FOTO: Tapos Foto:
FOTO: Tapos Foto:

je minuli dvoletni projekt Zveze tabornikov Slovenije, katerega namen je bilo povečanje zaposljivosti in zaposlenosti mladih na taborniški način.

Osnovna ideja taborniškega pospeševalnika TAPOS je po besedah odgovornih oseb pri projektu, Blaža Zupančiča in Nine Medved, mladim ponuditi program, ki jim bo pokazal pot in možnosti, ki jih imajo na voljo na trgu dela, v mladinskih organizacijah, na zavodu za zaposlovanje in v drugih organizacijah. Blaž Zupančič ob tem dodaja, da je ideja »mladim dati dober nasvet in jih opogumiti, da sami naredijo svoje korake na karierni poti« in s tem se strinja tudi Nina Medved, ki dodaja, da je »šlo dejansko za to, da smo se trudili pri udeležencih spodbuditi neke vseživljenjske kompetence, saj to ni enkratna zadeva, ki so zgodi enkrat in nikoli več in skupaj s projektom utone v pozabo. Cilj je bil, da dobijo udeleženci, mi smo jih imeli približno 500, odnesejo nekaj, kar bodo lahko uporabljali kadarkoli in bo to v bistvu spremenilo njihova življenja«

V okviru projekta sta bila razvita tudi programa PP in RR. Gre za kratice po starostnih skupinah, popotniki in popotnice ter raziskovalci in raziskovalke oziroma, kot izpostavlja Blaž Zupančič » poenostavljeno mi temu rekli tudi dijakinje in dijaki ter študentke in študenti. Ugotovili smo, da na podlagi potreb, ki jih imajo mladi, moramo zasnovati program, ki je drugačen od tistega, ki ga taborniki ponujamo v mlajših starostnih sekcijah. Identificirali pa smo tudi področje skrb zase, prostovoljstvo, druženje, izkušnje v tujini in pridobivanje znanja«. Kot primerne metode pa so identificirali projekt, izziv in avanturo. Osnovana je bila popolnoma nova prostovoljska vloga in sicer Couch PP, ki je namenjen temu, da skozi vprašanja podpira mlade na tej poti in zadeva se je izkazala za izjemno dobro sprejeto med mladimi.

V povezavi s projektom TAPOS pa je na voljo tudi spletno orodje Spoznaj se. Gre eno izmed zapuščin projekta ali kot izpostavlja Nina Medved »gre za spletno aplikacijo katere namen je mlade podpreti pri samospoznavanju in pri krepitvi pozitivne samopodobe. Aplikacija zato deluje v dveh delih, v prvem sem predvsem naučijo zaznavati to kar čutijo in doživljajo. Na podlagi ocen prvih uporabnikov aplikacije smo ugotovili, da gre za zelo uspešno orodje pri tem, da mladi začnejo načrtno delati na sebi in s tem razvijajo svojo samozavest.«

Pričakovano je za delovanje vseh programov in razvoj aplikacij potreben tudi denar. Pri razvoju TAPOS-a je pomagal tudi Evropski socialni sklad z nekaj več kot 330 tisoč evri in prav s tem sofinanciranjem je Taborniška zveza lahko izvedla doslej največji in najobsežnejši projekt v preteklem obdobju. Nina Medved pravi, da je to bila »enkratna priložnost, hkrati pa so ta sredstva v bistvu pomenila možnost velikega preskoka v organizaciji, ki ga sicer najverjetneje ne bi (z)mogli. Lahko bi ga delali tudi zelo parcialno, če ne bi bilo zadostne finančne pomoči in posledično učinek zagotovo ne bi bil toliko dober, kot s projektom TAPOS

Projekt TAPOS se je sicer zaključil, a zapuščina ostaja temelj novega razvoja ali kot dodaja Blaž Zupančič »večina lokalnih društev oziroma rodov je ugotovila, da se je potrebno ukvarjati z mladimi, z dijaki in študenti, saj vsi ti predstavljajo hrbtenico naše organizacije kot prostovoljci. S tem se dviguje tudi kvaliteta delovanja lokalnih društev saj je prostovoljsko delo, nabiranje izkušenj in delovanje v taborniški organizaciji prijetno in ne videno kot muka in delo oziroma nekaj neprijetnega.« še zaključuje Blaž Zupančič.

Naložbo v projekt TAPOS – od rutke do službe, sta financirali Republika Slovenija in Evropska unija s sredstvi Evropskega socialnega sklada – naložba v vašo prihodnost.

Borut Kampuš, projekt Euranet Plus – boljše razumevanje Evrope #EuranetPlus