Ni veliko manjkalo, pa bi Roglič slavil že peto etapno zmago na letošnji Vuelti, a tudi 2. mesto je izjemno, saj je slovenski as za šest sekund povečal prednost pred konkurenti za končno zmago, istočasno pa si je že zagotovil zeleno majico najboljšega šprinterja letošnjega španskega kroga. Foto: EPA
10. A. VLASOV         RUS

Lahko bi bila to zahrbtna etapa, v kateri bi izgubil nekaj sekund, toda v resnici je neverjetni Roglič skupno prednost povečal za šest sekund! Tako kot pred tednom dni, ko je zmagal na 10. etapi, je tudi danes izkoristil priložnost, čeprav bi se "v teoriji" ves dan moral skrivati v varnem zavetrju. Toda njegova zmagovalna žilica mu spet ni dala miru, v finišu je (cilj je bil v mestu Ciudad Rodriga) krenil na polno in bil celo blizu zmagi, a ga je 60 metrov pred ciljem zaprl Rui Costa. To je odprlo pot do kar zanesljivega uspeha Dancu Magnusu Cortu Nielsenu (tretja zmaga za EF Pro Cycling na Vuelti 2020), kar je njegovo prvo slavje po osmih mesecih (bil je tudi okužen s koronavirusom, na Vuelto se je pripravljal le tri tedne), Roglič pa je dobil obračun za 2. mesto.

Z zeleno majico moraš sprintati!
"Vedno želim biti čim bolj kompleten kolesar. Že na začetku Vuelte sem rekel, da bom vsak dan poskušal iztržiti največ. Na koncu je malo zmanjkalo, ampak – danes je bil uspešen dan. Nekaj hitrih fantov je odpadlo in normalno, da sem se kot kolesar, ki nosi zeleno majico, vključil v sprint," je povedal Roglič.

Roglič v odločilni dan 45 sekund pred Carapazom

Costi vzeli tretje mesto
Tretjeuvrščenega Portugalca Ruia Costo so diskvalificirali zaradi nevarnega dirkanja. Roglič je zaradi šestih bonifikacijskih sekund v skupnem seštevku še povečal prednost pred Richardom Carapazom (na 45 sekund), ki je v cilj prišel peti. Nov dokaz, kako neverjetno močen je Roglič na letošnji dirki in seveda odlična napoved pred jutrišnjim ključnim dnevom. Pri njegovi ekipi Jumbo Visma so bili v tvitu po etapi kratki: Gospod sprinter!

Cavagna kar ni hotel odnehati
162 kilometrov cest od Salamance do Ciudad Rodriga z dvema kategoriziranima vzponoma (El Portillo in El Robredo) je ponujalo priložnost ubežnikom. Večji del dneva je bila tako v begu šesterica kolesarjev, tudi favorizirani Remi Cavagna (Deceuninck Quick Step), francoski prvak v kronometru. Med ubežniki so bili kar trije kolesarji iz ekipe Burgos-BH, med njimi Angel Madrazo, zmagovalec ene od etap na lanski Vuelti.

Pred sobotno odločilno etapo ima Roglič pred Carapazom 45 sekund prednosti, pred McCarthyjem pa 53. Če ne bo imel slabega dne, bi to moralo zadostovati za končno slavje. Foto: EPA

Ineos v drugi polovici narekoval ritem
Glavnina, v kateri je čez oba klanca ritem narekoval predvsem Ineos, na spustih pa je bil zelo opazen Roglič, je pridno topila zaostanek, pomagala je tudi ekipa Movistar. Na koncu sta vztrajala še Cavagna in Robert Stannard (Mitchelton Scott). Predvsem Cavagna je bil trmast, v zadnjih 5 km je šel s prednostjo 13 sekund, toda 2 km pred ciljem je bilo "veselja" konec in sledila je priprava na šprint glavnine, v kateri klasičnih šprinterjev ni bilo več. Jumbo Visma je celo sestavil šprinterski vlak z Bennettom v vlogi "leadout" kolesarja in imel v načrtu etapno zmago, a je lahko zelo zadovoljen tudi z 2. mestom.

V soboto ključna etapa s šestimi klanci
Okrepljen veter na kastiljskih planjavah južno od Salamance bi prav lahko v uvodnih 60 km glavnino razbil na ešalone (manjše skupine), toda k sreči je bilo ozračje precej mirno in Roglič ni doživljal kakšnih stresnih trenutkov. V soboto sledi ključna gorska etapa (178 km) s šestimi kategoriziranimi klanci, vključno s ciljnim vzponom ekstra kategorije na 1965 m visoko smučišče Covatilla. Zasledovalci na čelu z Richardom Carapazom bodo imeli še zadnjo priložnost za napade, ki bi jih moral Roglič z Jumbo Vismo, če bo vse normalno, odbiti. V nedeljo sledi le še parada šampionov in cilj v Madridu.

Froome na UCI-jevi lestvici z minus točkami

Po četrtkovi etapi so prireditelji kaznovali tri kolesarje Ineosa, ker niso sodelovali pri nekontaktnem podpisovanju štartne liste. Froome, Carapaz in Amador morajo plačati 500 švicarskih frankov, vsakemu so vzeli tudi 15 UCI-točk. Ker Chris Froome ni imel nobene točke na UCI-jevi lestvici, pomeni, da ima trenutno minus 15 točk. Tudi športni direktor Gabriel Rasch je dobil 500 frankov kazni.

Sredi 16. etape je bil vzpon 2. kategorije na Puerto El Portillo (1240 m; 14,3 km s povprečnim naklonom 4,4 odstotka). Na treh četrtinah so kolesarji osvojili klanec 1. kategorije – Puerto El Robledo (1130 m; 11,8 km s po 3,9 odstotka), pri čemer je šlo za dvodelni klanec z vmesnim krajšim spustom, zaključnih 7 km se je vzpenjalo s povprečnim naklonom 7 odstotkov.
Začetek 3-dnevnega izziva za ženske

Zaradi pandemije v okrnjeni konkurenci se je v Španiji začel 6. izziv Madrida, ki ga organizira Vuelta za kolesarke. Na štartni listi tokrat 3-dnevne dirke sta tudi dve Slovenki: Eugenia Bujak in Urša Pintar iz slovensko-italijanske ekipe Ale BTC Ljubljana. Na sredi uvodne 82-kilometrske etape Toledo-Escalona so kolesarke usmerili v napačno smer, kar je izničilo trud ubežnic. Na koncu je 1. etapo dobila Nizozemka Lorena Wiebes (Sunweb), branilka naslova Nemka Lisa Brennauer (Ceratizit WNT) je bila tretja. Eugenija Bujak je osvojil 16. mesto, Urša Pintar 35.