Na 24. Festivalu slovenskega filma Portorož je film Inventura prejel pet vesen. Foto: LIFFe
Na 24. Festivalu slovenskega filma Portorož je film Inventura prejel pet vesen. Foto: LIFFe

"Film pripoveduje o Borisu Robiču, popolnoma običajnem človeku, na katerega nekdo nekega večera, ko bere v svoji sobi, strelja skozi okno. Po policijski preiskavi ugotovijo, da Boris nima nobenih sovražnikov in ni z nikomer v sporu, in preiskavo ustavijo. Vendar se Boris s tem ne more sprijazniti, zato začne raziskovati sam," opisujejo v Slovenskem filmskem centru (SFC).

Sorodna novica Film Inventura s svetovno premiero v San Sebastiánu

Samota, iskanje ljubezni, strah, paranoja, dvom in relativizacija naših predstav o življenju tvorijo tematsko jedro filma Inventura. "A k tem težkim temam želim pristopiti v zabavnem in ironičnem tonu," je pojasnil režiser.

V glavnih vlogah nastopajo Radoš Bolčina, Mirel Knez in Dejan Spasić. Film je nastal pod okriljem produkcijske hiše December iz Ljubljane, producenta sta Vlado Bulajić in Lija Pogačnik. Na 24. Festivalu slovenskega filma Portorož je prejel pet vesen, med drugim za režijo in za glavno moško vlogo. Svetovna premiera filma je bila na filmskem festivalu v San Sebastianu.

Sorodna novica Prasica, slabšalni izraz za žensko: zmagovalni film FSF-ja je humorni portret mladih umetnikov

V tekmovalni program sta se uvrstili tudi dve manjšinski koprodukciji – prvenca Morena režiserke Antonete Alamat Kusijanović in Telesce režiserke Laure Samani. Film Morena je letos prejel zlato kamero na filmskem festivalu v Cannesu. To je družinska psihološka drama, ki se zgodi v štirih dneh na enem od hrvaških otokov. V glavnih vlogah nastopajo Gracija Filipović, Leon Lučev, Danica Ćurčić in Cliff Curtis, v manjših vlogah pa se predstavita tudi Zoran Predin in Lovro Zafred. Slovenska koproducenta sta Jožko Rutar (SPOK Films) in Miha Černec (Staragara). Film je letos prejel tudi vesno za zvok.

Film Telesce je doživel svetovno premiero na Tednu kritike v Cannesu. To je italijansko-slovensko-francoska koprodukcija, slovenski direktor fotografije je Mitja Ličen, ki je na 24. FSF-ju prejel vesno za fotografijo in za manjšinsko koprodukcijo. V glavnih vlogah igrata Celeste Cescutti kot Agata in Ondina Quadri kot Lince / Ris. Slovenski koproducent filma je Danijel Hočevar iz produkcijske hiše Vertigo, njegova asistentka je bila Zala Opara.

Sorodna novica Tijana Zinajić: "Če ne ustrezaš pričakovanjem, hitro obveljaš za prasico"

V sklop Predpremiere se je uvrstil letošnji zmagovalec FSF-ja, film Prasica, slabšalni izraz za žensko, ki je prvenec režiserke Tijane Zinajić. Na festivalu je film prejel kar sedem vesen, med drugim tudi za scenarij, ki je delo Ize Strehar, Liza Marijina je za upodobitev Eve prejela vesno za glavno žensko vlogo, Anuša Kodelja pa je prejela vesno za žensko stransko vlogo. Ustvarjalci filma so se razveselili še vesen za scenografijo, ki jo je ustvarila Neža Zinajić, in kostumografijo, ki je delo Matica Hrovata. Film je dobil tudi vesno po izbiri občinstva. Producenta filma sta Lija Pogačnik in Vlado Bulajić iz produkcijske hiše December.

Sorodna novica Atlas ptic Olma Omerzuja v tekmovalnem programu 55. festivala v Karlovih Varih

V ta sklop se je uvrstil tudi film slovenskega režiserja Olma Omerzuja Atlas ptic. Film je imel svetovno premiero na letošnjem 55. festivalu v Karlovih Varih in pripoveduje o starajočem se lastniku tehnološkega podjetja (Miroslav Donutil), ki je vse življenje posvetil delu, zato ga zelo prizadene, ko stvari nenadoma začnejo pokati po šivih. V filmu igrajo Miroslav Donutil, Alena Mihulová, Martin Pechlát, Eliška Křenková, Vojtěch Kotek, Pavla Beretová. Producent filma je češki Endorfilm, slovenski koproducent je Rok Biček iz produkcijske hiše Cvinger Film.

Nebesa je manjšinska koprodukcija srbskega režiserja Srdjana Dragojevića. Gre za slovensko manjšinsko koprodukcijo, glavni producent je srbski Delirium films, producenta Biljana Prvanović in Srdjan Dragojević. Tri nadrealistične zgodbe o božjih čudežih so postavljene v različna časovna obdobja. Pri srbsko–nemško-severno makedonski-slovenski-hrvaški-črnogorski in bosansko hercegovski koprodukciji je slovenska koproducentka Eva Rohrman iz produkcijske hiše Forum Ljubljana. Na letošnjem filmskem festivalu v Locarnu je prejel prvo nagrado mlade žirije, so sporočili iz SFC-ja.

Sorodna novica Filma Špele Čadež in Roka Bička s svetovno premiero na filmskem festivalu v Locarnu

V sekciji Evropa na kratko si bodo ljubitelji kratkega filma lahko ogledali Kazenski strel Roka Bička, petnajstminutno vinjeto, v kateri prijatelja popoldne preživita na nogometnem igrišču in sanjarita o igranju za lokalno moštvo, a kmalu spoznata, da imajo sanje tudi svojo ceno. Predvajan bo tudi v tujini že večkrat nagrajen animirani kratki film Steakhouse Špele Čadež, ki subtilno spregovori o družinskem nasilju, skrhanih odnosih v razmerjih in tihem maščevanju, ki se kuha. Na ogled bo tudi kratki film Olma Omerzuja Poslednji dan patriarhata, v katerem mladi par obišče deda na smrtni postelji. "Ko stari bogati patriarh zagleda Nino, se mu porodi nenavadna poslednja želja," so zapisali v SFC-ju.

Festivalska retrospektiva Prepovedane ženske bo predstavila filme, ki so bili na neki točki podvrženi cenzuri. V deseterici je pet filmov, ki so jih režirale ženske, in pet takih, ki portretirajo močne ženske like, pogosto v opoziciji do vladajočega režima oziroma ureditve. Jugoslovansko oziroma slovensko kinematografijo v tem ciklu zastopa Maškarada Boštjana Hladnika.

Režiserke na ustvarjalni poti

Osrednji dogodek spremljevalnega programa bo celodnevni sklop predavanj in pogovorov s skupnim naslovom Režiserke na ustvarjalni poti. Posvečen bo pregledu ustvarjalnosti slovenskih režiserk, razmisleku o tem, kako je ustvarjati kot režiserka v Sloveniji in drugih državah, ter pretresu "mehkih" ukrepov spodbujanja uravnotežene zastopanosti obeh spolov v filmski produkciji. Dogodek nastaja v sodelovanju s Slovenskim filmskim centrom, festivalom in Društvom slovenskih režiserjev. Potekal bo v ponedeljek, 15. novembra, ob 10. uri v dvoranah E1-2 v Cankarjevem domu.

Vsi filmi so nastali s finančno podporo Slovenskega filmskega centra, filma Inventura in Prasica, slabšalni izraz za žensko sta se razvijala tudi na filmskih delavnicah Scenarnica.