Anže Kuralt je bil najboljši igralec tekme v slovenski izbrani vrsti. Izkazal se je z dvema zadetkoma. Foto: EPA

Ni se uresničila želja, da bi obračun s Kazahstanom odločal o potniku v nižji rang tekmovanja. Risi so zapravili možnosti za obstanek še pred zadnjo tekmo na prvenstvu.

Slovenci so tako igrali le za ponos, prav tako Kazahstanci, ki niso imeli več možnosti, da bi se uvrstili v izločilne boje. Vseeno ostajajo med elito svetovnega hokeja kot edina azijska reprezentanca.

Slovenija je desetič igrala v elitni diviziji, obstala pa le dvakrat, in sicer v letih 2002 in 2005. Slovenija je po današnjem porazu edina ekipa na tem SP-ju, ki ni osvojila niti točke.

Žan Us je zbral 28 obramb, a mu ni uspelo preprečiti sedmega poraza risov. Foto: EPA

Us dočakal priložnost
Selektor Matjaž Kopitar se je odločil, da bo med vratnici prvič v Areni Riga stopil tretji čuvaj mreže Žan Us.

Kuralt poskrbel za hitro vodstvo risov
Risi so začeli odlično in povedli po 90 sekundah. Po akciji Kazahstana in zgrešenem poskusu je Anže Kuralt krenil v protinapad in ga učinkovito zaključil. Nadaljevanje je bilo enakovredno. Blizu povišanja na 2:0 je bil v 10. minuti Jan Drozg. Slovenskim igralcem ni uspelo izkoristiti prvega "power-playa" na tekmi. Ko je na kazenski klopi sedel Aleksandar Magovac zaradi spotikanja, so Kazahstanci v 19. minuti izenačili. Natančen je bil napadalec Barysa iz Astane Nikita Mihailis.

Andrej Šutov je bil najboljši kazahstanski igralec na tem prvenstvu. Vratar Barysa iz Astane je blestel proti Norveški in Slovaški. Obe tekmi so Kazahstanci dobili po kazenskih strelih in si že pred današnjim večerom zagotovili obstanek med elito. Foto: EPA

Tudi v drugi tretjini Kazahstanci zadeli ob prednosti igralca več
V 22. minuti so risi znova povedli. Kuralt je v zraku sijajno zadel plošček pred vrati Andreja Šatova. Po strelu Roka Tičarja je bil prvi pri odbitem ploščku. Kazahstan ni bil nevaren ob igri petih proti petim, ob "power playu" pa je blestel. V zadnji minuti druge tretjine je Batirlan Muratov izenačil na 2:2, ko je bil izključen Jan Urbas.

Po zadetku Drozga Slovenci popustili
V 43. minuti je Žiga Pance spravil plošček pred vrata, strel Nika Simšiča je Šatov odbil, plošček pa je v mrežo pospravil Jan Drozg. To je bil njegov tretji zadetek na tem prvenstvu, dvakrat je zadel proti Kanadi. V 52. minuti je izenačil Jevgenij Rimarev po protinapadu, ko je z bekendom ukanil Usa. Odločitev je padla v 57. minuti, ko je Mihailis na desni strani našel Maksima Muhametova, ki je z izjemnim bekendom pospravil plošček pod prečko. Prvega vodstva Kazahstana na tekmi Slovencem ni več uspelo izničiti.

Končno razmerje v strelih na vrata je bilo 32:26.

Kuralt in Urbas po porazu proti Kazahstanu

Prihodnje leto prvenstvo divizije I ne bo v Sloveniji
Slovenci se bodo tako na SP-ju leta 2024 merili v konkurenci divizije I (skupina A), gostitelj tekmovanja še ni znan, krovna zveza IIHF ga bo določila na kongresu ob koncu letošnjega SP-ja. Pri Hokejski zvezi Slovenije so že napovedali, da tokrat ne bodo kandidirali za tekmovanje, ki ga je Slovenija nazadnje gostila lani.

Norvežani po kazenskih strelih presenetili Kanado
Na popoldanski tekmi so borbeni Norvežani presenetili Kanadčane s 3:2 po kazenskih strelih. Norveška je po golu Sondreja Oldena v 22. minuti vodila že z 2:0, Kanada se je rešila le 12 sekund pred koncem rednega dela, ko je s šestimi igralci v polju izenačil Lawson Crouse.

Tekmo so odločili kazenski streli, kjer so bili boljši Norvežani, odločilnega je dosegel Thomas Olsen.

Slovaki bodo v torek upali na poraz Latvije proti Švici
V tej skupini je še odprto zadnje mesto v četrtfinalu; v prednosti so domačini Latvijci, ki imajo 11 točk, Slovaška pa osem. V torek bodo domačini igrali s še neporaženimi Švicarji, Slovaki pa z Norvežani. Slovakom četrtfinale prinaša le zmaga po rednem delu ob porazu Latvije po rednem delu, ker so dobili medsebojno tekmo.

Madžari povedli s 3:1 proti Avstriji, a izpadli po kazenskih strelih
V skupini A sta se za obstanek srečali Madžarska in Avstrija. Po zaostanku z 1:3 v 25. minuti so Avstrijci do konca druge tretjine izenačili, nato pa so o potniku med drugoligaše odločali kazenski streli.

Pri teh so bili veliko bolj zbrani Avstrijci, vratar Bernhard Starkbaum je ubranil vse štiri madžarske poskuse, Manuel Ganahl in Dominique Heinrich pa sta bila natančna. Avstrija bo tako prvič po 19 letih dve zaporedni sezoni igrala med elito.