadolžen za tajnost jugoslovanskega vesoljskega programa, razkrivata kompleksno mrežo skrivnosti, laži, manipulacij in umazanih političnih iger. Film nas popelje tudi v nekdaj največji podzemni kompleks v Evropi, Objekt 505, nekdanjo strogo varovano bazo jugoslovanskega vojnega letalstva pri Bihaću, ki je jugoslovanska različica bolj znanega ameriškega poligona za testiranje različne tajne vojaške tehnologije, imenovanega Področje 51 (originalno: Area 51).

Avtorji filma tako prinašajo celovito zgodbo o pionirskem raziskovanju vesolja, ki je več kot pol stoletja ostala skrita javnosti. Kombinacija zgodovinskih dejstev, govoric in laži o tem obdobju jugoslovanske zgodovine izziva gledalca, da si sam ustvari svojo sliko o teh dogodkih.

Mit ali resnica? Presodite sami.

Služba za odnose z javnostjo RTV Slovenija