Rjoju Kobajaši, zmagovalec zadnje tekme svetovnega pokala v Planici (pred dvema letoma), je bil v obeh serijah daleč najboljši. Foto: EPA
Domen Prevc je v prvi seriji dokazal svoje letalske sposobnosti, v finalu pa ni bil tako prepričljiv in je končal na 8. mestu. Foto: EPA

Kobajaši (19. zmaga v svetovnem pokalu), ki je bil najboljši že včeraj v kvalifikacijah in v poskusni seriji, je bil v svoji ligi, že s prvim skokom 235,5 metra si je priboril 12,3 točke prednosti pred prvim zasledovalcem Domnom Prevcem, v finalu pa je prevlado potrdil z daljavo dneva 244,5 metra. Drugi je bil z odličnim drugim skokom 238,5 metra Nemec Markus Eisenbichler (nemški trener se je v finalu odločil za skok z nižjega zaletišča), tretji pa njegov rojak Karl Geiger.

Po prvi seriji Domen drugi, Bor tretji
Vseh deset slovenskih skakalcev, ki so nastopili na tekmi, je osvojilo točke, kar je edinstven dosežek, žal pa so Slovenci v finalu malce pokvarili vtis. Predvsem to velja za Domna Prevca in Bora Pavlovčiča, ki sta bila po prvem poletu na 2. in 3. mestu, na koncu pa sta se morala zadovoljiti z deseterico.

Spanec je boljši kot žganec
"Devet ur sem žagal, in to se pozna tudi na skakalnici. Ampak – še so napake, ohraniti je treba mirno glavo,
" je krepak spanec slikovito ponazoril Domen Prevc, potem ko je v prvi seriji z 231 metrov dolgim poletom zaostal le za Kobajašijem. Toda v finalu ni ponovil dosežka, z 222 metri je nazadoval na 8. mesto. "Počep ni bil takšen, kot bi moral biti, a daljava je bila vseeno še kar solidna."

Planica: Zadnjih pet poletov v finalu četrtkove tekme

Hrgota ni bil videti navdušen
Najboljši Slovenec v tej sezoni Anže Lanišek na letalnici bratov Gorišek še ni našel pravih občutkov in je končal na 28. mestu. Trener Robert Hrgota v izjavi za TV SLO ni bil videti prav zadovoljen: "Ni bilo presežka. V finalu sta Bor in Domen naredila slabši skok. Imamo deset fantov, ki so sposobni priti v finale, a bodo morali za boljši rezultat zvišati raven skokov oziroma odpraviti napake."

Prve točke za Kosa, ničla za Graneruda in Stocha
Žiga Jelar je bil 17., Peter Prevc 19., medtem ko so se Cene Prevc (na letalnici je prvič nastopil v finalu), Tilen Bartol, Lovro Kos ("Lep občutek ob prvih točkah na letalnici."), Anže Lanišek, Timi Zajc in Anže Semenič zvrstili od 25. do 30. mesta. Presenetljivo je tekmovanje že po prvi seriji končal vodilni v svetovnem pokalu Halvor Egner Granerud, ki ni zmogel 200-metrske znamke in se ni prebil v finale, kar velja tudi za Poljaka Kubackega in Stocha.

Hud padec Tandeja
V poskusni seriji je bil izmed Slovencev je bil najboljši Bor Pavlovčič z 231 metri. Timi Zajc je poletel 226,5 metra. Poskusno serijo je zaznamoval hud padec Norvežana Daniela Andrea Tandeja. Kmalu po odskoku mu je zagrabilo smučko, ga zavrtelo, tako da je z velike višine padel na tla. Po doskočišču ga je premetavalo vse do izteka, kjer so mu nudili zdravniško pomoč, preden so ga nezavestnega s helikopterjem odpeljali v bolnišnico. Prve novice pravijo, da je njegovo stanje stabilno.

Tudi v petek začetek tekme ob 15.00
Tandejeva nesreča je vplivala na tekmo, ozračje je bilo precej bolj turobno. Tekma je sicer minila hitro in brez težav z vetrom, bi si pa navijači pred TV-zasloni verjetno želeli več daljših poletov. Rekorder naprave je, mimogrede, Kobajaši z 252 metri. V petek bo sledila nova preizkušnja, ki se bo spet začela ob 15. uri (kvalifikacije ob 13.30; prenos na TV SLO 2). Tako kot na decembrskem svetovnem prvenstvu tudi tokrat zaradi pandemije koronavirusa v dolini pod Poncami ni gledalcev.

Po prvi seriji:         daljave   točke