Sprejem v Celovcu ob 25. letnici RS Foto: orf
Sprejem v Celovcu ob 25. letnici RS Foto: orf
Milan Predan
Milan Predan, generalni konzul RS. Foto: orf

Slovenija letos praznuje srebrni jubilej

25. junija 1991 je Slovenska skupščina sprejela ustavni zakon za uresničitev Temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti RS ter Deklaracijo o neodvisnosti. Dan navrh, 26. junija je tedanji predsednik Milan Kučan na slovesnosti na Trgu republike v Ljubljani razglasil samostojnost Republike Slovenije z besedami: „Danes so dovoljene sanje, jutri pa bo nov dan“, tudi sluteč, da pot do uresničitve sanj ne bo le praznična. Ponoči 27. junija se je začela vojaška intervencija JLA v Sloveniji in osamosvojitvena vojna, znana kot desetdnevna vojna.

V nekaj mesecih uspelo doseči priznanje neodvisnosti

Čeprav je pred četrt stoletjem praktično celotna mednarodna skupnost nasprotovala razpadu Jugoslavije, je Sloveniji v nekaj mesecih uspelo doseči mednarodno priznanje neodvisnosti, nato pa je kmalu postala še članica mnogih mednarodnih organizacij.

Na obletnico so nazdravili na vrtu konzulata

Osrednja slovesnost ob 25-letnici samostojnosti Republike Slovenije bo v petek v Ljubljani. Slovesnosti se bo udeležil tudi zvezni predsednik Heinz Fischer. Že v torek pa so na srebrni jubilej nazdravili tudi v Celovcu, kjer je ob dnevu državnosti Republike Slovenije vabil slovenski generalni konzul Milan Predan na slavnostni sprejem.

Tokrat je bilo srečanje s predstavniki političnega, kulturnega, gospodarskega in družbenega življenja spet na vrtu generalnega konzulata. Vabilu se je odzval tudi deželni glavar Peter Kaiser (SPÖ), ki je navzoče nagovoril tudi v slovenskem jeziku.

„Konec poti še ni dosežen“

Z osamosvojitvijo Slovenije so se bistveno izboljšali tudi politični odnosi med Slovenijo in Avstrijo predvsem pa s Koroško, ki so danes zelo intenzivni in večstranski, če ravno konec poti še ni dosežen, je v pozdravnem nagovoru poudaril gostitelj večera, generalni konzul RS Milan Predan.

Medsebojno zaupanje in spoštovanje pa sta garant, da bosta sosedi odpravili še zadnje predsodke, ki so bremenili čezmejno sodelovanje in povezovanje predvsem pa tudi odnos med obema narodoma na Koroškem. V tem duhu, da bodo lahko rešili še zadnja odprta vprašanja, je prepričan Predan.

Slovenci v matični državi, pa tudi na Koroškem in po svetu, da so lahko ponosni na svojo državo. Vsa pričakovanja se sicer niso uresničila, kljub temu pa je kakovost življenja tako visoka kot le redko v katerem koščku tega sveta, je dejal Predan. Pred petindvajsetimi leti, da so si takšen razvoj sicer želeli, lahko pa bi se stvari razvile tudi drugače, je dejal Predan, ko se je spomnil 26. junija 1991. Takrat je bil glavni urednik dnevnika Večer v Mariboru.

„Sosedi skupaj oblikujeta prihodnost“

Koroški deželni glavar Peter Kaiser je med drugim menil, da je 25. junij 1991 razveseljil datum. Sicer pa se tudi dobro spominja dogodkov izpred 25 let. V teh letih, da je Sloveniji in Koroški uspelo pisati skupno zgodovino, odpraviti zgodovinska bremena in predsodke in uresničiti topografsko vprašanje, ki je desetletja kalilo dobrososedske odnose. Skupni komite Slovenija Koroška pa podčrtuje, kako močna in velika je tudi skupna želja, da sosedi skupaj oblikujeta tudi prihodnost, je poudaril Kaiser.

Nekaj zgodovinskih mejnikov

1. maja 2004 so se Sloveniji udejanjile tudi sanje o polnopravnem članstvu v Evropski uniji. Tri leta kasneje, leta 2007, je Slovenija kot 13. članica EU vstopila v evrsko območje. Z odpravo nadzora na mejah s članicami EU pa je mlada država postala tudi članica schengenskega območja. Konec mejnih kontrol je tako bil že tretji zgodovinski mejnik v treh letih, da tudi mejna regija med Koroško in Slovenijo lahko skupaj zadiha. Svetovna gospodarska in finančna kriza sta sicer močno prizadeli tudi Slovenijo in prekinili zgodbo uspešnico. Vendar je v zadnjih dveh letih uspelo prebroditi najhujše težave in narediti kar nekaj pomembnih korakov naprej.


Več na slovenci.orf.at