Luka Dončić je že v prvem polčasu dosegel 24 točk v 17 minutah (imel je največ minutaže), dodal je še štiri podaje in dva skoka. V drugem polčasu je igral še slabih 14 minut in tekmo končal s 37 točkami, sedmimi skoki in šestimi asistencami ter statističnim indeksom 39. Met za dve je imel 9/10, za tri 2/8, prosti meti 13/16. Foto: AP
Mike Tobey je v prvi četrtini dosegel devet točk ob 100-odstotnem metu. Foto: AP

Izstopal je še učinek Klemna Prepeliča, ki je 18 točkam dodal šest skokov. Slovenija je bila zelo natančna pri metu za dve točki (22/28), krepko boljša je bila tudi v skoku (39:23). Obramba, ki je bila šibka točka že na pripravljalnih tekmah, je v prvem polčasu zelo šepala, kar bo treba v nadaljevanju, ko prihajajo močnejši tekmeci (najprej v ponedeljek Gruzija), nujno popraviti.

33 točk Venezuele v desetih minutah
Po prvi četrtini je Slovenija (začetna peterka Dončić, Nikolić, Z. Dragić, B. Prepelič, Tobey) zaostajala z 31:33, potem ko so bili Venezuelci izjemno natančni pri svojem glavnem orožju, metu za tri točke (9/13), in so imeli še v 9. minuti 80-odstoten met (8/10) izza črte. Če so Slovenci pozabili na obrambo, so bili v napadu tako kot tekmeci precej razpoloženi, imeli so 69-odstoten met iz igre. Luka Dončić je zbral 14 točk, Mike Tobey 9.

Sorodna novica Dončić s Slovenijo in Slovenija z Dončićem: kombinacija, ki (do)sanja vrhunske izide

Brez Dončića do desetih točk prednosti
Na začetku druge četrtine je šel Dončić na klop, predvsem Klemen Prepelič pa je ob slovenskem nizu 12:0 poskrbel za otipljivejše vodstvo 43:33. Venezuela je za prve točke v drugi četrtini potrebovala skoraj tri minute in pol, predvsem pa so se ustavile njene trojke, saj je zgrešila pet poskusov zapored. Dončić se je vrnil na parket in v zadnji minuti prvega polčasa dosegel pet točk, najprej je zadel trojko, nato dva prosta meta, tako je bilo na semaforju 56:48.

Zamora zadel s svoje polovice
A zadnjo besedo je imel Jhornan Zamora, ki je za v izdihljajih polčasa zadel s svoje polovice! Dončić je v prvem polčasu dosegel 24 točk. Z izjemo Glasa, Hrovata in Samarja je dal selektor Sekulić v prvem polčasu priložnost vsem igralcem, le Dimec pa se ni vpisal med strelce. Obramba je bila res slaba, nedopustno je, da je Venezuela nasula 51 točk.

Slovenija je z Luko Dončićem glavni favorit predtekmovalne skupine F, kjer bodo tekmeci poleg Venezuele še košarkarji Gruzije in Zelenortskih otokov. Foto: Reuters

V tretji četrtini le 12 točk Venezuele
Venezuela je bolje odprla drugo polovico tekme in se približala na 58:55, nato je Dončić (asistenca in še ukradena žoga ter polaganje) poskrbel za nekaj šova in zvišal na 62:55. Po trojki Tobeyja (po treh četrtinah ima 100-odstoten met in 16 točk) je prednost le dosegla 10 točk. S trojko Prepeliča je Slovenija povedla s 76:61 in vendarle so se začeli kazati obrisi zanesljive zmage. Donćič je šel v 28. minuti z igrišča ob 33 doseženih točkah in prav tolikšnem statističnem indeksu.

Slovenci ob koncu do stotice
Zadnja četrtina je bila bolj podobna kakšni ekshibicijski tekmi in ugibanju, ali bo padla slovenska stotica. Ko je namreč Slovenija povedla z 82:63, je bilo jasno, da Venezuela ne bo sposobna pripraviti preobrata. Trojke so padale z vseh strani, Venezuelci so jih na celotni tekmi vrgli kar 40 (met 16/40). Tudi Dončić se je še vrnil na parket in točkovni izkupiček povečal na 37 točk. Aleksej Nikolić je s prostima metoma 24 sekund pred koncem tekme poskrbel, da je Slovenija (Samar in Glas nista dobila priložnosti) dosegla stotico.

Dončić nasul Venezuelcem 37 točk za uvodno zmago Slovenije

Izjavi po tekmi
Aleksander Sekulić: "Venezuela je pokazala to, kar smo vedeli. Da so izkušena, fizična ekipa, ki ima talentirane strelce v napadu. Ko smo prilagodili obrambo, je odstotek teh metov padel in razlika na semaforju se je povišala. Prav to, da smo se znali prilagoditi, je zame poleg dveh točk najpomembnejše spoznanje današnje tekme."

Luka Dončić: "Vedeli smo, da tekma ne bo lahka, saj smo z Venezuelo igrali že pred dvema letoma. So fizična ekipa, borbena, predvsem pa so bili na začetku tekme zelo natančni. V prvi četrtini so zadeli kar devet trojk. A borili smo se do konca in vknjižili pomembno prvo zmago. Čeprav smo prejeli 51 točk ob polčasu in 85 na koncu, naša obramba ni bila tako slaba, zagotovo pa imamo v tem segmentu še precej rezerve."