Slovenski košarkarji so si po napeti in trdi tekmi dali duška in takole rajali z navijači. Foto: Reuters
Sorodna novica Z izjemnim Dončićem slovenski motor znova na visokih obratih

Tekma je bila ves čas napeta. Slovenci so jo sicer slabše odprli, a v nadaljevanju so v obrambi zaigrali kompaktno, stekel jim je tudi met, še posebej pa Francozi niso našli odgovora na izjemnega Luko Dončića, ki je dosegel kar 47 točk!

Francozi so igrali trdo, brezkompromisno, večkrat na robu osebne napake. Sicer so sodniki večkrat spregledali njihove udarce po rokah, a na koncu jim tudi to ni pomagalo. V zaključku tekme je Slovenija strnila vrsto v obrambi in z dvema ukradenima žogama zapečatila usodo olimpijskih podprvakov.

"Kdor je dejal, da je to skupina smrti, je imel prav. Prav gotovo je bila vsaka tekma težka. Če pogledamo nazaj, vidimo, da bi morali tudi ob zmagi nad BiH-om premagati Francijo. Na koncu je bil tisti hladen tuš celo nekaj pozitivnega. Takrat smo se zbrali kot ekipa," je po tekmi dejal Goran Dragić.

Slovenija se bo v soboto v osmini finala v Berlinu pomerila s četrtouvrščeno ekipo iz skupine A. To je Belgija.

Slab začetek, nato se je razigral Dončić
Manj kot 18 ur po zmagi nad Nemčijo so se slovenski košarkarji, ki so ostali brez Mika Tobeyja (njegove naloge je prevzel Edo Murić), že merili s Francozi, ki so obračun odprli odlično. Vajeti igre je prevzel Evan Fournier, ki je zadeval kot za stavo (dosegel je prvih sedem točk), Francozi so hitro povedli z 12:3. Slovencem met iz igre ni stekel, prvi koš iz igre so zadeli šele v 6. minuti, ko je iz protinapada po podaji brata Gorana žogo skozi obroč položil Zoran Dragić. Kaj kmalu se je prebudil še Dončić, ki je postal neustavljiv. Njegove trojke so deževale z vseh strani, v največji meri je bil zaslužen, da je Slovencem uspel preobrat. Goranu Dragiću se je odprlo šele v zaključku polčasa, ki ga je sklenil s štirimi točkami.

Dončić je v zaključku prvega polčasa prejel grd udarec v glavo. Rano so mu med odmorom v slačilnici zašili. V prvem polčasu je košarkarski superzvezdnik Francozom nasul kar 27 točk, še 20 jih je dodal v drugem delu tekme. Foto: Reuters

Dončić prejel neprijeten udarec
V prvem delu je Dončić Francozom nasul kar 27 točk, v samem zaključku pa je moral zapustiti parket, potem ko ga je v skoku za žogo pošteno po glavi kresnil Vincent Poirier. Francozi so sicer igrali precej grobo, to so jim dovolili tudi sodniki. V zaključku so Slovenci storili dovolj, da so na odmor odšli s prednostjo 44:40.

Slovenci prebrodili krajšo krizo
Kljub bojazni, da Dončić ne bo mogel igrati, se je vrnil na parket in nadaljeval tam, kjer je končal: s pridnim nabiranjem točk. Na drugi strani so Francozi ob Tobeyjevi odsotnosti izkoriščali prednost v višini in brez večjih težav držali stik. Murić je s krasno trojko povedel Slovenijo v vodstvo s +6 (50:56), nato pa se je varovancem Aleksandra Sekulića ustavilo. V igro so se prikradle napake, kopica izgubljenih žog in Francozi so, kot bi mignil, znova povedli, ko je bil s polaganjem uspešen Thomas Heurtel (57:56).

Vseeno manjša kriza ni trajala dolgo, prosta meta Dončića in koša bratov Dragić so Sloveniji znova prinesli prednost, a je ob izteku tretje četrtine s trojko za novo izenačenje poskrbel Elie Okobo (64:64).

Rudy Gobert (z 19 točkami najboljši strelec Francije) se je s soigralci dobro upiral Slovencem, nekajkrat je tudi povedel, a v zaključku je moral priznati premoč Slovencem. Foto: Reuters
Sorodna novica Tokio je bilo težko preboleti, a je bil dobra lekcija

Slovenska igra na višji ravni
Zadnjo četrtino so Slovenci odprli z zaporednima košema, a so Francozi vselej ostali blizu. Blizu, dokler se ni spet razigral Dončić. Izvrstno je preigraval, razigraval svoje soigralce, z Muričevo trojko je Slovenija povedla s +7 (67:74). Francozi so zahtevali minuto odmora, ki jim ni pretirano pomagala. Izboljšala se je slovenska igra v obrambi, z agresivnim pokrivanjem so košarkarji tekmecu spodrezali krila, Goran Dragić je s tremi novimi točkami poskrbel za +10, s trojko je 45. točko na tekmi dosegel Dončić. Nova minuta odmora na zahtevo francoskega selektorja Vincenta Colleta.

V zaključku storili dovolj za zmago
Tokratna minuta odmora je za galske peteline obrodila sadove. Medtem ko so Slovence jezili predvsem sodniki s svojimi (spornimi) odločitvami, so Francozi pridno polnili koš, z delnim izidom 9:0 so se povsem približali (79:80). Francosko serijo je z dvema prostima metoma prekinil Dončić, Fournier je v naslednjem napadu – slabi dve minuti pred koncem – izid poravnal na 82. Francozi so bili v naletu, in ko je že kazalo, da utegnejo znova povesti, je Goran Dragić ukradel žogo in jo v protinapadu položil skozi obroč. Po zapravljenem napadu tekmeca je nato s polrazdalje zadel še Vlatko Čančar (82:86). Ko sta za novo izgubljeno žogo in dve točki poskrbela brata Dragić, se je veselica v Kölnu lahko začela.

Dončić nasul 47 točk in zagotovil Slovencem prvo mesto

Španci prvi v skupini A
Končuje se tudi predtekmovanje v skupini A, ki poteka v Gruziji. Za prvo mesto v skupini sta se udarili reprezentanci Turčije in Španije. Napet obračun je epilog dobil povsem pri koncu, ko so Turki lovili zaostanek in ga po dveh prostih metih Shana Larkina stopili na -2 (69:71). Vseeno jim je za preobrat zmanjkalo časa. Lorenzo Dontez Brown je osem sekund pred koncem zadel prvega od dveh prostih metov, drugega je zgrešil, Alberto Diaz je pobral žogo in srečanje mirno pripeljal do konca. Pri Špancih je bil najučinkovitejši Willy Hernangomez, zbral je 15 točk, pri Turkih pa Cedi Osman (20 točk).