Po prečkanju ciljne črte na prelazu Navacerrada, in ko je ustavil kolo, so Remca Evenepoela preplavila čustva. Sezona 2022 je 22-letniku prinesla prvi
Po prečkanju ciljne črte na prelazu Navacerrada, in ko je ustavil kolo, so Remca Evenepoela preplavila čustva. Sezona 2022 je 22-letniku prinesla prvi "spomenik" Liege–Bastogne–Liege, zdaj pa še prvi Grand Tour – Dirko po Španiji. Foto: ASO/Unipublic/ Charly Lopez

20. etapa v gorovju Guadarrama je bil zadnji preizkus moči med kolesarji v skupnem seštevku. Remco Evenepoel in njegova belgijska ekipa QuickStep AlphaVinyl se nista pretirano naprezala, saj je 22-letni Belgijec suvereno pokril edini napad najbližjega zasledovalca Enrica Masa na predzadnjem vzponu na Morcuero.

Remco Evenepoel je pri 22. letih na pragu uspeha, ki so mu ga prerokovali – da bo postal zmagovalec tritedenskih dirk, prvi Belgijec s tritedensko dirko po daljnem letu 1978. Foto: EPA

Belgija slavi prvi Grand Tour po 44 letih

Evenepoela čaka v nedeljo le še kratka 21. etapa, ki bo postregla s sprintom v Madridu, že predtem pa bo lahko belgijski čudežni deček in njegov volčji trop začela proslavljati uspeh kariere. Ne samo Remco, tudi belgijska ekipa bo osvojila prvo tritedensko dirko!

Evenepoel je na La Vuelti 22, na svoji drugi tritedenski dirki v karieri, že potrdil visoka pričakovanja in neizmerni pritisk domače Belgije. Nekdanji nogometaš bo v nedeljo postal prvi Belgijec z zmago na Grand Touru po 44 letih! Leta 1978 je Dirko po Italiji dobil Johan De Muynck, vse od takrat pa prva kolesarska velesila sveta ni imela zmagovalca tritedenske dirke.

Zmaga za vodilne, državo, družino

"Ne vem, kaj se trenutno dogaja v moji glavi in ​​telesu. To je neverjetno. Na vse kritike in slabe komentarje, ki sem jih prejel po lanski sezoni, mislim, da sem odgovoril s svojimi pedali. Zmagati na Dirki po Španiji je naravnost neverjetno. To je pravzaprav moj prvi Grand Tour, ki sem ga začel zdrav. Resnično sem vesel, da sem prvi, ki je osvojil tritedensko dirko Patricka Lefevra kot izvršnega direktorja ekipe in za Belgijo, za svojo državo, za svoje ekipne kolege, za svoje starše, za svojo zaročenko ... toliko dni sem bil zdoma, toliko tednov, toliko mesecev. In ta uspeh pripada tudi njim," je bil čustven Evenepoel v prvi izjavi skupnega zmagovalca 77. Dirke po Španiji.

QuickStep je že vse od leta 2003 projekt Patricka Lefevra, ki je kot športni direktor pri italijanski ekipi Mapei osvojil en Grand Tour: Dirko po Italiji 1996 s Pavlom Tonkovom. Foto: EPA

"Nisem razmišljal o zmagi v etapi, hotel sem le zmagati v skupnem seštevku. Moral sem samo slediti, nadzorovati in verjeti v mojo moč," je zgovorni Belgijec potrdil, ga ni zanimala tretja etapna zmaga, potem ko je ciljno črto prečkal vsega 15 sekund za etapnim zmagovalcem.

Evenepoelovo sanjsko leto 2022

"Da, to je najlepši dan v mojem življenju. Čudovito leto. Zmagati na spomeniku Liège–Bastogne–Liège, znova zmagati v San Sebastianu, dobiti dve etapi in v skupnem seštevku, pozimi se bom pa še poročil. Najboljše leto, ki si ga lahko predstavljam in želim," je Evenepoel ob koncu še potrdil namero, da se poroči s svojim dolgoletnim dekletom Oumaimo Oumi Rayane.

Tri etape, vse gorske, je osvojil Richard Carapaz in je postal tudi uradno najboljši hribolazec letošnje Dirke po Španiji. Foto: ASO/Rafa Gomez / SprintCyclingAgency

Carapaz najmočnejši hribolazec dirke

Gorska etapa Moralzarzal–Puerto de Navacerrada je imela pet kategoriziranih vzponov, v skupni dolžini 181 km pa se je nabralo 3843 metrov vzpona. Številčna in močna ubežna skupina se je podala na lov za etapo, na koncu pa je od vseh 26 kolesarjev preživel le najmočnejši Richard Carapaz.

Ekvadorec je na ciljnem vzponu na Cotes in sklepnih kilometrih po planoti obdržal prednost pred skupino kapetanov in na prelazu Navacerrada slavil že tretjo etapno zmago na letošnji Dirki po Španiji. Carapaz se tako v velikem slogu poslavlja od britanske ekipe Ineos Grenadiers, saj bo v prihodnje kolesaril za ameriško ekipo EF Education EasyPost.

Polanc do 12. mesta in zmage pri ekipah

Med kapetani je bilo še največ akcije v boju za skupno tretje mesto in razporeditev znotraj prve deseterice. Ekipa UAE Emirates je znova poskušala s satelitskimi kolesarji, zato je bil v begu tudi Jan Polanc. 30-letni Kranjčan je opravil svoje delo in z 19. mestom v zadnji gorski etapi potrdil tudi skupno 12. mesto na La Vuelti 22. Za Polanca je to drugi najboljši izid na tritedenskih dirkah, potem ko je bil na Dirki po Italiji 2017 skupno 11.

Zadnja gorska etapa ni ogrozila rdeče majice, zato pa je veliko delo opravil Juan Ayuso v beli majici, ki pa jo nosi le namesto Evenepoela, ki bo domov tako odnesel dve majici. Foto: EPA

Sočasno je Polanc kot vsestranski pomočnik in z vidno uvrstitvijo v skupnem seštevku tudi izdatno pripomogel, da je med ekipami prepričljivo slavila njegova ekipa UAE Emirates, ki se tudi veseli skupno tretjega mesta komaj 19-letnega Juana Ayusa.

Edina sprememba: Rodriguez s 5. na 7. mesto

Poraženec Navaceradde je bil drugi mladi Španec Carlos Rodriguez. 21-letnik si je izboril mesto kapetana pri Ineosu, a na koncu so mu tudi padec in vidne odrgnine preprečili, da bi izzval Ayusa v boju za zmagovalni oder. Obtolčeni Rodriguez je z 18. mestom etape skupno izgubil dve mesti in zdrsnil na 7. mesto. Prehitela sta ga Joao Almeida (UAE Emirates) in zgolj za sekundo zmagovalec Sierre Nevade Thymen Arensman (DSM).