Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

V studiu:
 
Izbor glasbe:  
0
 
30
30
V ŽIVO
Glasbeni SOS

Priporočamo

Glasba"Lara, čas je, da narediš kaj novega"

Lara Baruca si je letošnje leto omislila kot pravi čas za vrnitev na sceno. Priprave na praznovanje so na Radiu Koper stekle ta teden, ko v rubriki Pesem tedna, namesto ene, poslušate kar tri skladbe.

Dopoldan in pol Kajak klub Kozorog z Mosta na Soči uspešen z dvema EU projektoma

Lepši dnevi že vabijo na jezero na Mostu na Soči, ki je še posebej priljubljeno med kajakaši. Tam poleg kajak kluba Soške elektrarne z dolgoletno tradicijo od leta 2022 deluje tudi najmlajši kajakaški klub v Sloveniji – kajak klub Zlatorog. Vodi ga Melanie Schembri Waite, sicer rojena v Avstraliji, svoj dom pa je pred petimi leti našla v Sloveniji. Z EU nagrado za enakopravnost spolov v športu za program Paddle PWR-Girl je dobila 10.000 evrov, za projekt Kayak crews 4 youth v sklopu programa Erasmus+ Sport pa skupaj s kajak klubom s Sardinije še 60.000 evrov. Tako so pred kratkim z najmlajšimi že drugič obiskali Sardinijo, junija pa bodo italijanske sovrstnike gostili v Bohinju.

Koncerti v Hendrixu Tinkara Kovač in Big band RTV Slovenija - koncert Živeti, živeti je smisel življenja

Na Radiu Koper smo mesec marec posvetili Srečku Kosovelu, po mnenju mnogih našemu največjemu pesniku prejšnjega stoletja. Sredi meseca smo namreč obeležili 120-letnico njegovega rojstva. V sklopu praznovanja so v koncertni izvedbi iz Studia 26 RTVSLO nastopali v živo Tinkara Kovač in Big Band RTV Slovenija. Prenos je vodila Simona Moličnik

Primorski kraji in ljudje 98 let in 1000 kilometrov – zgodba, ki pogreje srce

Mercede Porcu, ali, kot ji pravijo sosedje in prijatelji, Marčela, bi lahko bila čisto običajna priletna gospa. Zjutraj bi se odpravila k frizerju ali v trgovino, lahko bi počivala na vrtu ali pa poslušala radio in gledala televizijo. A ne, gospa se je pred dnevi kar sama z letalom odpravila na rodno Sardinijo, kjer se je udeležila deželnih volitev in obiskala domači kraj Decimomannu. S svojim drznim potovanjem je napolnila družabna omrežja in medije doma ter v Italiji. 98-letna Mercede je še vedno polna življenjske energije, kar vedno izraža z igranjem harmonike in klaviature. Kako jo je pot iz rodne Sardinije, prek Ligurskega morja in Padske nižine, pripeljala v Bilje, boste izvedeli v oddaji Primorski kraji in ljudje.

Glasba Pomladna pesem in pol [glasovanje]

V izboru za pesem in pol Radia Koper: Del vizije (Tomos ft. Samantha Maya), Ptice letijo spet na jug (Jernej Zoran) ter Starši (Bilbi).

None in nonoti Suzana Pipan: Mladina se ne pozna več, nihče ne pozdravi. Mi smo vedno vsakega pozdravili.

Mateja Grebenjak je obiskala Hišo dobre volje Komen, kjer prosti čas preživlja tudi 86-letna Suzana Pipan. Obujali sta njene spomine na otroštvo in odstrli pogled na družbo danes. Slišali bomo tudi, kako so otroci kdaj kakšno ušpičili.

Aktualno

UP začela uresničevati večkrat izraženo željo okolja po tretji medicinski fakulteti

Na slavnostni akademiji Univerze na Primorskem, na kateri bodo podelili nagrade in priznanja, bodo javnosti razkrili tudi načrt, ki bo razveselil lokalno okolje, je povedala rektorica Klavdija Kutnar: "S tem, ko se je pričela gradnja novega objekta za potrebe Fakultete za vede o zdravju, se vzpostavljajo osnovni infrastrukturni pogoji, da zelo intenzivno pričnemo s postavljanjem nove fakultete – medicinske fakultete, v sodelovanju z vsemi lokalnimi deležniki." V oddaji pa še: - Luka Koper ima v načrtu mednarodni logistični center. - Ajdovska občina je spremenila odlok o občinskih priznanjih. - Brda jutri prvič gostijo enodnevno kolesarsko dirko.

