Nobenih presenečenj na vrhu, medalje so osvojile skakalke, ki so to sezono med prvimi tremi v skupnem seštevku svetovnega pokala. Foto: EPA
Ema Klinec je bila po prvi seriji 21., v finalu pa ni izboljšala vtisa. Foto: EPA

Pred enim letom so Slovenke na čelu z Uršo Bogataj in Niko Križnar vladale v ženskih skokih in blestele tudi na olimpijskih igrah. Pred letošnjim SP-jem sicer niso sodile v ožji krog favoritinj za vrh, vseeno pa ni bilo pričakovati, da bodo na najpomembnejši tekmi sezone tako odpovedale. Že včerajšnje kvalifikacije in današnja poskusna serija v Planici so pokazale, da Slovenke ne bodo v igri za medaljo, v prvi seriji pa je sledil polom. Predvsem Ema Klinec, ki je bila v tej sezoni šestkrat na zmagovalnem odru tekem svetovnega pokala, je z 90,5 metra krepko zaostala za pričakovanji in je sklonjene glave zapustila iztek.

Sorodna novica Najslabša predstava sezone na tako težko pričakovani domači tekmi

Nika Križnar in Nika Prevc spodbudno v finalni seriji
Ema Klinec, ki so jo mučile težave s kolenom (fizioterapevt jo je k sreči le usposobil za nastop), tudi v finalu ni popravila vtisa, še najboljša pa je bila na koncu Nika Križnar, ki ji je gripa, ki je še niti dobro ni prebolela, vzela precej moči. Finalni skok je bil precej boljši in jo je z 18. mesta dvignil na enajsto. Tudi Nika Prevc je v finalu močno napredovala (za 12 mest) in osvojila 17. mesto. Na 21 tekmah letošnje sezone svetovnega pokala je bila vselej vsaj ena Slovenka med deseterico, Ema Klinec je bila šestkrat druga. Pritisk velike tekme in tudi zdravstvene težave so Slovenkam spodrezali krila, in to na tako težko pričakovani tekmi v Planici pred sicer ne prav veliko gledalci. Ves dan jih je bilo v Planici 5500, vendar večinoma na sprinterski tekmi tekačev in tekačic. Na večernih skokih jih je bilo le tisoč.

Slab dan v Planici - Slovenke prvič treh letih ostale brez deseterice
Katharina Althaus se je veselila svoje čette zlate medalje na SP-jih, a prve na posamični tekmi. Foto: EPA

Sreča tokrat na strani Katharine Althaus
Na vrhu ni bilo nobenih presenečenj, medalje so osvojile skakalke, ki so letos v svetovnem pokalu pokazale največ. Zlate medalje se je (po stometrski daljavi v finalu) veselila Katharina Althaus (98,5/97,0 m), druga je bila z 2,2 točke zaostanka Eva Pinkelnig (96,5/100,0), tretja pa Anna Odine Stroem (100,0/95,0), ki je vodila po prvi seriji. Na koncu so ji zmago odnesle slabše ocene. "Kar ne morem verjeti. Izjemno sem vesela, da mi je uspelo in da je bila sreča tokrat na moji strani," je po največjem uspehu kariere povedala 26-letna Katharina Althaus, ki je bila po prvi seriji druga s 4,7 točke zaostanka. Skakalke v soboto čaka ekipna tekma, v nedeljo pa še mešana ekipna tekma, obe na srednji napravi.