V Stožicah je bilo 7000 gledalcev (tudi gasilci – junaki s Krasa), v nedeljo pa bo na tekmi proti Franciji zasedenih vseh 12.500 sedežev. Foto: BoBo
Tonček Štern je zbral 18 točk. Foto: BoBo

Slovenija je uspešno prebila led na svetovnem prvenstvu v odbojki, s 3:0 je ugnala Kamerun. To ni bila bleščeča predstavo, a vendarle – Slovenija ni izgubila niza. Po Kamerunu je na vrsti Francija (Stožice, nedelja ob 20.30), kar bo pravi kazalnik, ali so se Slovenci na 20. SP-ju res sposobni vmešati v boj na medalje.

Val 202 prvenstvo spremlja tudi s podkastom Na prvo žogo. Gost druge epizode je bil nekdanji reprezentant Jasmin Čuturić. Kako je videl petkov obračun evropskege in afriškega podprvaka?

Izjemni Earvin N'Gapeth je Francijo popeljal do zmage nad Nemčijo s 3:0. Foto: EPA

"Na začetku pristop ni bil takšen, kot sem pričakoval. V nadaljevanju tudi ni bilo tiste agresivnosti, ki krasi našo igro. A vseeno – super rezultat za začetek svetovnega prvenstva."

Če podajalec Dejan Vinčič priznava, da bo treba biti jutri boljši v vseh elementih igre, Čuturić izpostavlja predvsem začetni udarec in blok. Kakšen je torej recept za zmago nad Francijo? "Agresivnost na servisu in blok. Iz tega izhaja naša brejk-igra, da ustvarjaš točke na svoj servis. Tu smo vedno delali razliko. Vse pa se začne s servisom, ki nasprotnika oddalji od mreže. Če nam bo to uspelo, lahko upamo na uspeh."

Čuturič je tudi povedal, da najboljše odbojkarje precej drugače obravnavajo v drugih državah: "Odbojka ima zvezdnike, ampak ne v Sloveniji."

20. svetovno prvenstvo v odbojki gosti tudi Poljska. V Katovicah so favorizirani Poljaki s 3:0 premagali Bolgarijo, uvodni niz so dobili kar na 12. Foto: EPA

Anja Hlača Ferjančič se je v odbojkarsko-košarkarskem podkastu spomnila na pretekla velika tekmovanja, ko so novinarski kolegi iz drugih držav v nasprotju z njo poročali o zmagah svojih reprezentanc, čeprav niso igrale najbolje. Tokrat je to uspelo slovenskim odbojkarjem.

Najboljši košarkarji so znani predvsem po zaslugi odmevnosti Lige NBA. Na prihajajočem evropskem prvenstvu bo kopica igralcev, ki spada med najboljše na svetu, tudi dobitnika zadnjih štirih nazivov najkoristnejšega igralca te lige Nikola Jokić in Giannis Antetokounmpo. Med najbolj zvenečimi imeni je tudi Luka Dončić. Marko Polak, ki bo za Val 202 spremljal prvenstvo na prizorišču, je v podkastu izpostavil, da je ravno Dončićeva želja, da igra za Slovenijo, spodbudila mnoge druge odlične igralce, da so se odločili igrati na prihajajočem prvenstvu.