Še pet tekem do četrte zvezdice. Osnovna naloga Nemčije je izpolnjena, na zadnji tekmi skupinskega dela se bodo že pripravljali za osmino finala. Foto: Reuters

Madžarska je po porazu v 1. krogu proti Švici (1:3) upala na nadaljevanje novodobne tradicije. A po dveh remijih in zmagi v zadnjih treh letih so tokrat Madžari v Stuttgartu ostali brez gola, medtem ko so Nemci s po enim zadetkom v vsakem polčasu dosegli drugo zaporedno zmago na EP-ju 2024.

Gostiteljica Nemčija je s popolnim izkupičkom že v izločilnih bojih, v zadnjem krogu v skupini A proti Švici bo šlo za čim boljše izhodišče. S prebojem v osmino finala se je selektorju Julianu Nagelsmannu samodejno podaljšala pogodba do SP-ja 2026.

"Oktobra ne bi zmagali z 2:0 kot danes. Madžari so bili zelo neprijeten nasprotnik, vendar smo v večini položajev ostali stabilni. Na takšni tekmi moraš zmagati, da greš naprej, kar nam je tudi uspelo," je bil komaj 36-letni selektor Nemčije zadovoljen, da je po zgolj dveh tekmah izpolnil osnovni cilj – napredovanje v drugi del domačega evropskega prvenstva v nogometu.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Musiala kaznoval neodločnost Madžarov

Jamal Musiala je zadel še na drugi tekmi EP-ja. Proti Škotom v 19. minuti za 2:0, zdaj proti Madžarom v 22. minuti za 1:0. 21-letnik se je v domačem Stuttgartu povzpel na vodilno mesto strelcev turnirja. Foto: Reuters

Že v prvem napadu so si Madžari priigrali izredno priložnost. Oklevanje Kimmicha je izkoristil Sallai, a je požrtvovalni Neuer z obrambo v zadnjem hipu preprečil šok v Stuttgartu po vsega 15 sekundah igre. V 11. minuti je Havertz prišel mimo Orbana in močno udaril z roba 5-metrskega prostora, a se je izkazal madžarski vratar Gulacsi.

Nemčija je povedla v 22. minuti po kaosu in zmedi v madžarskem kazenskem prostoru. Z levega krila je Wirtz podal do Musiale, ki je oddal žogo naprej v smeri Gündogana. Branilec Orban se je ogradil, a pod pritiskom nemškega kapetana padel, Gündogan je nato prišel do žoge in vrnil podajo Musiali, ki je neusmiljeno pod prečko zadel za 1:0. Madžari so zahtevali prekršek nad Orbanom, a VAR-soba je razsodila, da bi bilo prekrška.

Musiala kaznoval zmedo madžarske obrambe za 1:0

Sallai izenačil, a iz prepovedanega položaja

Hitro zatem so gostje prišli do prostega strela, s katerega je nevarno sprožil kapetan Szoboszlai, Neuer pa je s parado preprečil ekspresno izenačenje. Sicer je nemški vratar skušal tudi ujeti žogo, kar je pripeljalo do druge priložnosti za Madžare, a je Neuer še enkrat pravočasno reagiral.

Ob koncu prvega dela je Musiala silovito ustrelil in zatresel mrežo, a z zunanje strani. Namesto domačega vodstva z 2:0, je na kratko madžarski del Stuttgart Arene slavil izenačenje. Po prostem strelu z leve strani je z glavo zadel Sallai, a so nizozemski sodniki takoj signalizirali prepovedani položaj. Ravno strelec Sallai je bil prehiter, kar je potrdila tudi VAR-soba.

Jalovo pobudo Madžarov kaznoval kapetan elfa

Pri 33 letih Ilkay Gündogan izvrstno poveljuje nemški izbrani vrsti. Če je na prvi tekmi kljub petim golom Nemčije ostal brez strelskega prispevka, je tokrat podal, nato pa zadel in bil izbran za igralca tekme. Foto: Reuters

V nadaljevanju je Madžarska prevzela pobudo, a je bila v lovu na izenačenje premalo nevarna. Kazen za zamujene polpriložnosti je prišla sredi drugega dela v 67. minuti, ko je vodstvo Nemčije podvojil Ilkay Gündogan. Po kombinaciji Kroos-Musiala, je z levega krila natančno po tleh v središče 16-m prostora podal Maximilian Mittelstädt, nemški kapetan pa je z 11-m izkoristil podajo kot na pladnju za 2:0.

V 89. minuti so Madžari nenadoma prišli do izredne priložnosti, Neuer je slabo iztekel ob visokem predložku, ustrelil je Adam, a je na golovi črti zadetek z izbijanjem preprečil Kimmich.

Nemški selektor Nagelsmann je sicer začel z isto enajsterico kot proti Škotski, medtem ko je Marco Rossi po uvodnem porazu izvedel dve menjavi v prvi postavi.