Ameriški košarkarji so osvojili 16. zlato medaljo na olimpijskih igrah (1936, 1948, 1952, 1956, 1960, 1964, 1968, 1976, 1984, 1992, 1996, 2000, 2008, 2012, 2016 in 2021). Foto: AP

Francozi, ki so si finale priigrali v dramatični končnici proti Slovencem (90:89), so zelo dobro igrali tudi v finalu. Ko so se v tretji četrtini znašli v najvišjem zaostanku na srečanju (57:71), niso popustili. V zadnji minuti so se nevarno približali, a Evan Fournier in Frank Ntilikina nista zadela izza črte.

Američani so najboljše predstave prikazali v izločilnih bojih, potem ko so izgubili uvodno tekmo olimpijskega turnirja proti Franciji. Poleg Duranta se je izkazal tudi Jayson Tatum (19 točk). Damian Lillard in Jrue Holiday sta dodala po 11 točk.

Francozi so dobili skok z 41:34, a so zelo slabo metali izza črte (9/32). Pokopalo jih je slabo izvajanje prostih metov (18/29). Rudy Gobert jih je zgrešil kar sedem (6/13). Center Utaha in Evan Fournier sta bila najboljša strelca s 16 točkami.

Francija, ki je v Tokiu doživela edini poraz prav v finalu, tako ostaja brez olimpijskega naslova. Izgubila je vse tri finalne tekme. Američani so bili boljši tudi v Sydneyju pred 21 leti.

Durant dvignil Američane po slabih uvodnih minutah
Američani so znova začeli slabo. Skušali so s posamičnimi akcijami in francoska obramba je bila pripravljena. Evan Fournier je s trojko poskrbel za vodstvo galskih petelinov z 10:4 po petih minutah. Durant se je nato razigral in branilci naslova so hitro prišli do preobrata. Jayson Tatum je bil natančen izza črte za vodstvo Američanov po prvi četrtini z 22:18.

Izjemni Kevin Durant je že do odmora nasul 21 točk. Foto: AP

V drugi četrtini je bil Durant neustavljiv, do odmora je prispeval kar 21 točk. Po četrt ure so imele ZDA že 13 točk naskoka (26:39). Francozi so bili nervozni, Fournier je prejel tudi tehnično napako. Trener Vincent Collet je skušal z minuto odmora prebuditi svoje varovance in uspelo mu je. Nando De Colo je zadel za tri točke, nato pa je bil natančen še Fournier in ob odmoru so imeli Francozi pet točk zaostanka (39:44).

ZDA s hitro igro do prednosti 14 točk
V tretji četrtini so bili Francozi že v težkem položaju, ZDA so z delnim izidom 9:2 prišle do najvišje prednosti na tekmi (57:71). Tatum je zadel trojko in uspešno zaključil protinapad. Tudi Zach Lavine je zaključil hitro akcijo z zabijanjem. Francozi so težko dohajali ritem zvezdnikov Lige NBA. Tik pred koncem tretje četrtine je Batum s trojko znižal na 63:71.

Rudy Gobert je bil zelo razočaran po koncu tekme. Zgrešil je sedem prostih metov. Foto: AP

Francozi pretili vse do zadnjih sekund
Francozi so bolje začeli zadnjo četrtino, Ntilikina je s trojko znižal na 70:73. Američani so nato odgovorili s šestimi zaporednimi točkami. Izkazal se je tudi zvezdnik Portlanda Damian Lillard, ki v Tokiu ni blestel.

Dve minuti pred koncem so imeli Američani še devet točk prednosti (75:84), a so se prehitro sprostili. Fournier je bil natančen izza črte minuto pred koncem. 36 sekund pred koncem je imel priložnost, da še bolj približa galske peteline, a je z desetih metrov grdo zgrešil. Jrue Holiday je izgubil žogo ob presingu Francozov in De Colo je 10 sekund pred zadnjim piskom sirene znižal na 82:85. Po minuti odmora je Durant potrdil zmago z dvema prostima metoma, Batum pa je zgrešil trojko ob slavju Američanov.

Selektor Gregg Popovich je izpolnil cilj, čeprav je bila pot do zlata trnova. Foto: AP

Američani niso dopustili novega presenečenja
Francozi so presenetili zvezdnike Lige NBA v skupinskem delu, porazili so jih s 83:76. To je bil prvi poraz ZDA na olimpijskih turnirjih po Atenah 2004, ko so izgubili v polfinalu proti Argentini. Od takrat so nanizali 24 zmag. Francija je bila usodna za Američane tudi na svetovnem prvenstvu leta 2019, ko jih je izločila v četrtfinalu.