Na lansko poslovanje Elektra Maribor je podobno kot na druga podjetja močno vplivala epidemija, ob tem pa še spremenjena regulacija in izredne vremenske razmere. Čeprav je poslovanje mariborskega elektrodistributerja potekalo v zahtevnih okoliščinah, so v podjetju kljub temu izvedli med drugim za skoraj 31 milijonov in pol evrov investicij.

Kljub oteženim razmeram so z mnogimi ukrepi uporabnikom ves čas zagotavljali stabilno oskrbo z elektriko, pravi predsednik uprave Elektra Maribor Boris Sovič. Kot posledica epidemije je bila dosežena vrednost dostavljene energije lani najnižja v zadnjih petih letih; gospodinjski odjem elektrike je dosegel rekordno višino, nasprotno pa poslovni odjem največji padec v dobrem desetletju. Navkljub temu se je povečevalo število uporabnikov in njihove priključne moči: »Prišlo je do nihanja odjema, a potrebe uporabnikov pa se povečujejo. Uporabniki namreč priključujejo vedno nove naprave kot so toplotne črpalke, indukcijske plošče, naprave v industriji … kar povečuje priključno moč in potrebe po zagotavljanju te moči v sistemu.«

Sovič ob tem izpostavlja, da nameravajo nadaljevati povečevanje jakosti, robustnosti in naprednosti omrežja; tako letos načrtujejo za 32 milijonov evrov naložb: »Vse je usmerjeno v to, da bi lahko zagotovili pogoje za prehod družbe v nizkoogljično družbo. Vsa električna vozila, toplotne črpalke, male elektrarne … bodo priključene na distribucijsko omrežje in od njegove jakosti, robustnosti in naprednosti je odvisna sposobnost celotne države za prehod v nizkoogljično družbo. Tega se zavedamo in to je tudi naše poslanstvo.«

V tem letu v Elektru Maribor načrtujejo tudi kadrovske okrepitve –zaposliti nameravajo še 15 delavcev. Trenutno ta družba zaposluje 755 ljudi.

Foto: Radio Maribor/Tamara Zupanič Čučnik
Foto: Radio Maribor/Tamara Zupanič Čučnik