Hrvaški je odleglo, na papirju precej slabše Japonce so vendarle strli, junak je bil vratar Dinama Dominik Livaković, ki je ustavil strele Takumija Minamina, Kaoruja Mitoma in Maja Jošida. Hrvaška je neporažena že na desetih obračunih zapored, na zadnjih 20 tekmah je doživela le en poraz. Foto: Reuters
12-05 (1/8) 1E-2F( id: 3370555), Tekma v živo, Vse (goli, menjave, kartoni)
Perišićev strel za 1:1. Foto: Reuters

Hrvaška, pred štirimi leti svetovni podprvak, je znova med osem, čeprav njena igra še zdaleč ni najboljša. Japonska se ji je zoperstavila s pogumno igro in številnimi nevarnimi akcijami. Tik pred polčasom jo je v vodstvo popeljal Daizen Maeda, Hrvaška pa je izenačila v 56. minuti, ko je z glavo natančno meril Ivan Perišić. Ker po podaljšku 2 x 15 minut ni bilo zadetkov, so odločali streli z bele pike, pri katerih so bili Japonci zelo slabi. Hrvaško zmago je na koncu potrdil Mario Pašalić. V četrtfinalu Hrvaško čaka Brazilija, za uspeh bo morala močno dvigniti raven igre.

Izvajanje enajstmetrovk na tekmi Japonska - Hrvaška
Kako so streljali enajstmetrovke?

1. Minamino (Japonska) - Livaković brani

Maeda unovčil neodločnost hrvaške obrambe
Japonska, ki je v predtekmovanju premagala tako Nemce kot Špance (in osvojila prvo mesto v skupini), sicer ni imela posesti, je pa v prvem polčasu kar nekajkrat prek krilnih položajev nevarno ogrozila hrvaška vrata. Akcija za zadetek se je v 43. minuti začela iz kota. Predložek Doana (dišalo je po prepovedanem položaju, odločali so centimetri) je vnesel kar nekaj zmede v hrvaško obrambo, ki je bila neodločna (Gvardiol je slabo posredoval), s petmetrske črte pa je bil natančen Maeda.

Japonci so v prvem polčasu večkrat nevarno zapretili s krilnih položajev, Daizen Maeda (igralec škotskega Celtica) pa je malo pred polčasom premagal Livakovića za presenetljivo vodstvo samurajev. Foto: Reuters

Perišićeva mojstrovina
Hrvaška je izenačila v 56. minuti. Lovren je poslal žogo pred gol, Ivan Perišić je bil v skoku najvišji, z glavo je odlično zadel žogo, ki je zletela v levi kot japonskih vrat. Že na tretjem zaporednem SP-ju je Perišić dosegel zadetek v izločilnih bojih. V 57. minuti je Endo sijajno sprožil z razdalje, Livaković je žogo odbil čez gol. Zelo podobno je bilo pet minut pozneje na drugi strani, Luka Modrić je odlično meril, Gonda pa je bil na žogi.

Prvi podaljšek v Katarju
Hrvaška je postajala vse nevarnejša, Kramarić je, preden je odšel na klop, zaposlil Anteja Budimirja, ki ni najbolje zadel žoge. V preostanku rednega dela ni bilo več resnejših priložnosti in moštvi je čakal podaljšek 2 x 15 minut.

Hrvati po drami z bele točke izločili Japonce

Modrić v 99. minuti z igrišča
Prvi del podaljška sta začinila odhod kapetana Luke Modrića z igrišča in predvsem bliskovit prodor Kaoruja Mitome v 105. minuti. Močno je ustrelil proti hrvaškim vratom, a nekoliko preveč po sredi, tako da Livakovića ni mogel presenetiti. V drugi del podaljška je šla Hrvaška tudi z Livajo in Oršićem. V zadnji minuti srečanja, tekla je 121. minuta, je s 17 metrov poskusil Lovro Majer, spremembe izida ni bilo. Sledili so streli z bele točke, pri katerih so bili japonski nogometaši (upali so na prvo uvrstitev v četrtfinale SP-jev) zelo nezbrani, že prva dva strela je Livaković ubranil.