Luka Dončić je prejel številne udarce, a vendarle zbral 14 točk, 10 podaj in šest skokov. Ko je na začetku predzadnje minute izsilil nešportno osebno napako in zadel oba prosta meta za vodstvo s 87:81, je bilo že slutiti slovenski uspeh. Foto: EPA

To je že deseta zaporedna slovenska zmaga na EP-jih, seveda po devetih na prejšnjem prvenstvu 2017, ko so Slovenci brez praske osvojili naslov. Niz nepremagljivosti je bil pred 14.500 gledalci v Kölnu – prevladovali so litovski – na hudi preizkušnji, Litva z verjetno najboljšo evropsko centrsko navezo Valančiunas-Sabonis (skupaj sta dosegla le 19 točk) je bila res neugodna, toda v zadnji četrtini si je privoščila več kot petminutno obdobje, ko ni dosegla koša iz igre. "Ključno je bilo, da smo dojeli, da sodniki puščajo veliko kontakta. Dobro smo se držali, zmaga je zelo pomembna za samozavest, saj igramo v verjetno najtežji skupini na tem EP-ju," je za Val 202 povedal Edo Murić.

Luka Dončić. Foto: EPA

Dončić najboljši igralec tekme, presenetil Blažič
Tekma je bila privlačna in kakovostna, Slovenci pa v končnici odlični. Izid 73:78 jih ni zmedel in so zaostanek spremenila v vodstvo z 90:83. Poleg Tobeyja (statistični indeks 27) je bil v napadu razpoložen Goran Dragić (18 točk, od tega trojke 3/4), ki ni začel tekme, malo manj pa (za svoje standarde) Luka Dončić, toda njegov skupni učinek je bil spet izjemen, saj je 14 točkam dodal 10 podaj in šest skokov, predvsem pa je v odločilnih trenutkih potegnil prave poteze. Izbran je bil za igralca tekme. Med slovenskimi junaki sta bila tudi Jaka Blažič (14 točk ob le enem zgrešenem metu) in Vlatko Čančar (11).

V prvi četrtini trojki šest slovenskih trojk
Slovenija (začetna postava: Dončić, Nikolić, Blažič, Čančar, Tobey), ki je lani na odločilni tekmi za preboj na olimpijski turnir Litvi na njenem igrišču zadala hud udarec, je tekmo odprla s štirimi uspešnimi trojkami (Dončić, Čančar, Blažič dvakrat) in povedla z 12:6, izza črte je bil nato uspešen tudi Tobey. Litva je vseeno držala priključek, atraktivno zabijanje Valančiunasa je sredi uvodne četrtine pomenilo le štiri točke zaostanka (17:13). Strelci so bili navdihnjeni na obeh straneh, Dimec je bil pogumen pod košem, nato G. Dragić pri metu za tri točke. Ob koncu četrtine je Dončić zadel enega od dveh prostih metov, Litovci pa so po uspešnem skoku v napadu v izdihljajih četrtine zadeli za 27:27.

Slovenci v napeti končnici strli Litvo

Blažič pravi čas našel pravo formo
Slovenija je dobro odprla tudi drugo četrtino. Po asistenci Dragića je zadel Dimec, Prepelić pa je z razdalje prinesel novo lepšo prednost. Jaka Blažič, ki na pripravljalnih tekmah ni blestel, se je večkrat zelo dobro znašel, po njegovi podaji je Tobey zaključil za 37:31. V 26. minuti je Valančiunas (v prvem polčasu sedem točk in osem skokov) nenamerno udaril Dončića po obrazu.

Čančarju uspela poteza tekme v obrambi
Nadaljevala se je izenačena igra, nekaj slabših slovenskih minut je prekinil G. Dragić z ukradeno žogo in polaganjem (43:38). V zadnji minuti uvodnega polčasa je zablestel Vlado Čančar. Najprej je prilepil "banano" Kuzminskasu, nato je stekel v napad in zadel čez Valančiunasa, izkoristil pa še dodatni prosti met. Naveza Dončić-Tobey je poskrbela, da je Slovenija presegla 50 točk (51:45), ob izteku časa pa je neverjetno trojko zadel Marius Grigonis.

