John Degenkolb je zmagoslavno dvignil roke v Roubaixu. Foto: Reuters
Na spektakularni etapi ni manjkalo težav in padcev, na tleh se je takole znašel tudi Chris Froome. Foto: Reuters
Ritchie Porte
33-letni Avstralec Richie Porte, desetouvrščeni pred 9. etapo, je postal žrtev poti do Roubaixa že pred granitnimi kockami. Foto: EPA
Peter Sagan
Petru Saganu (v zeleni majici) v Roubaixu ni uspelo ponoviti aprilske zmage. Foto: Reuters

Degenkolb (Trek-Segafredo) je imel v šprintu treh ubežnikov več moči od Belgijcev Grega Van Avermaeta in Yvesa Lampaerta. Trojica je pobegnila 19 kilometrov pred ciljem in skupaj prikolesarila do konca. Van Avermaet je še povečal vodstvo v skupnem seštevku.
Odlično se je odrezal tudi Primož Roglič, ki je v cilj prišel na 26. mestu v drugi skupini zasledovalcev le 27 sekund za zmagovalcem. V tej skupini so bili tudi skoraj vsi preostali glavni favoriti za najvišja mesta v generalni razvrstitvi oziroma skupno zmago.
"Čisto veselje. Res sem dolgo časa lovil zmago. Težko najdem prave besede. Ves dan je bila borba res trda. Zmaga gre celotni ekipi. Imeli smo načrt, kako ostati zunaj težav, in izšel se je. Neverjetno," je bil v cilju čustveno razpoložen Degenkolb, sicer zmagovalec klasike Pariz–Roubaix leta 2015.
Van Avermaet ima zdaj pred Britancem Geraintom Thomasom 43 sekund prednosti, še sekundo več zaostaja Philippe Gilbert. Roglič je napredoval na 13. mesto, zaostanek za vodilnim znaša eno minuto in 57 sekund.

Številni padci, največ zaostal Uran
Vsako leto se na začetku aprila med Parizom in Roubaixom odvija kraljica klasičnih kolesarskih dirk, ljubkovalno poimenovana "severni pekel". Spomladi je na 116. izvedbi v velikem slogu slavil slovaški superzvezdnik Peter Sagan, ki je pri tem za 257 kilometrov porabil skoraj šest ur. Tokrat je bil peti, s še dvema Belgijcema Gilbertom in Jesperjem Stuyvenom ter Luksemburžanom Bobom Jungelsom je zaostal 19 sekund za vodilno trojico.

A nedeljska etapa Toura je bila veliko krajša, toliko, da se ni prekrivala s finalom svetovnega prvenstva v nogometu. Med Arrasom in Roubaixom je kolesarje čakalo 156,5 km, med njimi tudi 15 odsekov, tlakovanih z granitnimi kockami v skupni dolžini 21,7 kilometra. V zadnjih 11 letih je bil to že četrti obisk Toura slovitih tlakovcev, po pričakovanjih pa je bil ob šprinterski izvedbi klasike dan izredno razburljiv. Akcije so pripravili specialisti za klasike, medtem ko so morali favoriti za končno razvrstitev dobro paziti, da jih ne bi padci in predrte zračnice oddaljile od boja za skupno zmago, še preden pride francoska pentlja do Alp.

Številni kolesarji bodo poskušali tokratno etapo čim prej pozabiti. Le redki se niso znašli na tleh, ujeti za padcem ali s tehnično okvaro. Španec Mikel Landa in Francoz Romain Bardet (kar trikrat je predrl zračnico) sta med "padlimi" favoriti pridelala še najmanjši zaostanek, le 34 sekund. Rigoberto Uran je, denimo, po padcu 30 km pred ciljem zaostal minuto in 55 sekund. Na tleh se je znašel tudi lanski zmagovalec Chris Froome, ko se je poskušal izogniti padlemu kolesarju pred sabo.

Za Porta vnovič usodna deveta etapa
Etapa je prve padce sicer prinesla že na 10. kilometru, žrtev je bil Richie Porte, ki je moral zaradi poškodbe ključnice odstopiti. Član ekipe BMC, ki je veljal za enega od favoritov za najvišja mesta, je že drugo leto zapored odstopil v deveti etapi Toura. Porte je prišel na Dirko po Franciji dobro pripravljen, saj je junija zmagal dirko po Švici. Pred današnjo etapo je 33-letni Porte v skupnem seštevku zasedal deseto mesto.
Po "severnem peklu" sledi v ponedeljek prvi dan premora, nato pa pridejo tri zahtevne gorske etape v Alpah, v sredo in četrtek s ciljnim vzponom.