Evan Fournier in Nicolas Batum proslavljata veliko zmago nad Američani. Fournier je bil z 22 točkami prvi strelec Francije. Foto: Reuters

ZDA so naskakovale tretji zaporedni naslov svetovnih prvakov. Sloviti Gregg Popovich je na Kitajsko pripeljal močno oslabljeno zasedbo, saj so sodelovanje odpovedali številni zvezdniki. Velike ameriške slabosti je razkrila že Turčija, ki je zapravila izjemno priložnost za skalp branilcev naslova, ki so vendarle brez prask prišli v četrtfinale, kjer pa so bili galski petelini previsoka ovira. Američani so prvič po letu 2006 izgubili tekmo svetovnega prvenstva. Tedaj so na Japonskem osvojili bronasto medaljo, potem ko so jih v polfinalu ugnali Grki. Štiri leta prej so v četrtfinalu klonili pred Jugoslavijo.

Rudy Gobert je blestel z 21 točkami in 16 skoki. Foto: Reuters

Francija je ob polčasu vodila za šest točk, na začetku drugega dela pa je razlika znašala deset, toda Američanom je hitro uspelo izničiti zaostanek in pred zadnjo četrtino so celo povedli. Najvišja prednost ZDA je bila sedem točk, ki so si jo olimpijski prvaki priigrali dobrih sedem minut pred koncem tekme. Sledil je silovito francoski odgovor. Z delnim izidom 9:2 so izenačili na 76, za kar je trojko zadel Frank Ntilikina.

Francozi spravili na kolena favorizirane ZDA

Serijo so varovanci Vincenta Colleta nadaljevali in 3:23 pred iztekom rednega dela je Evan Fournier s polaganjem povedel, dobro minuto pozneje pa je Ntilikina zadel za 82:76. Ob začetku zadnje minute je izvrstni Rudy Gobert blokiral soigralca pri Utahu Donovana Mitchella v prodoru, na drugi strani pa je Nando De Colo znova povišal na +6. ZDA so sicer imele priložnost, da se popolnoma približajo, toda Kembi Walkerju se je na črti prostih metov zatresla roka, napad zatem pa je zapravil še Jaylen Brown. De Colo je s prostih metov potrdil veliko zmago.

Gobert je blestel z 21 točkami, ob tem pa je najboljši obrambni košarkar Lige NBA ujel še 16 odbitih žog. Fournier je dosegel še točko več, 18 jih je pristavil De Colo, 11 pa Ntilikina, ki je zadeval v pravem trenutku. Pri ZDA je z 29 točkami izstopal Mitchell.

Avstralija ugnala Čehe
V zadnjem četrtfinalu je Avstralija z 82:70 premagala Češko. Patty Mills je bil s 24 točkami najboljši strelec kengurujev, Chris Goulding jih je dodal 14. Prvi strelec Čehov je bil Patrik Auda (21).