Tudi v Trstu pripravljajo številne dogodke v čast Srečku Kosovelu

Srečko Kosovel je bil zelo navezan na Trst, tudi v tem mestu ob njegovi 120-i obletnici rojstva zato pripravljajo številne dogodke v čast pesniku Krasa. V oddaji tudi o tem: - Operaterji na številki 112 nadaljujejo stavko. - Začenja se Teden univerze na Primorskem. - V Ilirski Bistrici letos obeležujejo 150-o obletnico rojstva čebelarja Antona Žnideršiča. - Denar namenjen razvoju kmetijstva na območju Triglavskega narodnega parka.

Danes mineva 120 let od rojstva pesnika s Krasa, Srečka Kosovela

V tem mesecu bodo obletnico rojstva Srečka Kosovela v Sežani obeležili z vrsto prireditev, sežanska občina je 18. marec razglasila za občinski kulturni praznik. Kosovelov dom in Slovensko stalno gledališče iz Trsta sta pripravila predstavo z naslovom Vlak številka 1 2 3 v bodočnost. V oddaji tudi o tem: - Jutrišnji kmečki protest je odpovedan. - Proračunski denar za izolski dom upokojencev predvidoma že letos. - Kiti in delfini v Jadranu bolj ogroženi kot pred nekaj desetletji. - Slovenski rokometaši četrtič na olimpijskih igrah.

Uspešna deaktivacija treh bomb v Novi Gorici

Ekipa 16-ih pirotehnikov v Novi Gorici na območju železniške postaje izvaja deaktivacijo treh letalskih bomb. Začeli so s 100-kilogramsko bombo, ki so jo v jami ob najdbišču razstrelili pred dobrimi 10 minutami. Sledila bo deaktivacija ameriške in britanske bombe, ki ju bodo skušali onesposobiti z odvijanjem vžigalnikov. V oddaji tudi o tem: - Iz Cipra danes druga ladja s pomočjo za Gazo; izraelski protestniki natanjahuj pozivajo k odstopu. - Na Premu bodo znova vlagali v ohranjanje dediščine. - Kaj mladi pričakujejo od Evropske prestolnice kulture? - Nika Prevc je zmagovalka skupnega seštevka svetovnega pokala v smučarskih skokih.

Kakšna bo usoda Sončnega Kanina?

Sprašujemo se, kakšna bo usoda Sončnega Kanina. Na smučišču je pet metrov snega, a od jeseni je zaprto. Od takrat je zavod Sončni Kanin tudi brez nadzornega sveta, zapadle obveznosti se nabirajo. Najslabši signal bi bil, da bi šel v stečaj, pravi bovški župan Valter Mlekuž. Niso pa vsi občinski svetniki takega mnenja. Jutri bodo v Novi Gorici odstranjevali tri bombe, ki so jih pirotehniki našli na gradbišču železniške postaje. 2300 oseb v rdečem varnostnem območju bo moralo zapustiti domove. Ekipa ameriške humanitarne organizacije World Central Kitchen je raztovorila pošiljko humanitarne pomoči, ki jo je ladja Open Arms v okviru pomorskega humanitarnega koridorja pripeljala do Gaze. V oddaji tudi o tem: - Združeni narodi vnovič pozivajo k preprečitvi kopenske operacije v Rafi. - Na medobčinskem otroškem parlamentu mladi z Goriške razpravljali o duševnem zdravju. - Sezona zimskih športov je v sklepni fazi.

Ustavno sodišče zavrnilo zadržanje izvajanje kobariškega odloka o plovbi na Soči

Ustavno sodišče je zavrnilo predlog Gospodarsko-interesnega združenje raftarjev Dolina Soče, kajakašev in drugih podpisnikov, da do končne odločitve začasno zadrži izvajanje kobariškega odloka o določitvi plovbnega režima na reki Soči. Tako je že z današnjim dnem, ko se začenja plovba po Soči, za uporabo vstopno-izstopnih mest na območju Občine Kobarid namesto treh evrov na osebo treba plačati deset evrov - tako za kajakaše kot za vsakega gosta v raftu. V oddaji tudi o tem: - Ali ventilacija v predoru Markovec deluje? - V šempetrski bolnišnici so se razveselili Krkine donacije. - V Mestni galeriji Nova Gorica odprtje razstave Risomanija.

Civilna iniciativa Vrtojba: "Proizvodnja asfalta naj se takoj ustavi!"

Šempetrski svetniki so včeraj obravnavali drugo vmesno poročilo o aktivnostih glede umika asfaltne baze v Vrtojbi. V razpravi so sodelovali tudi predstavniki civilne iniciative, ki so znova napovedali proteste v času EPK-ja, če rešitve do takrat ne bo. V oddaji tudi o tem: V Fidesu zanikajo besede premierja Goloba, da sprejemajo možnost uveljavitve dviga plač s prvim januarjem 2025 V ambulanta Univerze na Primorskem jeseni tudi preventivno zdravstveno varstvo Univerza v Trstu slavi 100 let

