Mark Gasol je bil prvi igralec Španije s 33 točkami, 29 jih je dosegel po prvem polčasu. Foto: Reuters

Španci so v drugem podaljšku naredili delni izid 10:0 in le strli odpor žilavih Avstralcev, ki so bili v rednem delu in prvem podaljšku bližje zmagi. Ob koncu rednega dela je prvi strelec Avstralije Patty Mills 4,7 sekunde pred koncem zgrešil prosti met za vodstvo. V prvem podaljšku je met za zmago ob izteku časa zgrešil Matthew Dellavedova.

Avstralija je bila po začetni pobudi Španije v prednosti večino tekme. Največ je sredi tretje četrtine vodila za 11. Dobri dve minuti pred koncem rednega dela so "boomersi" vodil za pet, toda Španci so dosegli naslednjih šest točk. Osem sekund pred koncem so z zadetima prostima metoma Gasola povedli prvič po uvodni četrtini. Na drugi strani je Mills po prekršku zadel prvi prosti met in zgrešil drugega, ki bi najverjetneje prinesel finale.

Španski junak je bil Marc Gasol, ki je dosegel 33 točk. Ricky Rubio je vknjižil 19 točk, 12 podaj in 7 skokov, Sergio Llull pa je dodal 17 točk. To so bili tudi edini dvomestni igralci v španski reprezentanci. Pri Avstralcih je s 34 točkami izstopal Mills. 18 točk in 11 skokov je prispeval Nic Kay, 12 točk in 9 skokov pa Andrew Bogut.

Avstralci, ki so naskakovali svoj prvi finale, so dobili skok s 57:43. Od tega so imeli kar 20 skokov v napadu. Pokopalo jih je 22 izgubljenih žog.

Luis Scola je bil neustavljiv. Z 28 točkami in 13 skoki je potopil Francoze. Foto: Reuters

Na krilih Scolaja Argentinci nadigrali Francoze
V popoldanskem polfinalu je Argentina nadigrala Francijo. Argentinci so vodili večino tekme in z gibljivo obrambo povsem nevtralizirali francoska orožja. V tretji četrtini so gavči povedli za 15 in čeprav so se Francozi v zadnjem delu nekoliko približali, je bilo vodstvo bolj ali manj varno. Usodo galskih petelinov je z dvema zaporednima trojkama štiri minute pred koncem zapečatil igralec tekme Luis Scola.

39-letnik je nadigral tudi najboljšega obrambnega igralca Lige NBA Rudyja Goberta in obračun končal z 28 točkami in 13 skoki. 13 točk je dosegel Gabriel Deck, 12 Facundo Campazzo, ki je zbral še 7 skokov in 6 podaj. Pri Francozih sta bila s po 16 točkami najučinkovitejša Evan Fournier in Frank Ntilikina. Gobert, ki je Američanom v sredo nasul 21 točk in dodal še 16 skokov, je srečanje končal s tremi točkami in 11 skoki.

Argentinci so tretjič v finalu. Na prvem svetovnem prvenstvu 1950 so osvojili zlato medaljo, v Indianapolisu 2002 pa so bili srebrni.