Consonni presenetil zvezdnike v Murski Soboti
Veliko zanimanje za Dirko po Sloveniji v Murski Soboti
Zadnja dva kilometra prve etape Dirke po Sloveniji
Pogovor z zmagovalcem 1. etape Consonnijem

na prvi etapi Dirke po Sloveniji. Simone Consonni je dobil šprint v Murski Soboti, Luka Mezgec pa je končal na četrtem mestu.

23-letni Italijan iz ekipe UAE Emirates se je veselil uspeha kariere. Drugo mesto je zasedel Matteo Pelucchi, tretje pa Nicolo Bonifazio. Najboljši Slovenec je bil Mezgec na četrtem mestu, Rok Korošec pa je zasedel osmo mesto. Trasa prve etape je bila večinoma ravninska, le na polovici etape je kolesarje čakala razgibana pokrajina Goričkega. Prvič v zgodovini dirke je šla karavana tudi na Madžarsko.
V kaotičnem šprintu sta se v zadnjih 1,5 km zgodila dva skupinska padca. V ozadju so ostali tudi zvezdniki Nemec Marcel Kittel, Britanec Mark Cavendish, Avstralec Caleb Ewan in Nizozemec Dylan Groenewegen. Trdoto slovenskih cest je okusil tudi lanski zmagovalec Rafal Majka.

Ta zmaga šteje dvojno
"Ekipi Mitchelton-Scott in Lotto Jumbo sta postavili zelo dobra vlaka. Bil sem za Dylanom Groenewegenom in v kaotičnem finalu sem se komaj izognil padcu. Na srečo se mi je uspelo izogniti. Nisem pričakoval te zmage, zato sem še toliko bolj zadovoljen. Zame šteje ta zmaga kar dvojno," je poudaril Consonni.

Mezgec začel šprintati prehitro
"V zadnji kilometer so prišle ekipe z vseh strani, porazgubili smo se. Roger Kluge bi moral hitreje potegniti, presenetili so nas. Borili smo se za položaje, za mano so nato padli. Osemsto metrov pred ciljem sva se z Rogerjem pogledala in vprašala, kje je Caleb, ni ga bilo. Nato čakaš na 200, 180 metrov pred ciljem in upaš na čim boljše izhodišče," je zaključek etape pokomentiral Mezgec, lani zmagovalec etape v Ljubljani.

Strinjal se je, da bi lahko iztržil še kaj več: "Malo prehitro sem začel šprintati, bil je nasprotni veter. Zadnjih 200 metrov si nisem ogledoval, bolj sem študiral ovinke pred tem. Zadnjih 200 metrov namreč ni več mojih, so od Ewana."

Čemažar najdlje v begu
Avstralec Benjamin Hill, Gusto Xaurum, ki je dobil dva leteča in gorski cilj, Nik Čemažar in Jon Božič so poskušali z begom, ki pa je bil pričakovano neuspešen. Slabih 15 kilometrov pred ciljem so se že izoblikovali šprinterski vlaki najboljših ekip, kot zadnjega pa je glavnina ulovila Čemažarja.

Consonni je dobil rdečo majico najboljšega po točkah in zeleno za vodilnega v skupnem seštevku. Belo majico za najboljšega mladega kolesarja je oblekel njegov rojak Luca Colnaghi, danes deseti. Modro za najboljšega na gorskih ciljih bo vsaj v četrtek nosil Hill.

Podoben scenarij se obeta tudi v četrtek, medtem ko bo prvi resnejši preizkus v petek s ciljem na Celjskem gradu. V soboto bo kraljevska etapa s ciljem v Kamniku, v nedeljo pa vožnja na čas med Trebnjim in Novim mestom, po kateri bo znan končni zmagovalec.

Primož Roglič bo lovil svojo drugo končno zmago na slovenski pentlji in 12. slovensko. Glavna tekmeca bosta zelo verjetno Poljak Rafal Majka, zmagovalec lanske dirke, in Kolumbijec Rigoberto Uran, lani drugi na Dirki po Franciji.