Oškodovanci po požaru na Krasu še vedno brez odgovora države

V vladnih pogajanjih z zdravniškim sindikatom Fides so dosegli napredek, je sinoči dejal premier Robert Golob. Ni ga pa bilo na včerajšnji sestanek oškodovancev v požaru na Krasu, ki še vedno računajo na državno pomoč. Ob milijonski škodi, ki so jo prijavili v občini Miren-Kostanjevica, naj bi bili prebivalci upravičeni zgolj do 32 tisoč evrov. Kot so poudarili sicer maloštevilni udeleženci, si zaslužijo vsaj odgovor, ne pa da se nanje pozabi. Ostali poudarki oddaje: - Začenja se plovba po Soči z novimi cenami in pravili. - Italija bo na meji, na Fernetičih, temeljito posodobila cestno infrastrukturo, v Sežani presenečeni. - Slovenski rokometaši so z zmago nad Brazilci začeli kvalifikacije za olimpijske igre.

Pirotehniki so že danes začeli pripravljati vse potrebno za nedeljsko nevtralizacijo bomb

Eno od bomb na železniški postaji v Novi Gorici bodo morali razstreliti na licu mesta, dve pa bodo predvidoma nevtralizirali z odvijanjem vžigalnikov. Z evakuacijo prebivalcev v rdečem območju bodo začeli ob 8. uri. V oddaji tudi o tem: Ministrstvo za solidarno prihodnost obljubilo sredstva za dom starejših v Izoli Prvi koraki za reševanje prostorske stiske Glasbene šole Koper Odvetniška zbornica bo mediator med vlado in Fidesom

Neeksplodirane letalske bombe bodo v Novi Gorici onesposobili v nedeljo

Na območju novogoriške železniške postaje bodo v nedeljo odstranjevali tri neeksplodirane letalske bombe. Evakuirati bo treba več tisoč ljudi na naši in italijanski strani. V oddaji tudi o tem: - V Sežani so presenečeni nad deli na italijanski strani mejnega prehoda Fernetiči. - Inšpekcija za okolje vodi postopek v zvezi z razgradjo propadle bioplinarne v Ilirski Bistrici. - V Novi Gorici so premierno uprizorili dramo Ko se mrtvi prebudimo Henrika Ibsena. - Črni Vrh nad Idrijo gosti premiero mladinskega muzikala Ko Ajda zori.

Državni tožilci danes ponovno stavkajo

Potem ko so včeraj stavkali na upravnih enotah, bodo danes za prekinitev dela na vrsti tožilci. Rešitveni prinesel niti včerajšnji sestanek z vlado. V oddaji tudi o tem: - Predsednik sveta dežele Furlanije Julijske krajine se bo zavzel za manjšino. - Javna posveta o uskladitvi izolskega občinskega prostorskega načrta z referenumskimi zahtevami. - Oškodovanci po požaru na Krasu že 19 mesecev čakajo na povračilo škode. - V Novi Gorici so odprli prve javne sanitarije, ki bodo dostopne ves dan. - Smučarska skakalka Nika Prevc je ponovno zmagala.

Glasba

Jutranji program

None in nonoti Suzana Pipan: Mladina se ne pozna več, nihče ne pozdravi. Mi smo vedno vsakega pozdravili.

Mateja Grebenjak je obiskala Hišo dobre volje Komen, kjer prosti čas preživlja tudi 86-letna Suzana Pipan. Obujali sta njene spomine na otroštvo in odstrli pogled na družbo danes. Slišali bomo tudi, kako so otroci kdaj kakšno ušpičili.

Od setve do žetve Toplo vreme povzroča sive lase čebelarjem

Med 26-imi kmetijskimi pridelki in živili, ki so zaščiteni pri Evropski komisiji, je tudi kraški med. Podobno kot na primer nanoški sir ali piranska sol ima zaščiteno označbo izvora, območje pridobivanja pa je 750 kvadratnih kilometrov Krasa med Obrovom, Senožečami in Brestovico. Pred kratkim so se v javnosti pojavili namigi, da kraški čebelarji z blagovno znamko kraški med tržijo tudi druge vrste medu. Preverili smo, ali te navedbe držijo. Navsezadnje znamko kraški med toči 15 čebelarjev, ki so registrirani pri kmetijskem ministrstvu. Ukvarjamo se tudi z izzivi in vizijo vinogradništva in vinarstva, ki bi čim najbolje vključevala potrebe, želje in pričakovanja kmetov. Je pa ta panoga, podobno kot kmetijstvo na splošno, pod vse hujšim udarom podnebnih sprememb. Kako naj se vinogradniki in vinarji odzovejo nanje, smo se pozanimali v tokratni oddaji.

Zjutraj Noair v Tartiniju

Zasedba NOAIR jadra po različnih indie žanrih. Glasbeni apetit štirice, ki se je z leti okrepil skozi različne izkušnje in v različnih žanrih ter projektih, se v besedi NOAIR združuje kot konkretnomistična gmota, ki sproža povišan srčni utrip ter napetost v možganih. Tako se predstavijo sami. Kaj so nam še povedali pred petkovim akustičnim koncertom v Piranu?