Žiga Dimec je dobro unovčil vlogo rezervista, boril se je v obrambi, dosegel pa štiri točke v devetih minutah. Foto: EPA

Slovenci ušli na 7, a zapravili prednost
V drugem polčasu je Litva začasno prevzela nadzor, tako da sta se zelo prilegli trojka Čančarja za novo slovensko vodstvo 58:57 in nato akcija Dragić-Tobey. Ponovnega ogleda sta bila vredna tudi poteza Luke Dončića (obrnil je Brazdeikisa) in zabijanje za 62:57. Slovenijo je krasil skok v napadu. Blažič je pod košem prinesel vodstvo 64:57 in prisil litovskega selektorja v minuto odmora. Ko se je zdelo, da so Slovenci zagospodarili (64:57), so se tekmeci vrnili, pri izenačenju na 67 je moral enominutni sestanek sklicati Sekulić. Slovenija, ki je imela vse več težav z osebnimi napakami (G. Dragić in Blažič po 3), si je s košem Dragića pred odločilno četrtino priborila prednost dveh točk (69:67).

Tobey tehtnico nagnil na slovensko stran
V zadnji četrtini se je nadaljevala napeta predstava, Slovenija je morala garati za vsak koš, tudi s črte prostih metov (uspešnost je bila v prvi polovici zadnje četrtine manj kot polovična) ni šlo, Litva pa je z raznovrstnimi napadalnimi akcijami in ob spodbudi ogromne množice svojih navijačev prevzemala pobudo. Sabonis je zadel za pet litovskih točk prednosti (73:78). Ker ni šlo z razdalje, je Slovenija vse bolj igrala pod koš, Tobey je trikrat zapored zadel v raketi in spet je povedla Slovenija (82:81). Zlati kapetan Dragić je s trojko (prvo slovensko v zadnji četrtini) utišal litovske navijače in kar naenkrat je imela boljše izhodišče pred finišem Slovenija. Dončić je v predzadnji minuti izsilil nešportno osebno napako (v obraz je dobil Sabonisov komolec). Luka je zadel oba prosta meta in postavil temelje za zmago, ki jo je devet sekund pred koncem s polaganjem potrdil Goran Dragić. EP se je tako za Slovenijo začel s skoraj istim izidom, kot se je končal prejšnji EP, ko je Srbija v finalu padla s 93:85.

NBA-igralec Jonas Valančiunas (New Orleans) se v raketi ni razigral (devet točk ob metu iz igre 4/10), slovenska obramba je bila dovolj agresivna. Foto: EPA

Nemci presenetili Francoze
Slovenija je tako pokazala, da jo upravičeno štejejo med favorite in da visok nedeljski poraz z Nemci ni pustil posledic. Naslednji tekmec bo Madžarska (v soboto ob 20.30), ki je proti BiH-u v popoldanski tekmi izgubila za 10 točk (95:85). Bosanska reprezentanca je odločilno razliko naredila v tretji četrtini (28:17).

Na večerni tekmi je Nemčija s 76:63 premagala olimpijskega podprvaka Francijo. Johannes Thiemann je bil s 14 točkami in šestimi skoki prvi igralec obračuna. Dvoboj se je začel z 20-minutno zamudo, ker so v dvorani, v kateri sta bili tudi Mark Cuban in Jason Kidd, pripravili slovesnost za legendarnega Dirka Nowitzkega (153 nastopov za Nemčijo) in upokojili njegovo številko 14.

Slovenci zaman čakali na avtobus
Organizacija na začetku prvenstva šepa, česar od Nemcev ne bi pričakovali. Slovenci so namreč zaman čakali na avtobus, ki bi jih od hotela pripeljal do Lanxess Arene. "Kje je avtobus za našo reprezentanco," so se na Twitterju nekaj ur pred začetkom tekme spraševali pri Košarkarski zvezi Slovenije. Zadrego so rešili tako, da so poklicali taksi, ki je fante pripeljal v dvorano. "Se šalite? Po vsaj 20 minutah (čakanja) smo morali poklicati taksi," je bil presenečen tudi Goran Dragić.