Shericka Jackson je lani v Eugenu osvojila naslov svetovne prvakinje s časom 21,45. Tokrat je bila še štiri stotinke hitrejša. Foto: EPA

Na pol stadionskega kroga je bila Shericka Jackson razred zase, prepričljivo je vodila od starta do cilja in v skoraj brezvetrju (+0,1 m/s) za ubranitev lanskega naslova iz Eugena na večni lestvici zaostala le za svetovno rekorderko Florence Griffith-Joyner. Američanka je tekla 21,34 29. septembra 1988 v finalu olimpijskih iger v Seulu.

29-letna Jackson je bila v cilju pred dvema predstavnicama ZDA, srebro je osvojila Gabby Thomas (21,81), tretja na olimpijskih igrah pred dvema letoma, bron pa svetovna prvakinja na 100 metrov Sha'Carri Richardson z osebnim rekordom 21,92.

Finale ženskega teka na 200 metrov v Budimpešti
Noah Lyles je osvojil tretji zaporedni naslov svetovnega prvaka na 200 metrov. Dopolnil je sprinterski dvojček v Budimpešti, saj je bil najboljši že na 100 metrov z 10,83. Foto: EPA

Lyles prvi sprinter po Bolu s sprinterskim dvojčkom
26-letni Lyles je tretjič postal svetovni prvak na 200 metrov. V Budimpešti je osvojil obe najkrajši sprinterski preizkušnji kot prvi do zdaj na enem SP-ju po Jamajčanu Usainu Boltu leta 2015.

Za Lylesom, ki lahko trojno krono osvoji v soboto s štafeto 4 x 100 m, je bil drugi njegov šele 19-letni rojak Erriyon Knighton (19,75). Bron je osvojil Letsile Tebego iz Bocvane (19,81), ki je bil drugi v finalu na 100 m.

Zelo je bil razočaran Zharnel Hughes. Britanec je s časom 20,02 ostal na četrtem mestu. Tudi Američan Kenneth Bednarek (20,07) in olimpijski prvak iz Tokia Andre De Grasse (20,14) sta ostala brez medalje.

Yulimar Rojas ni imela svojega večera, a se je uspela zbrati v zadnji seriji. Foto: EPA

Venezuelka Rojas se je rešila šele v zadnji seriji
Velika favoritinja Yulimar Rojas si je šele v zadnji seriji finala troskoka zagotovila zlato medaljo (15,08). Venezuelka je svetovna rekorderka s 15,74 metra. Tokrat je bila po treh serijah šele osma, tudi v četrti in peti seriji je prestopila in vidno z gestami je izražala svoje slabo počutje v tistih trenutkih, nato pa ji je v zadnjem poskusu uspel edini pravi skok v finalu.

Ukrajinka Marina Beh-Romančuk, ki je vodila po petih serijah s 15,00 m, v šesti seriji ni zmogla odgovora na zadnji dosežek Venezuelke in je osvojila srebro. Kubanka Leyanis Perez Hernandez je bila tretja s 14,96 m.

Finale moškega teka na 200 metrov v Budimpešti

Kitaguči v zadnjem poskusu do zlate medalje
Tudi Haruka Kitaguči je v dramatičnem dvoboju v finalu meta kopja 66,73 m dosegla v zadnji seriji ter nadgradila bron z lanskega SP-ja, na domačih olimpijskih igrah 2021 pa je bila šele 12. 25-letna Japonka ima tako možnost, da bo branila naslov na naslednjem prvenstvu pred domačo publiko v Tokiu čez dve leti.

Haruka Kitaguči je v zadnji seriji meta kopja s četrtega mesta napredovala na prvo.  Foto: EPA
Haruka Kitaguči je v zadnji seriji meta kopja s četrtega mesta napredovala na prvo. Foto: EPA

32-letna Kolumbijka Flor Denis Ruiz Hurtado je s 65,47 m presenetljivo vodila od prve serije naprej, a je na koncu s srebrom osvojila svoje prvo odličje na velikih tekmovanjih. Mackenzie Little iz Avstralije je do brona in zmagovalnega odra prav tako prišla šele v zadnjem metu, ko so ji namerili 63,38 m.

Neugebauer vodi v deseteroboju, Mayer odstopil
V deseteroboju po prvem dnevu vodi Leo Neugebauer s 4640 točkami. 23-letni Nemec je postavil osebni rekord v skoku v daljino (8,00 metra) in suvanju krogle (17,04 metra). Kanadčan Pierce Lepage zaostaja za 30 točk (4610 točk), tretji je olimpijski prvak Damian Wariner (4578 točk).

Svetovni rekorder Kevin Mayer je po skoku v daljino odstopil zaradi prehudih bolečin v ahilovi tetivi. Branilec naslova je poudaril, da se bo posvetil pripravam na olimpijske igre v Parizu. Francozi so v Budimpešti še brez medalje.