Žan Kranjec je na obeh veleslalomih v Kranjski Gori zasedel 16. mesto. Foto: Borut Živulović/BOBO
Najboljši trije - Marcel Hirscher, Alexis Pinturault in Henrik Kristoffersen. Foto: Borut Živulović/BOBO
Kranjska Gora
Kljub nekoliko slabšemu vremenu je približno 4.500 gledalcev v Kranjski Gori uživalo v predstavah najboljših smučarjev na svetu. Foto: www.alesfevzer.com
Hirscher do novega globusa
Hirscher veliki junak v Kranjski Gori
Nastop zadnjih petih v Kranjski Gori
Nastop Žana Kranjca v drugi vožnji
Nastop Žana Kranjca v prvi vožnji

V petek je nad vitranško strmino sijalo sonce, tokrat pa je tudi snežilo. Zaradi sneženja v zadnjih dneh in preveč zmehčane proge so prireditelji tudi start sobotnega veleslaloma prestavili nekoliko nižje. Hirscher je bil že v prvi vožnji najhitrejši, od najbližjega zasledovalca Alexisa Pinturaulta, ki je imel po izjemnem nizu štirih zaporednih veleslalomskih zmag še možnosti za zmago v specialni veleslalomski razvrstitvi, pa je bil hitrejši 41 stotink.

Hirscher tudi v finalu najhitrejši
V finalu je najprej napadel Henrik Kristoffersen, ki je s petega mesta po polovici preizkušnje napredoval na oder za zmagovalce. Tik pod njim je končal tretji po prvi vožnji Felix Neureuther. Toda Norvežan ni bil kos Pinturaultu, ki je smučal izvrstno. Petkov zmagovalec je v cilj prišel z več kot sekundo naskoka pred tedaj vodilnim Kristoffersenom, tretjim veleslalomistom svetovnega pokala.

Hirscher je imel pred Francozom pred predzadnjo tekmo 91 točk naskoka v veleslalomski razvrstitvi, tako je za slavje moral prehiteti Pinturaulta. Do prvega vmesnega časa je zapravil vseh 41 stotink naskoka, toda v srednjem delu znova pridobil tri desetinke, ritem stopnjeval do cilja in na koncu prevzel vodstvo z dobre pol sekunde prednosti. Postavil je tudi najboljši čas druge vožnje. 27-letni Avstrijec, ki je na zanesljivi poti tudi k velikemu kristalnemu globusu, je četrtič osvojil veleslalomsko krono, mali kristalni globus pa v vitrino pospravil tretjič zapored.

Hirscher: Prva vožnja ena najtežjih v karieri
"Prva vožnja je bila ena najbolj zahtevnih, kar sem jih odpeljal v osmih letih veleslaloma v svetovnem pokalu. Bilo je veliko neravnin, bilo je grdo. Tudi druga vožnja je bila težka, razdalje med vratci so bile krajše, pa tudi pogoji na progi so se spremenili. Delo mi je olajšalo čudovito občinstvo v ciljni areni, saj sem na podlagi bučnega navijanja lahko vedel, da sta bila Henrik in Alexis pred mano zelo dobra. Vedel sem, da moram iz sebe iztisniti sto odstotkov za najboljšo vožnjo. Potrudil sem se po svojih najboljših močeh ter tvegal na vse ali nič in očitno se je na koncu tveganje obrestovalo, saj sem zmagal," je razmišljal avstrijski šampion, ki se mu nasmiha rekorden peti veliki kristalni globus za zmago v skupnem seštevku sezone svetovnega pokala alpskih smučarjev.

Pet točk zmanjkalo za St. Moritz
Žan Kranjec
si je v prvi vožnji z dobrim nastopom prismučal odlično izhodišče. Bil je 13. Pred nastopom v finalu je bilo jasno, da mora ubraniti položaj in bi se prebil na 25. mesto v skupnem seštevku veleslaloma ter si tako priboril finale, ki bo v St. Moritzu. Najboljši slovenski veleslalomist je bil dobro na poti tudi v drugi vožnji, a je na začetku ciljne strmine napravil napako, ko se je komaj rešil padca. Izgubil je preveč. Ko je prišel v cilj, je zasedel četrto mesto, na koncu je bil 16., skupno pa mu je pet točk zmanjkalo za St. Moritz.

Martin Čater je z dobrimi štirimi sekundami zaostanka v prvi vožnji zasedel 36. mesto, Žan Grošelj pa s petimi sekundami 39. Preostali trije Slovenci, Klemen Kosi, Mišel Žerak in Jakob Špik, so odstopili na prvi progi.

Za Kranjcem najboljša sezona
"Bil sem blizu. Mogoče je zaradi tega malo razočaranja, niti ne razočaranja, samo malo grenkega priokusa, vseeno ne zapuščam razočaran Kranjske Gore. Še sam ne vem, koliko me je tista napaka v finalu v ciljni strmini stala na času in ali mi je napaka vzela St. Moritz ali kaj drugega,"
je povedal Kranjec, za katerim najboljša sezona. Z 12. in 13. mestom v veleslalomu v Val d'Iseru in Hinterstoderju je spisal najboljša dosežka v svetovnem pokalu, po devetih letih pa je poskrbel tudi za slovenske točke na kranjskogorskih veleslalomih.

"To, kar je v teh dveh dneh naredil, je, da je najbrž tudi sam sebi dokazal, da je sposoben dvakrat se pošteno dol vreči, dvakrat je bil 16., na koncu pa mu je zmanjkalo teh pet točk za finale v St. Moritzu. Danes je super dobro peljal prvo vožnjo, je imel srečo, da so se spotaknili vsi, ki so bili njegovi konkurenti za finale, je pa tudi njemu na koncu malo zmanjkalo," je dodal Klemen Bergant.

V nedeljo bo v Kranjski Gori še slalom. Prva vožnja ob 9.30, druga pa ob 12.30. Prenos na TVS 2 in na MMC-ju.