Gianluigi Donnarumma, veliki junak finala letošnjega evropskega prvenstva! Foto: EPA

Po rednem delu je bilo 1:1, potem ko sta se med strelce vpisala Luke Shaw in Leonardo Bonucci, pri izvajanju 11-metrovk pa je v polnem sijaju zablestel italijanski vratar Gianluigi Donnarumma.

22-letni čuvaj mreže je ubranil 11-metrovki rezervistoma Jadonu Sanchu in Bukayu Saki ter Wembley zavil v črno. Na slovitem stadionu so Angleži popolnoma obmolknili, slišalo se je le rajanje tifosov. "Notti magiche", skratka.

Italijani so tako po 53 letih oziroma prvič po letu 1968 postali prvaki stare celine. Angleži na svoj krstni evropski naslov še čakajo, na prvo večjo lovoriko po letu 1966, ko so postali svetovni prvaki, pa bodo morali še malce počakati.

Luke Shaw je zadel za 1:0. Foto: Reuters

Shaw poskrbel za val navdušenja
Angleži so finale začeli naravnost sanjsko! Čeprav so že v uvodni minuti po napaki Harryja Maguira Italijanom prepustili udarec iz kota, so nato iz bliskovitega protinapada povedli! Kieran Trippier je z desne strani poslal krasen predložek v sredino, kjer je Luke Shaw z natančno odmerjenim volejem premagal vratarja Gianluigija Donnarummo s strelom ob levi vratnici. Wembley je 'eksplodiral' od navdušenja. Ob 1:57 je vezist Manchester Uniteda dosegel najhitrejši zadetek v zgodovini finalnih obračunov prvenstev stare celine.

Jalovi poskusi Italije
Po uvodnem šoku so se Italijani hitro pobrali, napadali so predvsem po levi strani prek Marca Verrattija in Lorenza Insigneja, pripravili so si tudi štiri polpriložnosti, prvi dve je zapravil Insigne. Najprej v 8. minuti, ko je s prostega strela sprožil prek vrat, drugič po slabe pol ure igre, a je angleška obramba na čelu z vratarjem Jordanom Pickfordom ohranila mrežo nedotaknjeno. V 35. minuti je po samostojnem prodoru z razdalje nevarno sprožil še Federico Chiesa, a je žoga za dober meter zletela mimo leve Pickfordove vratnice. Vroče je bilo še v zaključku polčasa, ko je po predložku Giovannija Di Lorenza najprej zapretil Ciro Immobile, hip zatem pa je domačega čuvaja mreže v pomembno obrambo prisilil še Verratti.

Insigne in druščina ves čas pritiskali
Drugi polčas se je začel burno, že takoj na začetku so Angleži zahtevali najstrožjo kazen, potem ko je v kazenskem prostoru padel Raheem Sterling, a je glavni sodnik Björn Kuipers le zamahnil z roko. Takoj zatem si je Sterling na drugi strani privoščil veliko napako, ko je na robu kazenskega prostora podrl Insigneja. Ta je prevzel odgovornost na svoja ramena, a je njegov poskus s prostega strela zletel mimo gola. Insigne je bil sicer v uvodnih minutah nadaljevanja zelo dejaven, veliko je poskušal, njegovi streli pa so bili predvsem nenatančni, na trenutke divji - eden izmed poskusov je pristal celo v avtu. Pritisk Italijanov še zdaleč ni pojenjal, po dobri uri igre je levo Pickfordovo dlan po samostojnem vložku, ko je preigral kar tri angleške nogometaše, ogrel še Chiesa, a je ostalo pri minimalnem vodstvu Anglije.

Leonardo Bonucci je v 67. minuti razveselil italijanske navijače na Wembleyju. Zadel je tudi v 3. seriji izvajanja 11-metrovk. Foto: Reuters
Bonucci je v 67. minuti izenačil izid na 1:1. Skupaj z Giorgiem Chiellinijem je iz igre popolnoma odrezal Harryja Kana in Raheema Sterlinga, ki sta italijanski obrambi vsaj na papirju predstavljala največjo nevarnost. Pri 34 letih, dveh mesecih in 10 dneh je postal najstarejši strelec v zgodovini finalov evropskih prvenstev. Foto: Reuters

Bonucci izenačil iz bližine
Toda le do 67. minute. Maguire je v zadnjem trenutku posredoval in žogo poslal v kot ob nevarnem predložku Chiese. Takoj zatem so Italijani izenačili. Po predložku iz kota je pred Pickfordovimi vrati nastala zmeda, Verratti je sprožil z glavo, vratar Evertona je žogo odbil v vratnico, tam pa je bil najopreznejši Leonardo Bonucci, ki je iz bližine zadel za 1:1. To je bil njegov osmi zadetek za italijansko reprezentanco.

Do konca rednega dela srečanja je bila Italija precej boljši nasprotnik, še naprej je pritiskala na angleška vrata, varovanci Garetha Southgata so na svoje priložnosti čakali predvsem iz protinapadov, a ti so bili sila redki oziroma so jih Italijani s pametnimi prekrški zatrli že v kali. Po šestih minutah Kuipersovega dodatka se je finale prevesil v dva podaljška po 15 minut.

Bernardeschi še najbolj pretil Angležem
V prvem podaljšku sta si obe reprezentanci pripravili po eno (pol)priložnost. Najprej je v 97. minuti z razdalje za Anglijo poskusil Kalvin Phillips, šest minut pozneje je na drugi strani po Emersonovem predložku z leve strani zapretil rezervist Federico Bernardeschi, ki je v 86. minuti na zelenici zamenjal poškodovanega Chieso.

Napadalec Juventusa je nevarno zapretil še v uvodu drugega podaljška, ko je s prostega strela silovito nastreljal Pickforda. Italijani so bili boljši nasprotnik, a poti mimo dobro postavljene angleške obrambe niso našli, zato so o naslovu evropskega prvaka odločali streli z bele točke.

Junak Donnarumma prinesel drugi naslov
Prvi je strel zapravil Andrea Belotti, ko je Pickford uganil njegovo namero, za Anglijo je nato vratnico zadel Marcus Rashford. Bernardeschi je v 4. seriji zadel za 3:2, rezervist Jadon Sancho pa je nastreljal Donnarummo.

Jorginho je imel na nogi evropsko krono, a mu mreže ni uspelo zatresti. Pickford je žogo s pomočjo vratnice čudežno obdržal pred golovo črto, tako da je vse breme angleškega obstanka v boju z Italijani padlo na ramena 19-letnega nogometaša Arsenala Bukaya Sake. Donnarumma mu je poskus ubranil za veliko italijansko zmago v angleški prestolnici.

Angleški selektor Gareth Southgate je na Wembleyju v polfinalu Eura leta 1996 zapravil odločilno 11-metrovko na obračunu proti Nemčiji. Tudi tokrat je zelenico zapustil sklonjene glave. Njegova poteza, da v igro tik pred iztekom drugega podaljška za izvajanje 11-metrovk pošlje napadalca Manchester Uniteda Marcusa Rashforda in Jadona Sancha, se ni obnesla. Oba sta svoja strela zapravila. Zapravil ga je tudi tretji rezervist Bukayo Saka. Foto: Reuters