Leon Goretzka je v 58. minuti zamenjal Ilkaya Gündogana. Preprečil je drugi zaporedni polom Nemcev na velikih tekmovanjih. Foto: EPA

Nemčija je na treh tekmah na Allianz Areni prikazala zelo različne obraze. Proti svetovnim prvakom so izgubili z 0:1 po avtogolu Matsa Hummelsa, sledila je gala predstava proti Portugalski (4:2) in trepetanje do zadnje minute proti Madžarom (2:2).

Joachim Löw se je na vseh velikih tekmovanjih do leta 2018 prebil vsaj do polfinala. V Rusiji so Nemci obstali v skupinskem delu in tudi tokrat je bilo predčasno slovo zelo blizu. Foto: EPA

Leon Goretzka, ki na prvih dveh tekmah zaradi poškodbe ni igral, je vstopil v 58. minuti in šest minut pred koncem tekme v Münchnu rešil Nemčijo.

Löw je prejel številne kritike po polomu na svetovnem prvenstvu leta 2018. Stavil je na veliko posest žoge, a brez klasičnega napadalca ni šlo. Ko je Miroslav Klose končal kariero, so se težave Nemcev začele.

Volland in Werner nevidna, najstnik Musiala prispeval podajo
V sredo zvečer je moral Löw tvegati. V igro je poslal oba napadalca. Timo Werner in Kevin Volland nista resneje zapretila. Oba ne blestita v zgoščenih postavitvah tekmecev. Madžari so igrali "bunker" in precej bolj do izraza je prišel najstnik Jamal Musiala, ki ga številni strokovnjaki zahtevajo že v prvi postavi v torek na Wembleyju. Vstopil je v 82. minuti in podal za izenačenje dve minuti zatem.

Manuel Neuer je v skupinskem delu klonil petkrat. Foto: EPA

"Na Wembleyju nas čaka popolnoma drugačna tekma. Angleži bodo igrali odprto. Madžari so z desetimi igralci stali okoli kazenskega prostora. Angleži bodo na domačem igrišču zagotovo precej bolj napadalno usmerjeni," je povedal Löw.

"Precej bolj nam ležijo močnejše ekipe, ki igrajo bolj odprto," je dodal vratar Manuel Neuer, ki je na treh tekmah v Münchnu prejel pet zadetkov. Nemci so se na vseh treh tekmah hitro znašli v zaostanku. V povprečju so imeli kar 61,3-odstotno posest žoge.

Henderson pričakuje posebno tekmo za igralce in navijače
Angleži so osvojili prvo mesto v skupini D z dvema zadetkoma Raheema Sterlinga. Le Finska, Škotska in Turčija so na evropskem prvenstvu dosegle manj zadetkov. Obramba Angležev je odlična. Jordan Pickford je moral odbiti le štiri žoge v 270 minutah, klonil ni niti enkrat. V torek se bo na Wembleyju lahko zbralo okoli 40.000 gledalcev.

Jordan Henderson se zaveda, da Angleži niso navdušili. Na vseh treh tekmah na Wembleyju so imeli težave. Proti Škotom so popolnoma odpovedali in srečno izvlekli remi brez golov. Foto: EPA

"Čaka nas zares težka preizkušnja. To bo posebna tekma za igralce in navijače. Na velikih tekmovanjih si vedno želiš igrati prav na teh srečanjih. Nemci imajo zelo dobro ekipo. Na vseh položajih so močni," je razlagal vezist Liverpoola Jordan Henderson.

Southgate ima grenke spomine na polfinale Eura 1996
Selektor Gareth Southgate ima zelo slabe spomine na polfinale Eura 1996 proti Nemcem. Po 90 in 120 minutah je bilo 1:1, nato pa je v šesti seriji zelo slabo izvedel enajstmetrovko in Andreas Köpke (zdajšnji trener vratarjev v nemški izbrani vrsti) je njegov strel odbil. Andreas Möller je nato matiral Davida Seaman in Angleži so točili solze. Nemčija je nato v finalu z zlatim golom Oliverja Bierhoffa premagala Češko. To je bil njihov tretji in do danes zadnji naslov evropskega prvaka.