Fotografija je simbolična. Foto: BoBo
Fotografija je simbolična. Foto: BoBo

Volivci, ki bi želeli glasovati zunaj kraja stalnega prebivališča, bodo to lahko v nedeljo storili na posebnih voliščih brez krajevne pristojnosti, imenovanih omnia. Svojo namero morajo danes (18. oktober) do polnoči sporočiti okrajni volilni komisiji, na območju katere imajo stalno prebivališče, in sicer na posebej za to pripravljenem obrazcu, ki je objavljen na spletnih straneh Državne volilne komisije (DVK).

Na voliščih omnia bodo lahko glasovali tudi izseljenci, ki nimajo stalnega prebivališča v Sloveniji, a bodo na dan volitev v državi. Ti morajo o tem državno ali okrajno volilno komisijo prav tako obvestiti danes do polnoči.

Prav tako je do polnoči mogoče zaprositi za glasovanje na domu, ki je namenjeno tistim, ki zaradi bolezni ali slabše gibljivosti ne morejo osebno priti na volišče. Isti rok velja tudi za zahtevo za glasovanje na volišču, ki je dostopno invalidom. Takšnih volišč bo v Sloveniji po podatkih DVK-ja 1.790, kar je več kot polovica.

Sicer pa poteka drugi dan predčasnega glasovanja, ki se bo končalo v četrtek. Volišča za predčasno glasovanje bodo med 7. in 19. uro odprta na sedežih okrajnih volilnih komisij, torej na sedežih upravnih enot in njihovih izpostav. Predčasne volitve potekajo tudi na tistih upravnih enotah, kjer okrajne volilne komisije sicer nimajo sedeža, to so Cerknica, Dravograd in Metlika, ter na sedežu Občine Bled.

Po podatkih okrajnih volilnih komisij se je prvi dan predčasnega glasovanja na volitvah predsednika republike, v torek, 17. 10. 2017, udeležilo 7.750 volivcev oziroma 0,45 odstotka vseh volilnih upravičencev. Na volitvah predsednika republike 2012 je prvi dan predčasno glasovalo 5.396 oziroma 0,32.% vseh volilnih upravičencev, so sporočili z Državne volilne komisije.