25-letni Arnaud Demare se je takole veselil prve etapne zmage na Dirki po Franciji. Foto: Reuters
Mark Cavendish
Mark Cavendish je trčil v ogrado, nato pa končal na asfaltu. Cavendish se je pozneje pobral in z vidnimi bolečinami na obrazu pripeljal v cilj. Foto: Reuters
Zdravniška služba nudi prvo pomoč Cavendishu. Foto: Reuters
Peter Sagan
Svetovni prvak Slovak Peter Sagan se je v ponedeljek veselil etapne zmage, dan pozneje pa je napravil veliko neumnost. Foto: Reuters
Sagana izločili z Dirke po Franciji
Prvenec Demara, padec Cavendisha, slovo Sagana
Zaključek četrte etape na kolesarski Dirki po Franciji

Kolesarji so v torek premagali 207 ravninskih kilometrov med Mondorf-les-Bainsom v Luksemburgu in Vittelom v Franciji.

190 kilometrov je bežal Belgijec Guillaume van Keirsbulck, a je bil nato ujet dobrih 16 kilometrov pred ciljem.

Sagan "nokavtiral" Cavendisha
Na koncu je odločal šprint glavnine. V njem je imel največ moči Demare, ki je slavil pred Saganom in Norvežanom Alexandrom Kristoffom. A ta vrstni red upravičeno ni obveljal, saj je Sagan nekaj deset metrov pred ciljem s komolcem nesramno udaril Cavendisha, tako da je ta končal v ogradi in na tleh. Čezenj sta nato grdo padla še John Degenkolb in Ben Swift.

Tudi letos smo na MMC-ju pripravili nagradno igro Navidezna dirka.

Še vedno se lahko prijavite, letos prvič podeljujemo nagrade tudi za zmagovalce posameznih etap! V 4. etapi sta največ točk zbrala uporabnika
delnand in Žbogar (po 379 točk), ki bosta za nagrado prejela knjigo Dirka po Italiji: zgodovina najznamenitejših Girov avtorja Brendana Gallagherja in bidon.

Enako nagrado bodo prejeli vsi dnevni zmagovalci ravninskih etap, medtem ko bodo zmagovalci gorskih etap in obeh kronometrov prejeli knjigo Klub rumene majice - kako razmišljajo zmagovalci Dirke po Franciji avtorja Edwarda Pickeringa in bidon.

Skupni zmagovalec bo dobil 300 evrov vplačila v sklad ALTA GLOBAL, drugi 200 evrov in tretji 100 evrov vplačila v isti sklad. Prvih deset bo prejelo bidon.

Najprej kazen, nato izključitev Slovaka

Sagan je bil po koncu etape najprej uvrščen na 115. mesto, pozneje pa so sodniki sprejeli še najostrejšo sankcijo - izključitev svetovnega prvaka z dirke. "Odločili smo se diskvalificirati Petra Sagana z Dirke po Franciji 2017, ker je zelo ogrožal nekatere svoje kolege v sklepnih metrih sprinta v Vittelu," je sporočil predsednik sodniškega odbora Philippe Marien.

Sagan se je opravičil Cavendishu
Sagan je že pred tem sam uvidel napako. Slovak je namreč nekaj minut po prihodu v cilj - vmes je zdravniška služba oskrbela Cavendisha - prišel do obtolčenega Britanca na moštvenem avtobusu in se mu opravičil. Cavendish je pozneje razložil, da ne razume, zakaj ga je Sagan udaril s komolcem. Močno je krvavel iz prsta, zato je potreboval šive, težave ima tudi z ramo. "Nisem prepričan, ali je kaj narobe z vezmi. Nisem zdravnik, toda občutki me ne navdajajo z optimizmom," je med drugim povedal Cavendish.

Grega Bole 19.
Od Slovencev je bil tokrat najvišje uvrščen Grega Bole na 19. mestu. Primož Roglič je bil 105., Borut Božič 106., Janez Brajkovič pa 131.

Skupno vodstvo je obdržal Britanec Geraint Thomas, čeprav se je znašel na tleh po prvem padcu v zaključku etape. Drugi je Christopher Froome, tretji pa Avstralec Michael Matthews, oba zaostajata 12 sekund.

V sredo cilj na vzponu prve kategorije
V sredo kolesarje čaka prva težja oziroma gorska etapa, ki se bo po 160,5 kilometra končala z vzponom prve kategorije na La Planche.