Radijski kviz Je kravata francoski izum?

S tokratnim kvizom potujemo po svetu. Francija, Brazilija, Panama in še kaj. Bi znali odgovoriti na vsa vprašanja? Prisluhnite posnetku. 1. Državne zastave običajno ne vsebujejo napisov. Brazilska zastava je izjema, saj ima v modrem krogu bel pas z napisom. Na brazilski zastavi piše »ordem e progresso« DA / NE 2. Kravata je francoski izum. DA / NE 3. »Panamski klobuk« (pravijo mu tudi 'panama') je nastal v Ekvadroju. DA / NE 4. Kanarski otoki so dobili ime po kanarčku. DA / NE 5. Bikíni je dvodelna ženska kopalna obleka, primerna predvsem za kopanje in sončenje. Podobna dvodelna oblačila so poznali že v zadnjem obdobju klasične anitke. DA / NE 6. Fotosinteza je proces sinteze fotografij v enoten kolaž. DA / NE

Zjutraj Sedem oskarjev za Oppenheimerja, tudi za najboljši film

Oppenheimer, ki je prišel na sinočnjo 96. podelitev filmskih nagrad oskar s 13 nominacijami, je na koncu podelitve, ki jo je Ameriško filmsko akademijo v hollywoodskem gledališču Dolby vodil komik Jimmy Kimmel, osvojil nagrado za najboljšega, skupaj pa jih je osvojil sedem. Oskarja so prejeli tudi Oppenheimerjev režiser Chirstopher Nolan ter Cillian Murphy za glavno moško vlogo, Robert Downey Jr. za stransko moško vlogo, Hoyte van Hoytema za fotografijo, Ludwig Göransson za izvirno glasbo in Jennifer Lame za montažo.

None in nonoti Boris Markočič: Iz otroštva pogrešam veliko stvari

Današnja zgodba v rubriki None in nonoti prihaja iz zahodnega dela Goriških Brd. V Kožbani je odraščal Boris Markočič, danes varovanec Doma upokojencev Nova Gorica.

Od setve do žetve 16 mio za mlade kmete

Predstavljamo dva pomembna razpisa za spodbudo prenosa kmetij na mlajše generacije. V javnem razpisu za vzpostavitev gospodarstev mladih kmetov je temu namenjenih krepkih 16 mio evrov. Več kot 3 mio evrov nepovratnih sredstev pa je razpisanih za medgeneracijski prenos znanja.Na mlade kmete stavijo tudi nekatere občine, med njimi je občina Brežice, kjer so na kmetijskem forumu posebno pozornost namenili izzivom in priložnostim mladih na podeželju. Osvetljujemo tudi rezultate projekta TERA, ki se je med drugim ukvarjal z iskanjem ravnovesja med delom, prostim časom in počitkom na podeželju. Projektni partnerji so naredili premik v razumevanju enakosti spolov in pridobili nove kompetence na tem področju.

Petkova anketa Še potrebujemo osmi marec? Kakšen je položaj žensk danes?

Pobudo za praznovanje osmega marca kot mednarodnega dneva žensk je prva naslovila nemška feministka Clara Zetkin, rojena Eissner, ki se je od leta 1889 javno borila za pravice spregledanih. Na drugi mednarodni konferenci socialističnih žena leta 1910 v Köbenhavnu je predlagala, da bi dan žena praznovali kot mednarodni praznik. Leto kasneje so tako dan žensk prvič praznovali ne le v Nemčiji, Avstriji in Švici ter na Danskem, temveč tudi pri nas, v Trbovljah. Takrat so bile v ospredju zahteve po uveljavitvi volilnih pravic žensk, a ne le zahteve, da ženske lahko volijo, temveč tudi, da so izvoljene. Pa tudi po uveljavitvi pravice do zaposlitve, izobraževanja ter ukinitvi diskriminacije na delovnem mestu. Kaj pa danes? Še potrebujemo dan žena?

Radijski kviz Je Švica zadnja država v Evropi, kjer so ženske dobile volilno pravico?

Tokratni kviz smo namenili vsem ženskam, osmega marca namreč obeležujemo dan žena. Prisluhnite pravilnim odgovorom, do katerih smo danes dokopali v jutranjem programu Radia Koper. 1. Švica je zadnja država v Evropi, kjer so ženske dobile volilno pravico. DA / NE 2. Osmega marca 1857 se je na ulicah New Yorka zbralo 15 tisoč žensk. Njihov slogan se je glasil: kruh in ciklame! DA / NE 3. Dan žena se je sprva imenoval »dan delovnih žena«. DA / NE 4. 8. marec je bil uradno razglašen za dan žena leta 1990. DA / NE 5. Avstralija je prva država na svetu, ki je uzakonila splošno volilno pravico za ženske. DA / NE

None in nonoti Terezija Murovec: Nismo se zavedali pomanjkanja. Bili smo srečna družina.

Vas Šebrelje se nahaja na Šebreljski planoti nad dolino reke Idrijce. Vas v glavnem obdajajo travniki, s katerih se nam odpre lep razgled na okoliško hribovje. Kraj je izhodišče za številne pohode in izlete, med bolj znanimi točkami je arheološki park Divje babe. Spomine na domači kraj je z Matejo Grebenjak delila 93-letna Terezija Murovec.

Od setve do žetve KZ Trebnje-Krka – zgodba o uspehu

Slovenski regionalno razvojni sklad je letos prvič objavil težko pričakovani razpis imenovan AGRO FINANČNI INSTRUMENTI MLADI. Gre za izredno ugodna posojila izključno za mlade kmete, ki investirajo v razvoj kmetije. Vlogo za pridobitev povratnih sredstev v višini do enega milijona evrov je mogoče oddati do 17.maja. Tri leta po združitvi uspešne trebanjske in zadolžene novomeške kmetijske zadruge se je poteza izkazala za pametno, saj združeni poslujejo dobro. Tujerodna invazivna vrsta - marmorirana smrdljivka povzroča veliko škodo v sadjarstvu. Napadeni plod je tržno neustrezen, moteča je v urbanih okoljih, prezimuje pa kar v hišah. Od prvega pojava pred sedmimi leti v Šempetru pri Novi Gorici se je ta škodljivec razširil po vsej državi.

Dnevni program

Primorski kraji in ljudje O kinu v istrskih mestih nekoč in danes

Več kot 40 let je imel v minulem stoletju Piran svoj letni kino ob morju. V mestu pa ni bil edini, kot se še spominjajo nekateri krajani, ki nanj hranijo lepe spomine. Desetletja nazaj so bile kino predstave za obiskovalce poseben dogodek, tudi v nekdanjem kinu "Soča" v starem delu mestnega jedra Kopra in letnem kinu za tržnico, še pred tem pa v stavbi, kjer je že leta 1908 zaživel prvi kinematograf v mestu, poimenovan Elektron. Podeželje je vselej obiskoval potujoči kino, ki ga v zadnjih letih obuja tudi projekt Kino Istra. Kinematografsko dediščino v Izoli predstavljata še danes letni kino Arrigoni in Odeon, kjer je pred vhodom v dvorano postavljen nekdanji projektor, za katerega so kinooperaterji uporabljali oglje. O kinu nekoč in danes v istrskih mestih, z nekaj zbranimi spomini, v tokratni oddaji Primorski kraji in ljudje.

Dopoldan in pol Drzen in moderen v izražanju Srečko Kosovel nagovarja tudi mlade

O življenju in ustvarjanju pesnika Srečka Kosovela nam je pripovedovala Mateja Kralj, skrbnica Kosovelove spominske sobe v Sežani in velika poznavalka pesnika. Z njo se je pogovarjala Vesna Potočar Godnič.

Radio Koper svetuje Frustracija, priložnost za rast

V pripravljanju otroka na življenje starši pogosto ne morejo zaobiti bremena svoje lastne življenjske prtljage. Slabe izkušnje, občutke neugodja in nelagodja, odrekanja in borbe, občutke nemoči in podobno, ki so jih doživljali v otroštvu, želijo pogosto svojim otrokom prihraniti. Pri tem nehote izpustijo pomen in vrednost, ki jo ima frustracija. Tudi ta je lahko vzgojna, krepi in oblikuje ter pomaga otroka pripraviti na različne življenjske situacije. O tem se bomo v nadaljevanju pogovarjali z Nevo Strel Pletikos iz Centra za osebno rast, univ. dipl. pedagoginjo, prof. sociologijo, specializantko psihoterapije TA ter asistentko na PF Koper pri predmetu šolsko svetovalno delo.

Odprto za srečanja Vera je radost in upanje

Zorko Bajc, že 24 let župnik v Piranu, in Ubald Trnkoczy, direktor fotografije – prijatelja MIDVA je nova večerna oddaja Radia Koper. Prinaša pogovore z dvojicami: prijatelji, sodelavci, poslovnimi partnerji, zakonski partnerji, starši in otroki. Tokrat sta naša gosta župnik in vernik. Naša gosta sta prijatelja, ki se morda kdaj ozreta v nebo, četudi nista meteorologa, a njuna vera je globoka, tudi to ju povezuje. Oba tudi velikokrat gledata v objektiv fotoaparata in kamere, s pronicljivim pogledom pa vsak na svoj način v človeške oči in dušo. Dobra prijatelja sta: Zorko Bajc, župnik v Piranu, a tudi fotograf in kulturni delavec, in Ubald Trnkoczy, direktor fotografije, snemalec in fotograf. Več skupnih ljubezni imata, tudi veliko ljubezen do Pirana - mesta, ki ju bogati in navdihuje, a ga s svojimi številnimi projekti že vrsto let bogatita tudi onadva. Oba sta prejemnika Tartinijeve nagrade – zlatega grba občine Piran. Zorko Bajc je nagrado prejel leta 2015, za leto 2020 pa še Steletovo priznanje za zgledno in kontinuirano obnovo sakralnih in kulturnih spomenikov v Piranu, Ubald Trnkoczy pa je Tartinijevo priznanje prejel leta 2021. Vera je zanju radost, zatočišče, upanje. Ustvarjalnost pa vodilo življenja. Z njima se je pogovarjala Nataša Benčič.

