Andre Greipel je dobil ciljni šprint in tako ubranil zmago z zadnje etape lanske francoske pentlje. Foto: Reuters

Danes se je vse poklopilo. Ni lepše zmage, kot je ta na Elizejskih poljanah.

Andre Greipel
Chris Froome, Michelle Froome, Kellan Froome
Nosilec rumene majice Chris Froome je zmago na dirki proslavil z ženo Michelle in sinom Kellanom. Foto: Reuters

Moji moštveni kolegi in spremljevalna ekipa, ta rumena majica je za vas. Danes ne bi stal tu, če ne bi bilo vaše predanosti. Zahvaljujem se tudi Davu Brailsfordu in trenerju Timu Kerrisonu. To je ena posebna ekipa in zelo sem ponosen, da sem del nje.

Chris Froome
Peter Sagan
Peter Sagan, najbolj borben kolesar na letošnjem Touru, je zeleno majico v Parizu oblekel že peto leto zapored. Foto: Reuters
Rafal Majka
Rafal Majka je zmagal v seštevku za pikčasto majico. Foto: Reuters
Adam Yates
Adam Yates je postal prvi Britanec, ki je Dirko po Franciji končal v beli majici za najboljšega mladega kolesarja. Foto: Reuters
Greiplu prestižna etapa, Froomu dirka
Tour de France 2016 v sedmih minutah
Podelitev najboljšim na 103. Dirki po Franciji
Zadnjih 5 km sklepne etape 103. Dirke po Franciji
Konec letošnje Dirke po Franciji

34-letni Nemec je napadel 300 metrov pred ciljno črto in švignil mimo Alexandra Kristoffa, ki je šprint začel nekoliko prezgodaj. Drugo mesto je osvojil Peter Sagan, za zmago je slovaškemu asu zmanjkalo nekaj metrov. Tretji je bil Kristoff, četrti Edvald Boasson Hagen, peti pa Michael Matthews.

"Ne morem opisati trenutnih občutkov. Zelo sem ponosen na naš dosežek danes, predvsem pa na ekipo, ki je tri tedne verjela vame. Ves čas smo poskušali, a ni in ni šlo. Danes se je vse poklopilo. Ni lepše zmage, kot je ta na Elizejskih poljanah," je po zmagi v francoski prestolnici dejal Greipel.

Med etapo je imelo kar nekaj kolesarjev težave s svojimi kolesi, še največje je imel Marcel Kittel, ki je moral večkrat zamenjati kolo. Na koncu je ujel priključek z najboljšimi, prebil se je celo v ospredje, a mu je za ciljni šprint zmanjkalo moči.

Quintana letos ni imel moči
Zmagovalec dirke Froome letos ni imel pravih tekmecev. Pred začetkom so si številni obetali napetih bojev z Nairom Quintano, ki je bil lani njegov najbližji zasledovalec (na koncu je zaostal za minuto in 12 sekund), a je Kolumbijec kolesarske navdušence razočaral. V etapah, kjer so številni pričakovali napade na rumeno majico, je vozil pasivno, njegov zaostanek pa se je le večal in večal. Letos je za rumeno majico zaostal za štiri minute in 21 sekund, osvojil je tretje mesto.

Froome večkrat presenetil
Povsem drugačen obraz pa je pokazal prav Froome, ki je večkrat presenetil kolesarski svet in se z odličnimi napadi vsakič le še bolj utrdil v vodstvu skupnega seštevka. Še najbolj izstopajo nepričakovan napad na spustu 8. etape, s katerim je oblekel rumeno majico, izjemen napad s Saganom v 13. (ravninski) etapi med Carcassonnom in Montpellierem, po katerem je osvojil drugo mesto, in zmaga na gorskem kronometru, ko je bil za 21 sekund hitrejši od 'metulja iz Maastrichta' Toma Dumoulina. V Alpah je Froome mirno zadržal vodstvo v skupnem seštevku in pred sklepno etapo dirke s šampanjcem nazdravil novemu velikemu uspehu. Tudi tokrat brez težav ni šlo, veliko smole je imel v 12. etapi, ko je skupaj z Richijem Portejem in Baukejem Mollemo trčil v spremljevalni motor in je nekaj časa celo tekel proti cilju na Chalet Reynardu, padel je tudi na zadnjem spustu 19. etape. Toda vse težave mu niso prišle do živega.

'Froomey' zmago posvetil sinu
"Moji moštveni kolegi in spremljevalna ekipa, ta rumena majica je za vas. Danes ne bi stal tu, če ne bi bilo vaše predanosti. Zahvaljujem se tudi Davu Brailsfordu in trenerju Timu Kerrisonu. To je ena posebna ekipa in zelo sem ponosen, da sem del nje. Vse je mogoče tudi zaradi ljubezni žene Michelle in sina Kellana. Kellan, to zmago posvečam tebi," je po zmagi na dirki dejal Froome in se hkrati še enkrat poklonil vsem žrtvam terorističnih napadov, ki so pretresali svet v času dirke. V skupnem seštevku je imel po 21 etapah in 3.529 prevoženimi kilometri štiri minute ter pet sekund naskoka pred drugouvrščenim Romainom Bardetom. Quintana je bil tretji.

Začeli štirje Slovenci, končali trije
Na dirki so nastopili štirje slovenski kolesarji, najbolje se je odrezal Jan Polanc, ki je osvojil 54. mesto, za zmagovalcem je zaostal za dve uri, 18 minut in 24 sekund. Luka Pibernik je bil 102. (+3:38:17), Kristjan Koren pa je zasedel 152. mesto (+4:28:01). Borut Božič dirke ni končal, zaradi padca je odstopil na 17. etapi.

Sagan najbolj borben kolesar 103. Toura
Sagan je bil v točkovanju za zeleno majico razred zase. Zbral je 470 točk, drugouvrščeni Kittel več kot pol manj (228), tretjeuvrščeni Matthews 199. Sagan, ki je Dirko po Franciji v zeleni majici končal v zadnjih petih letih (2012-2016), je bil imenovan tudi za najbolj borbenega kolesarja letošnjega Toura. V seštevku za pikčasto majico (gorski cilji) je na vrhu z 209 točkami končal Rafal Majka, ki je bil letos večkrat med ubežniki, a tako želene etapne zmage ni dosegel. Vseeno je pikčasta majica dobra tolažba. Drugo mesto je zasedel Thomas De Gendt (130 točk), tretje Jarlinson Pantano (121).

Yates prvi Britanec v belem
Adam Yates
je postal prvi Britanec, ki je osvojil belo majico (najboljši mladi kolesar), drugi je bil z zaostankom dveh minut in 16 sekund Louis Meintjes, tretji Emanuel Buchmann, ki je zaostal že za slabih 43 minut (+42:58). V ekipnem seštevku je smetano pobrala ekipa Movistar Team, drugi je bil Team Sky (+8:14), tretji BMC Racing Team (+48:11).