Danska je ulovila tretji zaporedni naslov na svetovnih prvenstvih, kar doslej ni uspelo še nobeni reprezentanci na svetu. Najboljša je bila na zadnjih dveh turnirjih v Nemčiji in na Danskem 2019 ter v Egiptu 2021.

Francija ostaja pri osvojenih šestih naslovih svetovnih prvakov.

Mathias Gidsel (Danska) je s 60 zadetki prvi strelec SP-ja 2023. Foto: Reuters

Danci so tekmo začeli odlično, povedli so z 0:3, obenem pa zaklenili svoja vrata. Francozi so prvi gol dočakali šele v 5. minuti (1:3). Za 1:4 je s svojim tretjim golom na tekmi poskrbel Simon Pytlick. Danci so v 7. minuti vodili za štiri (2:6). Po silovitem uvodu so Danci ohranjali prednost (3:7, 4:8, 5:9, 6:10, 7:11). Niclas Kirkelokke je v 15. minuti povišal na +5 (7:12).

Francozi so se v drugem delu prvega polčasa pobrali: v 24. minuti so zaostajali za dva gola (12:14), v 28. minuti pa le še za gol (14:15). Tolikšna je bila razlika tudi ob polčasu (15:16).

Francozi so na začetku drugega polčasa po golu Dike Mema prvič na dvoboju izenačili na 16:16. Izenačeni sta bili ekipi tudi pri izidu 17:17. Galski petelini so v naslednjem napadu zapravili priložnost za prvo vodstvo na tekmi. Danci so to kaznovali s tremi zaporednimi goli za +3 (17:20).

Francozi so se znova vrnili, v 40. minuti so zaostajali za gol (20:21). Do skoraj zadnjega zvoka sirene je na igrišču potekal ogorčen boj za vsak košček igrišča, v igri silovitega ritma pa je bilo več moči in modrosti na strani Dancev.

Danci so v 49. minuti vodili za tri (24:27). Prednost treh golov so kljub poskusom Francozov ohranjali (25:28, 26:29). Razpoložen je bil tudi vratar Danske Kevin Moller in njegovi soigralci so imeli napad za povišanje vodstva – v 52. minuti je tako zadel Rasmus Lauge za +4 (26:30). Lauge je zadel za novih danskih + 4 v 55. minuti (27:31). Dika Mem je s svojim petim zadetkom v 56. minuti znižal zaostanek (29:31). Neustavljivi Pytlick je zadel devetič na tekmi za danskih +3 (29:32). Nato je Niklas Landin Jacobsen branil sedemmetrovko Richardsonu, kar je bil verjetno prelomni trenutek finala. Francozi niso več zadeli, Danci pa še dvakrat neusmiljeno potrdili naslov svetovnih prvakov.

V danski reprezentanci je bil najučinkovitejši Lauge Schmid z desetimi goli. Simon Pytlick je dosegel devet, Mathias Gidsel, ki je najboljši strelec letošnjega turnirja (60 golov), pa je prispeval šest zadetkov. Pri Franciji je Nedim Remili dosegel šest, Dika Mem pa pet golov.

Zaključek finala SP-ja Francija - Danska
Ferran Sole Sala je za Španijo dosegel štiri gole. Foto: EPA

Gostitelji ostali brez medalje
V boju za bron je Španija premagala gostiteljico Švedsko z 39:36. Švedi so v prvih 20 minutah vodili z golom ali dvema prednosti, ob koncu polčasa pa so si nabrali večjo prednost in na odmor odšli s prednostjo štirih golov (22:18). Pri gostiteljih se je v tem delu tekme izkazal Hampus Wanne s kar šestimi goli. Pri Špancih ni dal nihče več kot tri gole.

Figueras Trejo dosegel kar devet golov
A v nadaljevanju je sledil preobrat. Španci so ekspresno že v 36. minuti izenačili na 23:23, nato pa tri minute pozneje že vodili s 25:23 in vodstva niso več izpustili iz rok. V 47. minuti so prvič povedli s tremi goli razlike (30:27) in prednost varno pripeljali do konca. Razigral se je Adrian Figueras Trejo, ki je z devetimi streli dosegel prav toliko golov.

Španci z odličnim drugim polčasom do brona

Peto mesto so osvojili Nemci
Nemčija je v boju za peto mesto premagala Norveško z 28:24 (16:13). Pred 6260 gledalci so bili v Tele2 Areni v Stockholmu najučinkovitejši Johannes Golla, Kai Hafner in Luca Witzke, ki so dosegli po pet golov. Pri Norvežanih je Magnus Gullerud dosegel šest, Harald Reinkind pa štiri zadetke.

Za 7. mesto so bili odigrani podaljški
Egipt pa je v boju za 7. mesto po dveh podaljških premagal Madžarsko s 36:35 (28:28, 17:11). V afriški izbrani vrsti je bil pred 8980 gledalci najučinkovitejši Ali Mohamed z 12 goli, v evropski pa sta Richard Bodo in Mate Lekai dosegla po sedem zadetkov.

SP v rokometu 2023, Stockholm

Finale:

Francija - DANSKA 29:34 (15:16)

Francija: Gerard, Desbonnet, Lenne 2, Remili 6, Lagarde 1, Prandi 3, Richardson 4 (4), Mem 5, Tournat 3, N. Karabatić, Mahe 1 (1), Grebille, L. Karabatić, Fabregas 3, Porte, Nahi 1.

Danska: N. Landin, Moller, Kirkelokke 2, M. Landin, Jakobsen 1, Lauge Schmidt 10, Saugstrup 2, Gidsel 6, Mollgaard, Mensah 2, Hansen 1 (1), Jorgensen, Plogv, Holm, Hald 1, Pytlick 9.

Sedemmetrovke: 5/7; 1/1.
Izključitve: 6 minut; 8 minut.
23.050 gledalcev.

Rokomet (M) - svetovno prvenstvo: finale, posnetek iz Stockholma

Tekma za 3. mesto:
ŠPANIJA − Švedska 39:36 (18:22)

Končni vrstni red na letošnjem moškem rokometnem svetovnem prvenstvu na Švedskem in Poljskem: