Foto: EPA
Foto: EPA

April in iztekajoči se maj sta bila tudi v Mariboru letos hladnejša od dolgoletnega povprečja. Maj pa je postregel še s precej več padavinami kot običajno. Zdaj pa se z meteorološkim poletjem končno obeta nekoliko toplejše vreme.

Letošnji april je bil v Mariboru za skoraj dve stopinji hladnejši od povprečja, je pa bil nekoliko bolj skromen s padavinami kot sicer, pojasnjuje meteorolog Andrej Velkavrh: »Povprečna vsota je recimo 67 milimetrov padavin, letos jih je aprila padlo 52. Kar se sonca tiče, pa smo zabeležili 175 ur sončnega obsevanja, kar je nekoliko manj od povprečja, ki znaša 181 ur.«
Tudi maj je bil v Mariboru hladnejši kot običajno, za stopinjo in pol, postregel pa je tudi s precej obilnejšimi padavinami, kot je značilno za ta mesec, dodaja omenjeni vremenoslovec: »Namesto 82 milimetrov je napadla praktično dvojna količina – 162 milimetrov. Tudi sončnega obsevanja je bilo manj; namesto 221 ur smo zabeležili 198 ur sončnega obsevanja.«
Dokaj podobno je bilo v Mariboru tudi pred dvema letoma. Predstojnik Oddelka za geografijo na mariborski Filozofski fakulteti  Igor Žiberna ob tem opozarja na globalne podnebne spremembe. »Poanta teh sprememb ni samo to, da se vrednosti nekih elementov, najpogosteje omenjamo temperature zraka, vedno višajo. Ne, poanta je v tem, da je vedno več ekstremnih vremenskih dogodkov bodisi v eno ali drugo smer, tako suš, poplav, pozeb …,« poudarja Žiberna.

Sicer pa naj bi se končno le segrelo, napoveduje Velkavrh: »Temperature bodo odločneje narasle od srede dalje, tudi do 25 stopinj Celzija in več. V naslednjih štirinajstih dneh ni videti, da bi prišlo do kakšne ohladitve.«

Sogovornika pa poudarjata, da so sezonske napovedi še precej nezanesljive, zato o tem, kakšno bo poletje, ne želita ugibati.