Lars Berger je na tekih v letošnji sezoni svetovnega pokala nastopil le enkrat in osvojil 5. mesto. Pred dvema letoma na SP-ju v Oberstdorfu je bil 4. Foto: EPA
Leanid Karnejenka
Srebro Leanida Karnejenke je ena največjih senzacij v zgodovini smučarskega teka. Foto: EPA
Björndalen tokrat v senci Bergerja
Vreme krojilo razplet na 15 km prosto

Močno sneženje je namreč favoritom, ki so se s štarta pognali povsem na koncu, onemogočilo boj za naslov svetovnega prvaka. Berger je sicer sodil v širši krog favoritov za medaljo, vendar ga na vrhu ni videl nihče. Imel je štartno številko 55, najboljši v letošnji sezoni pa številke prek 100.

Še v Kranju ni mogel med 15
Če je prvo zlato odličje biatlonca na velikih tekmovanjih v tekih precej nepričakovano, je drugo mesto 19-letnega Belorusa Leanida Karnejenka prava senzacija. Najstnik, ki sploh še ni nastopil v svetovnem pokalu (!?), je štartal kot 3. Lani se na svetovnem mladinskem prvenstv v Kranju ni uvrstil med 15, v edinem nastopu v tej sezoni, tekmi FIS na Finskem, pa je bil komaj 43. Za 27 letnim Norvežanom je zaostal za 36 sekund.

Angerer preprečil še eno senzacijo
Na 3. mestu je bil dolgo časa še en avtsajder, Avstrijec Johannes Eder (štartna številka 2), ki ga je v finišu prehitel prvi favorit Tobias Angerer. Nemec se je odrezal najbolje iz tekačev iz rdeče skupine, kljub temu pa je za Bergerjem zaostal skoraj za minuto.

Berger športno priznal, da je imel srečo
"Vreme je bilo tokrat res meni v prid. Predvsem v prvi polovici tekme sem lahko tekel na
vso moč, drugih 7,5 kilometra pa je bilo zelo težkih. Prav na koncu je sneg padal tako močno, da se mi je zdelo, da z neba leti lepilo, a sem imel do cilja le še kratko pot. Pravi zmagovalec je Angerer, saj sam v regularnih pogojih ne bi imel možnosti v dvoboju z njim
," je šoprtno priznal Berger.

Tobias Angerer ni mogel skriti razočaranja: "Na tekmi svetovnega pokala se verjetno ne bi uvrstil niti med 30, a SP je nekaj povsem drugega. Tako močno sem si želel kolajne, da sem si jo priboril le z željo. Odličja sem vesel, po drugi strani pa sem razočaran, saj sem res bil izjemno pripravljen, a brez možnosti za zlato."

Brodar boljših pogojev ni izkoristil
Edini slovenski predstavnik Nejc Brodar ni izkoristil boljših pogojev. S štartno številko 61 je zasedel šele 69. mesto.