Dirigent nemške igre Dennis Schröder (v letošnji sezoni NBA-ja bo igral za Toronto) je bil najboljši igralec finala, izbran je bil tudi za MVP-ja prvenstva. Foto: EPA
Srbija (na tem SP-ju brez Nikole Jokića) je po letu 2014 spet igrala v finalu, takrat so bile gladko boljše ZDA. V prvem polčasu so Srbi igrali zelo dobro, nato pa, kot da je zmanjkalo energije. Imeli so tudi nekaj pripomb na sojenje, predvsem ko so pri 55:53 spregledali prekršek Schröderja nad Avramovićem. Foto: Reuters

Nemci so pred 12 tisoč gledalci v dvorani Mall of Asia v tretji četrtini (dobili so jo z 22:10) ustavili srbski napad na čelu z Bogdanom Bogdanovićem (igral je kljub bolezni) in povedli za 12 točk. Ko je kazalo, da bodo uspeli tekmo mirno pripeljati do konca, je strelski navdih našel Aleksa Avramović, z 21 točkami prvi strelec Srbije. Dosegel je tri trojke, v predzadnji minuti pa zadel še tri proste mete in znižal na 78:75, kar je napovedalo razburljiv zaključek oziroma nekakšno košarkarsko različico boksarskega obračuna "Thrilla in Manila". Odgovornost je prevzel Dennis Schröder, 21 sekund pred koncem mu je uspelo polaganje za 81:77. Na drugi strani so Srbi (po neuspešnem poskusu Avramovića od daleč) zapravili napad. Do konca je ostalo le še 13 sekund, Schröder je takoj zatem z dvema prostima metoma odločil dvoboj.

Nemci na krilih Schröderja brez poraza do naslova svetovnega prvaka
Veliko slavje zlatih Nemcev na novinarski konferenci po finalu

MMC v Manili: slavje košarkarjev na novinarski konferenci:

Nemška košarkarska reprezentanca je prvič igrala v finalih SP-jev, po zmagi nad Srbijo pa je seveda slavila svoj največji uspeh v zgodovini. Foto: EPA

Košarkarji za zgled nogometašem
Nemčija pod vodstvom selektorja Gordieja Herberta je bila na letošnjem SP-ju izjemno prepričljiva, dobila je vseh osem tekem, zanesljivo je premagala tudi Slovenijo. Ob Schröderju sta bila danes ključna člena še Johannes Voigtmann (12 točk in 8 skokov) in Franz Wagner (19 točk in 7 skokov). Da so šli Nemci do konca, je vendarle presenečenje, čeprav je bilo že po lanskem tretjem mestu na evropskem prvenstvu jasno, da imajo zelo močno reprezentanco in da je košarka trenutno v Nemčiji na precej višji ravni kot nogomet. Zanimivo, nekateri nemški mediji so vseeno takoj po finalni tekmi na svojih spletnih straneh kot udarno novico poudarili slovo Hansija Flicka s selektorskega mesta elfa.

Srbija je (s selektorjem Pešićem) leta 2002 postala svetovni prvak, od takrat pa so finalne tekme velikih turnirjev zanjo zaklete. Žalost navijačev, ki so tekmo spremljali na prostem v Beogradu, je zato kar razumljiva. Foto: EPA

V prvem polčasu natančni strelci dosegli kar 94 točk
To je bil šele peti vseevropski finale na SP-jih in prvi po Tokiu 2006 med Španijo in Grčijo. Če so bili zadnji finali svetovnega prvenstva bolj kot ne odločeni že do odmora (v prejšnjih štirih finalih je zmagovalec na koncu slavil z več kot 15 točkami razlike), je bilo tokrat drugače. Prvi polčas je bil ves čas zelo izenačen (47:47), še največ, za pet točk, je vodila Srbija, ki jo je vodil cenjeni selektor Svetislav Pešić. Ekipi sta bili v prvih dveh četrtinah zelo natančni pri metu iz igre (Nemčija celo 59-odstoten met), na koncu pa sta imeli manj kot polovično uspešnost pri metu iz igre. Skok je Nemčija dobila s 35:29.

Dončić v najboljši peterki prvenstva

V idealni peterki prvenstva je tudi prvi strelec turnirja (povprečje 27 točk) Luka Dončić. Ob njem (in Dennisu Schröderju, ki je MVP turnirja) so mesto v prvi postavi 19. svetovnega prvenstva dobili še Shai Gilgeous-Alexander (Kanada), Anthony Edwards (ZDA) in Bogdan Bogdanović (Srbija).

Nemčija je po zaslugi košarkarjev dobila poletno športno pravljico. Foto: EPA
Kanadčani so prvič na SP-jih premagali južne sosede in se razveselili prvega odličja na SP-jih, ki ima realno večjo težjo kot srebrna olimpijska medalja iz Berlina 1936. Zanimivo, da Kanadi zaradi ZDA ni uspelo osvojiti še niti enega panameriškega prvenstva (dvakrat drugi in štirikrat tretji). Foto: Reuters

Kanadi bron po drami
Dramatičen severnoameriški obračun za bronasto medaljo je po podaljšku pripadel Kanadi, ki je ugnala ZDA s 127:118. Kanada je osvojila sploh prvo medaljo na svetovnih prvenstvih v košarki, medtem ko so ZDA doživele prvi poraz na tekmah za 3. mesto, ob tem pa po Kitajski 2019 še drugič zapored SP končale brez odličja. Po dramatičnem zaključku rednega dela v podaljšku vendarle ni bilo dvoma o zmagovalcu: Shai Gilgeous-Alexander je dosegel prvih sedem točk za skupnih 31 točk, nato jih je še pet dodal Dillon Brooks, sicer s kar 39 točkami MVP tekme za bronasto medaljo.

Bridges čudežno izsili podaljšek
V zadnji minuti sta razigrana prva kanadska strelca poskrbela za vodstvo Kanade s 111:107, a sledile so neverjetne zadnje štiri sekunde, ko je Michael Bridges v izgubljenem položaju izsilil prekršek. Najprej je zadel prvi prosti met, drugega namerno zgrešil, pobral lastno žogo in se obrnil na črti za tri točke ter s trojko 0,6 sekunde pred koncem poskrbel za podaljšek. Ob sireni je bil sicer Kanadčan Kelly Olynyk izredno blizu uspehu, a obroč je potrdil dodatnih pet minut na severnoameriškem obračunu.

ZDA so v Manili doživele drugi zaporedni polom, saj za domovino košarke šteje le zlato odličje. Po prvem porazu na tekmi za bronasto medaljo Američani ostajajo pri 5 zlatih, 3 srebrnih in 4 bronastih kolajnah. Foto: Reuters

Naslednje prvenstvo leta 2027 v Katarju
Naslednje (20.) svetovno prvenstvo v košarki bo čez štiri leta v Katarju. V štirih dvoranah v zgolj dveh mestih bo Katar od 27. avgusta do 12. septembra 2027 gostil boje 32 najboljših košarkarskih reprezentanc sveta, s čimer bo turnir veliko nasprotje letošnjega prvenstva, ki je potekalo na Filipinih, v Indoneziji in na Japonskem.