Primož Roglič je po dveh tednih Vuelte ujel pravo formo. V nedeljo bo na sporedu kraljevska etapa. Prelaz Monachil v Sierri Nevadi je dolg kar 19,3 km s povprečnim naklonom 7,9 odstotka. Foto: EPA

Etapo je dobil kapetan Ineosa Richard Carapaz. Ekvadorec se je veselil že druge zmage v treh dneh, načrtno si je nabral velik zaostanek v skupnem seštevku in znova je bil med ubežniki.

Richard Carapaz, ki je maja Dirko po Italiji končal na drugem mestu, je na španski tritedenski dirki stavil na etapne zmage. Na nekaterih ravninskih etapah si je načrtno nabral velik zaostanek in favoriti so ga že drugič ta teden spustili v beg. Olimpijski prvak je dobil zadnji dve gorski etapi. Foto: EPA

Štiri kilometre pred ciljem je napadel Roglič in vodilni Evenepoel ni imel odgovora. Kmalu so Belgijca prehiteli tudi drugi kolesarji iz skupine favoritov. Trikratni zaporedni zmagovalec Vuelte je skoraj ujel tudi Carapaza, na tretjem mestu je zaostal le osem sekund. Drugo mesto je zasedel Miguel Angel Lopez. Enric Mas je skušal slediti Rogliču, a je omagal in na koncu zaostal 36 sekund. Evenepoel je končal na osmem mestu, zaostal je 56 sekund.

32-letni Zasavec je zmanjšal zaostanek za vodilnim Evenepoelom na minuto in 49 sekund. Pred tretjeuvrščenim Masom ima 56 sekund prednosti.

Roglič: Upam, da bomo nadaljevali tak trend
"Zelo lep dan. Upam, da bomo nadaljevali tak trend, počutim se bolje. Dolga pot je še do cilja v Madridu. Ekipa je naredila odlično delo, veselim se že prihodnjih dni. Bomo videli, kaj se bo zgodilo jutri," je poudaril Roglič.

Roglič pokazal zobe na strmem vzponu na La Pandero

Evenepoel: Izgubil sem majhno bitko, vojne pa še zdaleč ne
"To ni bil moj dan. Nisem imel dobrih nog in nisem mogel pospešiti, ko je napadel Roglič. Ni čas za paniko, saj imamo še vedno skoraj dve minuti prednosti. Upam, da se mi bo uspelo spočiti, jutri pa bom znova v boljši formi. Na tako strmih klancih vsak vozi zase. Izgubil sem majhno bitko, vojne pa še zdaleč ne. V treh tednih se veliko zgodi, tudi moji tekmeci so že imeli slab dan," je razlagal Evenepoel.

Remco Evenepoel je bil v veliki krizi štiri kilometre pred pred ciljem. Hitro si je nabral zaostanek, a je na malce položnejšem odseku prišel k sebi in ni popolnoma omagal. Foto: EPA

Drugi slovenski predstavnik Jan Polanc (UAE Emirates) je zasedel 23. mesto (+3:06), v skupni razvrstitvi je z devetega nazadoval na 12. mesto (+10:10).

La Pandera pisana na kožo hribolazcem
La Pandera je prelaz, ki je postal na Vuelti že kar običajen. Do leta 2017 je bil kategoriziran kot vzpon ekstra kategorije, šele pozneje so mu dodelili težavnost prve kategorije. Čeprav je dolg 'le' 8,6 km, se je kolesarjem izdatno vlekel, saj so bili že precej utrujeni, zlasti po nekoliko položnejšem, a vseeno napornem prelazu, ki jih je popeljal do vasi Villares. Cesta do cilja je bila ozka, ponekod že zelo načeta, po sedmih kilometrih nenehno spreminjajočih se naklonov (med tremi in 15 odstotki) sta sledila krajši spust, nato pa še osemodstotni naklon do cilja.

Profil današnje, 14. etape. Foto: Organizator

Do danes se je etapa na La Panderi končala petkrat. Leta 2002 jo je dobil Španec Roberto Heras, leto pozneje zimzeleni Alejandro Valverde. Leta 2006 je slavil Kazahstanec Andrej Kašečkin, tri leta pozneje Italijan Damiano Cunego. Zadnji zmagovalec je Poljak Rafal Majka leta 2017.

V nedeljo bo na sporedu nova zahtevna gorska etapa z dvema vzponoma prve težavnostne kategorije od Marzosa do Sierre Nevade v dolžini 153 km.