Lorena Wiebes med kriljenjem z rokami ob prehodu ciljne črte v 5. etapi. Nizozemka serijsko nabira sprinterske zmage za DSM. 23-letnica je že pri 53. zmagi kariere, od tega je 22-krat slavila na elitnih dirkah svetovne serije. Foto: ASO/Fabien Boukla

175,6 km dolga ravninska etapa med krajema Bar-le-Duc in Saint-Die-des-Vosges je bila najdaljša med osmimi, kolikor jih šteje oživljeni ženski Tour.

Po pričakovanjih je na koncu potekal sprint glavnine, v katerem pa zaradi poškodbe ob množičnem padcu ni mogla sodelovati Danka Emma Norsgaard, sprinterka ekipe Movistar.

Pred mavrično in rumeno majico

V odprtem zaključnem boju je bila z naskokom najmočnejša Lorena Wiebes, ki je podobno prepričljivo dobila sprint že v uvodni etapi na Elizejskih poljanah. 23-letna kolesarka ekipe DSM je slavila že 17. zmago sezone, s čimer tudi na Dirki po Franciji potrjuje sloves trenutno najmočnejše sprinterke. Nizozemka je to dokazala, da je bila premočna tako za svetovno prvakinjo Italijanko Eliso Balsamo (Trek Segafredo) kot za vodečo na dirki Marianne Vos (Jumbo Visma).

"Spet sem se počutila močno v sprintu. Vesela sem, da sem izvedla tak šprint po dolgi etapi," je dejala nasmejana kolesarka, ki je kot prva dobila dve etapi na Tour de France Femmes 2022.

Lorena Wiebes najboljša na 5. etapi ženskega Toura

Zeleno si še lasti Marianne Vos

Cilj Lorene Wiebes je zelena majica, kjer pa proti legendarni Marianne Vos zaostaja za 18 točk (197:2018) in bo morala točke osvajati tudi v preostalih treh etapah. S prihodom v Vogeze so resnejši hribi in gore: v petek bo še hribovita etapa, v soboto in nedeljo pa pravi gorski etapi.

"Še vedno je cilj osvojiti zeleno majico in obdržati visoko mesto v skupnem seštevku z Juliette Labous, je prav tako zelo močna," je glavna cilja ekipe DSM potrdila Lorena Wiebes.

Na premierni novodobni francoski pentlji za ženske – po odstopu Urše Pintar (UAE Team ADQ) po drugi etapi – nastopata še dve slovenski kolesarki. Eugenia Bujak (UAE Team ADQ) je v cilj prišla v času zmagovalke in zasedla 37. mesto, medtem ko je Urška Žigart (BikeExchange Jayco) osvojila 111. mesto (+1:22), potem ko je bila udeležena v omenjenem množičnem padcu.