Predstavniki Socialne zbornice Slovenije so se danes mudili v Mariboru, saj želijo slišati potrebe in izzive v lokalnem okolju ter jih prenesti odločevalcem. V stroki sicer dobro vedo, kakšne rešitve so potrebne na področju socialnega varstva, vendar je v politiki za to premalo posluha.

Foto: MMC RTV SLO/Tamara Zupanič Čučnik
Foto: MMC RTV SLO/Tamara Zupanič Čučnik

Podprli smo idejo, da se organizacije in društva, delujoča na področju socialnega skrbstva čim več združujemo in poročamo o dogajanjih na terenu ter tudi o sodelovanju z lokalnimi skupnostmi, pravi direktorica Centra za socialno delo Maribor Marjana Bravc: »Vemo, sploh pri socialno varstvenih programih, da je pomembno, imamo vsaj dvajset odstotkov financiranja s strani občin, ko se prijavljamo na razpise ministrstva.«

Zato so občine zelo pomemben partner tako pri obstoječih programih, kot tudi na področjih, ki bi jih še lahko razvijali. Izpostavili so tudi zakon o dolgotrajni oskrbi, bojijo se, pravi podpredsednik strokovnega sveta zbornice Brane But: »da ne bo zajel pomoč vsem tistim uporabnikom, ki so tega nujno potrebni.«

Glede strategije deinstitucionalizacije je imela pomisleke v.d. Direktorice zavoda za usposabljanje in delo dr. Marjana Borštnerja Ivanka Limonšek: »In ravno pri tem, če ne bomo dovolj slišani, bomo posameznike prikrajšali za že obstoječe pravice, novih programov pa še nimamo dovolj dobro pripravljenih.«

Župan Miklavža na Dravskem polju Egon Repnik je poudaril, da so občine zainteresirane za kakovostno izvajanje socialno varstvenih storitev: »Zato iščemo zakonodajo in predlagamo pravno pot, da bi bile vse storitve poenotene in bi jim lahko zagotavljali finančno vzdržnost.«

Današnjega srečanja so se poleg predstavnikov občin in centrov za socialno delo udeležili tudi gostje iz društev in nevladih organizacij.