Dopoldan in pol Kajak klub Kozorog z Mosta na Soči uspešen z dvema EU projektoma

Lepši dnevi že vabijo na jezero na Mostu na Soči, ki je še posebej priljubljeno med kajakaši. Tam poleg kajak kluba Soške elektrarne z dolgoletno tradicijo od leta 2022 deluje tudi najmlajši kajakaški klub v Sloveniji – kajak klub Zlatorog. Vodi ga Melanie Schembri Waite, sicer rojena v Avstraliji, svoj dom pa je pred petimi leti našla v Sloveniji. Z EU nagrado za enakopravnost spolov v športu za program Paddle PWR-Girl je dobila 10.000 evrov, za projekt Kayak crews 4 youth v sklopu programa Erasmus+ Sport pa skupaj s kajak klubom s Sardinije še 60.000 evrov. Tako so pred kratkim z najmlajšimi že drugič obiskali Sardinijo, junija pa bodo italijanske sovrstnike gostili v Bohinju.

Dopoldan in pol Istrska glasba vznemirja raziskovalce že 90 let

"Goci godjo prav na glas" je stara istrska viža, preživela le zaradi nekaterih vztrajnih osamelcev, ki v današnjem svetu osmišljajo ljudsko dediščino. Eden od njih je Koprčan Marino Kranjac. Minuli mesec je Glasbenonarodopisni inštitut ZRC SAZU v Ljubljani pripravil prvo prireditev ob letošnji 90-letnici in v jedro postavil prav istrsko dediščino. Na šknt in na bajs sta godla Marino Kranjac in Gorast Radojević.

Dopoldan in pol Miran Rudan: Ne morem verjeti, da je minilo že 40 let!

Miran Rudan praznuje 40-letnico kariere. Nova skladba z naslovom 'Amen' ni zgolj glasbeno delo, temveč, kot pravi Miran, ki je tudi avtor besedila, "miselna poslastica, ki nas spodbuja k razmisleku o resničnih vrednotah življenja." Skupaj s skladbo Rudan prinaša tudi napoved dokumentarnega filma, ki bo razkril intimne podrobnosti njegove 40-letne glasbene kariere.

Morje in mi Varnost, trajnost, digitalizacija ostajajo prednostni cilji pomorstva

Varnost na morju, trajnosten ladijski promet, razvoj koprskega pristanišča in nadaljnja digitalna preobrazba ostajajo prednostne naloge naše države. Pomemben mejnik zmanjševanja možnosti nesreč na morju bo vstop Slovenije v sistem nadzora plovbe, predvidoma leta 2026. Za zahtevna podvodna dela v koprskem pristanišču pa bo lahko potapljačem v pomoč tudi umetna inteligenca, ki jo v obliki prvega tovrstnega podvodnega drona razvija Fakulteta za pomorstvo in promet v Portorožu. To je nekaj poudarkov ob slovenskem Dnevu pomorstva, obeležujemo ga 7. marca, ki jih podrobneje predstavlja Lea Širok.

Primorski kraji in ljudje 98 let in 1000 kilometrov – zgodba, ki pogreje srce

Mercede Porcu, ali, kot ji pravijo sosedje in prijatelji, Marčela, bi lahko bila čisto običajna priletna gospa. Zjutraj bi se odpravila k frizerju ali v trgovino, lahko bi počivala na vrtu ali pa poslušala radio in gledala televizijo. A ne, gospa se je pred dnevi kar sama z letalom odpravila na rodno Sardinijo, kjer se je udeležila deželnih volitev in obiskala domači kraj Decimomannu. S svojim drznim potovanjem je napolnila družabna omrežja in medije doma ter v Italiji. 98-letna Mercede je še vedno polna življenjske energije, kar vedno izraža z igranjem harmonike in klaviature. Kako jo je pot iz rodne Sardinije, prek Ligurskega morja in Padske nižine, pripeljala v Bilje, boste izvedeli v oddaji Primorski kraji in ljudje.

