Foto: Radio Slovenija
Foto: Radio Slovenija

Če funkcionar, še posebej minister, vztraja pri svojem položaju, v primeru Dominike Švarc Pipan kljub pozivu njene stranke, naj odstopi, sta v igri lahko dva razloga, je v oddaji Ob osmih dejal Miro Cerar. »Prvi je lahko čisto oseben. Težko se odreče položaju. To je dokaj človeško. Se pa mora vsak minister, vsak funkcionar zavedati, da je tam v službi ljudi, in ne zato, ker mu položaj ustreza. Drugi razlog bi lahko bil, da želi dokončati kakšne svoje načrte. Dejstvo pa je, da če je omajano tvoje zaupanje v stranki in javnosti, ni nobene možnosti, da bi lahko uspešno deloval. Če bo ministrica ostala, bo to bolj težava kot rešitev.«

Stavkajo tožilci, protestirajo sodniki

Z neuresničeno odločbo ustavnega sodišča pa nima težave samo ministrica Dominika Švarc Pipan. »Težavo imamo državljani. Naša oblast ne spoštuje odločb ustavnega sodišča. Seveda se to dogaja v vsakem mandatu. Kakšne odločbe ni mogoče uveljaviti, ker ni političnega soglasja. Do tega sem bil vedno kritičen in nesrečen, saj se je dogajalo tudi v mandatu, ko sem sam vodil vlado. A ko gre za sodnike, bi morala vlada pokazati popolnoma drugačen odnos. Če jim plač ni mogoče zvišati takoj, ker ni denarja ali obstajajo drugi razlogi, bi morala vlada to zelo jasno in javno razložiti. In povedati, kaj bo storila. In to tudi spoštovati.« V takih primerih mora zlasti minister za pravosodje pokazati pokončno držo, pravi Cerar. »Če neki minister v vladi ne more uveljavljati svojih načel, svojih temeljnih pogledov, mora odstopiti. To je normalna drža vsakega odgovornega funkcionarja.« Tu ne sme privoliti v kompromise v smislu, saj bom naredil kaj drugega. »Tu gre za vprašanje naše državotvornosti. Slovenci že tako premalo spoštujemo ustanove. Tudi sodstvo. S takim odnosom to težavo samo še poglabljamo.«

Slabo kadrovanje v vladi

Morebiten odstop ali razrešitev ministrice za pravosodje Dominike Švarc Pipan bo spet pomenil krajši zastoj v delovanju vlade, ocenjuje Miro Cerar. »To pa ni dobro, zlasti če hočeš izvajati neke pomembne spremembe, si prizadevati za napredek. Seveda pa je še slabše, če daš zavezo, na primer zdravnikom, ali če te veže ustavna odločba, kot je to pri sodnikih.« To je zagotovo nevralgična točka te vlade, ocenjuje Cerar. »Omenil bi še eno, to je kadrovanje. Ta vlada se glede tega ni kaj bolje izkazala kot prejšnja. Kljub temu pa to ni imelo takšnega medijskega odziva. Če bi ocenjevali objektivno, bi bilo razočaranje nad tem, kako se kadruje v tej vladi, bi morali biti zelo zaskrbljen.« Še en simptom te vlade je, da prehitro sprejme odločitev, potem pa šele razmišlja, o čem je pravzaprav odločila. »Zadeve bi bilo dobro vnaprej temeljito premisliti.«

Več v tokratni oddaji Ob osmih. Naročite se na podkast.

Miro Cerar: Če bo ministrica ostala bo to velik problem