Dopoldan in pol Besede ne ubogajo več

V Mali dvorani Slovenskega stalnega gledališča v Trstu so premierno predstavili novo knjigozvočnico, ki je izšla pri založbi Mladika. Besede ne ubogajo več je naslov celovitega avtorskega projekta glasbenice Andrejke Možina.

Dopoldan in pol V čarobnem svetu Alenke Kranjac: istrske vile, pa tudi morske deklice in ribiči

Istra je zemlja, voda in nebo. Je ogenj, ki žari in je zmajeva kri, ki se nevidno pretaka po meridianih vilinske dežele. Istra sem jaz in si ti - samo, če jo hočeš živeti. To so besede Alenke Kranjac, vsestranske koprske umetnice, ljudske pevke, pisateljice. S svojimi pripovedmi in delom že vrsto let ohranja in med mlade širi istrsko ljudsko izročilo, povezano tudi z vilami in modrimi ženskami. Njena prva knjiga je izšla pred šestimi leti, z naslovom: Vilinska kri ali tovarišice prav posebne sorte (fantazijski roman o Malji, istrski dobri štrigi). Nazadnje pa je odkrila novo ustvarjalno strast: unikatne kvačkane lutke. Vsaka ima svoje ime, zgodbo, kostum. Z možem Marinom, glasbenikom, dobitnikom Kocjančičeve nagrade in ustanoviteljem istrske folk skupine Vruja, kjer tudi poje, sta lani ustvarila lutkovno igro o ribiču in morski deklici.

Koncerti iz studia Hendrix

Najnovejše

Primorski dnevnik UP začela uresničevati večkrat izraženo željo okolja po tretji medicinski fakulteti

Na slavnostni akademiji Univerze na Primorskem, na kateri bodo podelili nagrade in priznanja, bodo javnosti razkrili tudi načrt, ki bo razveselil lokalno okolje, je povedala rektorica Klavdija Kutnar: "S tem, ko se je pričela gradnja novega objekta za potrebe Fakultete za vede o zdravju, se vzpostavljajo osnovni infrastrukturni pogoji, da zelo intenzivno pričnemo s postavljanjem nove fakultete – medicinske fakultete, v sodelovanju z vsemi lokalnimi deležniki." V oddaji pa še: - Luka Koper ima v načrtu mednarodni logistični center. - Ajdovska občina je spremenila odlok o občinskih priznanjih. - Brda jutri prvič gostijo enodnevno kolesarsko dirko.

Opoldnevnik Tudi v Trstu pripravljajo številne dogodke v čast Srečku Kosovelu

Srečko Kosovel je bil zelo navezan na Trst, tudi v tem mestu ob njegovi 120-i obletnici rojstva zato pripravljajo številne dogodke v čast pesniku Krasa. V oddaji tudi o tem: - Operaterji na številki 112 nadaljujejo stavko. - Začenja se Teden univerze na Primorskem. - V Ilirski Bistrici letos obeležujejo 150-o obletnico rojstva čebelarja Antona Žnideršiča. - Denar namenjen razvoju kmetijstva na območju Triglavskega narodnega parka.

Jutranjik Danes mineva 120 let od rojstva pesnika s Krasa, Srečka Kosovela

V tem mesecu bodo obletnico rojstva Srečka Kosovela v Sežani obeležili z vrsto prireditev, sežanska občina je 18. marec razglasila za občinski kulturni praznik. Kosovelov dom in Slovensko stalno gledališče iz Trsta sta pripravila predstavo z naslovom Vlak številka 1 2 3 v bodočnost. V oddaji tudi o tem: - Jutrišnji kmečki protest je odpovedan. - Proračunski denar za izolski dom upokojencev predvidoma že letos. - Kiti in delfini v Jadranu bolj ogroženi kot pred nekaj desetletji. - Slovenski rokometaši četrtič na olimpijskih igrah.

Glasba po željah Glasba po željah

Radijska oddaja "Glasba po željah« na tradicionalen in uspešen način povezuje Radio Koper s poslušalci ter tako že od samega začetka izpolnjuje poslanstvo medija. Stara je toliko kot radio sam, torej več kot šest desetletij. V zadnjem času smo jo z izvirnim, sproščenim in bolj komunikativnim načinom vodenja približali kar najbolj široki paleti občinstva.

Opoldnevnik Uspešna deaktivacija treh bomb v Novi Gorici

Ekipa 16-ih pirotehnikov v Novi Gorici na območju železniške postaje izvaja deaktivacijo treh letalskih bomb. Začeli so s 100-kilogramsko bombo, ki so jo v jami ob najdbišču razstrelili pred dobrimi 10 minutami. Sledila bo deaktivacija ameriške in britanske bombe, ki ju bodo skušali onesposobiti z odvijanjem vžigalnikov. V oddaji tudi o tem: - Iz Cipra danes druga ladja s pomočjo za Gazo; izraelski protestniki natanjahuj pozivajo k odstopu. - Na Premu bodo znova vlagali v ohranjanje dediščine. - Kaj mladi pričakujejo od Evropske prestolnice kulture? - Nika Prevc je zmagovalka skupnega seštevka svetovnega pokala v smučarskih skokih.

Glasba po željah Glasba po željah

Radijska oddaja "Glasba po željah« na tradicionalen in uspešen način povezuje Radio Koper s poslušalci ter tako že od samega začetka izpolnjuje poslanstvo medija. Stara je toliko kot radio sam, torej več kot šest desetletij. V zadnjem času smo jo z izvirnim, sproščenim in bolj komunikativnim načinom vodenja približali kar najbolj široki paleti občinstva.

Opoldnevnik Kakšna bo usoda Sončnega Kanina?

Sprašujemo se, kakšna bo usoda Sončnega Kanina. Na smučišču je pet metrov snega, a od jeseni je zaprto. Od takrat je zavod Sončni Kanin tudi brez nadzornega sveta, zapadle obveznosti se nabirajo. Najslabši signal bi bil, da bi šel v stečaj, pravi bovški župan Valter Mlekuž. Niso pa vsi občinski svetniki takega mnenja. Jutri bodo v Novi Gorici odstranjevali tri bombe, ki so jih pirotehniki našli na gradbišču železniške postaje. 2300 oseb v rdečem varnostnem območju bo moralo zapustiti domove. Ekipa ameriške humanitarne organizacije World Central Kitchen je raztovorila pošiljko humanitarne pomoči, ki jo je ladja Open Arms v okviru pomorskega humanitarnega koridorja pripeljala do Gaze. V oddaji tudi o tem: - Združeni narodi vnovič pozivajo k preprečitvi kopenske operacije v Rafi. - Na medobčinskem otroškem parlamentu mladi z Goriške razpravljali o duševnem zdravju. - Sezona zimskih športov je v sklepni fazi.

Dopoldan in pol Drzen in moderen v izražanju Srečko Kosovel nagovarja tudi mlade

O življenju in ustvarjanju pesnika Srečka Kosovela nam je pripovedovala Mateja Kralj, skrbnica Kosovelove spominske sobe v Sežani in velika poznavalka pesnika. Z njo se je pogovarjala Vesna Potočar Godnič.

Primorski dnevnik Ustavno sodišče zavrnilo zadržanje izvajanje kobariškega odloka o plovbi na Soči

Ustavno sodišče je zavrnilo predlog Gospodarsko-interesnega združenje raftarjev Dolina Soče, kajakašev in drugih podpisnikov, da do končne odločitve začasno zadrži izvajanje kobariškega odloka o določitvi plovbnega režima na reki Soči. Tako je že z današnjim dnem, ko se začenja plovba po Soči, za uporabo vstopno-izstopnih mest na območju Občine Kobarid namesto treh evrov na osebo treba plačati deset evrov - tako za kajakaše kot za vsakega gosta v raftu. V oddaji tudi o tem: - Ali ventilacija v predoru Markovec deluje? - V šempetrski bolnišnici so se razveselili Krkine donacije. - V Mestni galeriji Nova Gorica odprtje razstave Risomanija.

Opoldnevnik Civilna iniciativa Vrtojba: "Proizvodnja asfalta naj se takoj ustavi!"

Šempetrski svetniki so včeraj obravnavali drugo vmesno poročilo o aktivnostih glede umika asfaltne baze v Vrtojbi. V razpravi so sodelovali tudi predstavniki civilne iniciative, ki so znova napovedali proteste v času EPK-ja, če rešitve do takrat ne bo. V oddaji tudi o tem: V Fidesu zanikajo besede premierja Goloba, da sprejemajo možnost uveljavitve dviga plač s prvim januarjem 2025 V ambulanta Univerze na Primorskem jeseni tudi preventivno zdravstveno varstvo Univerza v Trstu slavi 100 let

Jutranjik Oškodovanci po požaru na Krasu še vedno brez odgovora države

V vladnih pogajanjih z zdravniškim sindikatom Fides so dosegli napredek, je sinoči dejal premier Robert Golob. Ni ga pa bilo na včerajšnji sestanek oškodovancev v požaru na Krasu, ki še vedno računajo na državno pomoč. Ob milijonski škodi, ki so jo prijavili v občini Miren-Kostanjevica, naj bi bili prebivalci upravičeni zgolj do 32 tisoč evrov. Kot so poudarili sicer maloštevilni udeleženci, si zaslužijo vsaj odgovor, ne pa da se nanje pozabi. Ostali poudarki oddaje: - Začenja se plovba po Soči z novimi cenami in pravili. - Italija bo na meji, na Fernetičih, temeljito posodobila cestno infrastrukturo, v Sežani presenečeni. - Slovenski rokometaši so z zmago nad Brazilci začeli kvalifikacije za olimpijske igre.

Domov V živo Podkasti Spored Kontakt